VYBERTE SI ROČNÍK ČASOPISU KRAJÁNEK

 

 

Časopis Krajánek je dětský časopis, který začalo vydávat 1. ledna 2014 české krajanské sdružení vIstanbulu. Od této doby vychází pravidelně jako měsíčník. 

 

Miláno  se ke spolupráci přihlásilo v prosinci téhož roku. O tom,že úspěšnost tohoto původně lokálního projektu dávno překročila hranice a tento časopis dostal charakter mezinárodní, svědčí i fakt, že se jeho působnost stále rozšiřuje: v současné době (červenec 2017) je vlaječek na titulní stránce už deset!

 

Časopis je primárně určen dětem ve věku 5-10 let, ale na své si přijdou i děti mladší a zajímavé informace zde naleznou určitě i starší sourozenci či rodiče.  

 

Jeho cílem je  přiblížení češtiny, české kultury a českých reálií dětem trvale či dlouhodobě žijícím vzahraničí. Často také proto bývá využíván jednotlivými českými školami vzahraničí pro doplnění a zpestření výuky. 

 

Dříve Krajánek vycházel jako jednotná verze, ale slokálními úpravami některých specifických rubrik; (např. Kam s dětmi v Miláně, která později přešla v rubriku Kam s dětmi v Itálii, Úvodník, či stránka sloužící k seznamování čtenářů s lokálními akcemi pořádanými krajanským spolkem).

 

Od září roku 2016 vychází jen jedna jednotná nadnárodní verze společná pro všechny země;podílejí se na ní společně všechny národní redakce. 

 

V každém vydání  děti mohou najít pohádky, říkadla, písničky, omalovánky a luštění,ale také inspirace na výlety, dále vaření sčeskými recepty i nové putování za chutěmi jednotlivých zemích. Jsou zde i české pranostiky, zeměpisné putování po městech a regionech České republiky, životopisy českých světců a patronů, výročí slavných českých osobností a událostí, recenze českých knih pro děti a mnoho dalšího. 

 

Aktuálně má časopis Krajánek 40 barevných stran formátu A4 a je distribuován elektronicky: většinou on line na webových stránkách jednotlivých krajanských spolků/českých škol. Mílánská redakce zájemcům, kteří se zapsali do mailing listu, zasílá časopis každý první den v měsíci také přímo do jejich emailových schránek.  Čtenářům je kdispozici jak verze určená kelektronickému čtení , tak i specifická určená pro tisk, takže není problém si časopis kdykoliv vytisknout. 

 

Časopis Krajánek má také vlastní stránku na facebooku, kde se scházejí všechny národní verze: https://www.facebook.com/casopiskrajanek?fref=ts 

 

 

 

Veškeré informace a přihlášení do mailing listu:

 

krajanek.milano@seznam.cz