Časopis Krajánek je dětský časopis, který začalo vydávat 1. ledna 2014 české krajanské sdružení vIstanbulu. Od této doby vychází pravidelně jako měsíčník. 

 

Miláno  se ke spolupráci přihlásilo v prosinci téhož roku. O tom,že úspěšnost tohoto původně lokálního projektu dávno překročila hranice a tento časopis dostal charakter mezinárodní, svědčí i fakt, že se jeho působnost stále rozšiřuje: v současné době (leden 2019) je vlaječek na titulní stránce už 16!

 

Časopis je primárně určen dětem ve věku 5-10 let, ale na své si přijdou i děti mladší a zajímavé informace zde naleznou určitě i starší sourozenci či rodiče.  

 

Jeho cílem je  přiblížení češtiny, české kultury a českých reálií dětem trvale či dlouhodobě žijícím vzahraničí. Často také proto bývá využíván jednotlivými českými školami vzahraničí pro doplnění a zpestření výuky. 

 

V každém vydání děti mohou najít pohádky, říkadla, písničky, omalovánky a luštění,ale také inspirace na výlety, dále vaření sčeskými recepty i nové putování za chutěmi jednotlivých zemích. Jsou zde i české pranostiky, zeměpisné putování po městech a regionech České republiky, životopisy českých světců a patronů, výročí slavných českých osobností a událostí, recenze českých knih pro děti a mnoho dalšího.

 

Dříve Krajánek vycházel jako jednotná verze, ale slokálními úpravami některých specifických rubrik; (např. Kam s dětmi v Miláně, která později přešla v rubriku Kam s dětmi v Itálii, Úvodník, či stránka sloužící k seznamování čtenářů s lokálními akcemi pořádanými krajanským spolkem).

 

Od září roku 2016 vycházela jen jedna jednotná nadnárodní verze společná pro všechny země; podílely se na ní společně všechny národní redakce. 

 

Od ledna 2019 dochází k malé velké změně i v distribuci časopisu. V souvislosti se vznikem spolku Krajánek ve světě je Krajánek k dispozici zdarma ke čtení nebo k tisku, ale po předchozí registraci na stránkách 

 

www.krajanekvesvete.cz

 

a na Facebooku jej najdete na

 

www.facebook.com/krajanekvesvete 

 

kontakt: krajanek@krajanekvesvete.cz

krajanek.milano@seznam.cz