Časopis Krajánek je dětský časopis, který začalo vydávat 1. ledna 2014 české krajanské sdružení v Istanbulu. Od této doby vychází pravidelně jako měsíčník. Milán se ke spolupráci přihlásil v  prosinci téhož roku.

 

O tom, že úspěšnost tohoto původně lokálního projektu dávno překročila hranice a tento časopis dostal charakter mezinárodní, svědčí i fakt, že se jeho působnost stále rozšiřuje: v současné době (leden 2023) je vlaječek na titulní stránce už 22!

 

Časopis je primárně určen dětem ve věku 5-10 let, ale na své si přijdou i děti mladší a zajímavé informace zde naleznou určitě i starší sourozenci či rodiče. Jeho cílem je přiblížení češtiny, české kultury a českých reálií dětem trvale či dlouhodobě žijícím v zahraničí. Často také proto bývá využíván jednotlivými českými školami v zahraničí pro doplnění a zpestření výuky. V každém vydání děti mohou najít pohádky, říkadla, písničky, omalovánky a luštění, ale také inspirace na výlety, dále  vaření s českými recepty i nové putování za chutěmi jednotlivých zemích. Jsou zde i české pranostiky, zeměpisné putování po městech a regionech České republiky, životopisy českých světců a patronů, výročí slavných českých osobností a událostí, recenze českých knih pro děti a mnoho dalšího.

 

Dříve Krajánek vycházel jako jednotná verze, ale s lokálními úpravami některých specifických rubrik (např. Kam s dětmi v Miláně, která později přešla v rubriku Kam s dětmi v Itálii, Úvodník, či stránka sloužící k seznamování čtenářů s lokálními akcemi pořádanými krajanským spolkem). Od září roku 2016 vychází jen jedna nadnárodní verze společná pro všechny země; podílejí na ní společně všechny národní redakce, přičemž patronát nad číslem má vždy jedna nebo dvě země.

 

Od ledna 2019 došlo k malé velké změně i v distribuci časopisu. V souvislosti se vznikem spolku Krajánek ve světě je Krajánek k dispozici zdarma ke čtení nebo k tisku, ale po předchozí registraci na stránkách www.krajanekvesvete.cz. 

 

Na Facebooku časopis najdete na www.facebook.com/krajanekvesvete a e-mailový kontakt je krajanek@krajanekvesvete.cz.