KE STAŽENÍ A KE ČTENÍ NA WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

Vánoce

 

Máme zde prosinec a s ním pro mnohé z nás ty nejkrásnější svátky v roce.

 

Vánoce jsou v dětských očích časem zázraků a splněných přání. Dospěláci se pak skrze

své vzpomínky rádi vracejí do časů, kdy sami byli dětmi, a s radostí a láskou dál předávají tradiční zvyky, které v jediný okamžik propojují všechny generace.

 

Jsou časem stráveným společně v kruhu rodinném, a tak se snažíme, víc než jindy v

roce, myslet na blízké, a tak nějak automaticky a s radostí se všichni společně

zapojujeme do výroby přáníček a dekorací, vánočního úklidu, pečení cukroví i

přípravy štědrovečerní tabule. Každý přidáváme ruku k dílu a těšíme se z

příjemného pocitu, jak nám ta práce společně jde.

 

Mnozí z nás se snaží pomoci i jinde než jen svému blízkému okolí – kamarádům,

sousedům, seniorům či zvířátkům, ale i těm, které nikdy neviděli a žijí třeba

stovky kilometrů daleko.

 

A ten krásný pocit, že jsme někomu jinému pomohli nebo udělali radost, za to opravdu stojí.

 

Vánoce jsou zkrátka jakýmsi symbolem posvátného času rozjímání, vděčnosti a lásky.

Přejeme vám příjemné prožití vánočních svátků a s Krajánkem se těšíme na další setkání v novém roce!

 


KE STAŽENÍ A KE ČTENÍ NA WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

Lovci mamutů

 

Nevlídné jeskyně osvětlené skomírajícím ohněm. Srstí porostlí, rozcuchaní, primitivní divoši v kůžích dorozumívající se skřeky a posunky poskakují okolo vykopané jámy s uloveným chobotnatcem a kolem osady se válí hromady mamutích kostí a klů…

 

Je asi jen málo čtenářů, kteří by neprožívali dobrodružný životní příběh mladého Kopčema, jenž s bystrým Veverčákem a dalšími kamarády žil v kruté době ledové.

 

Kniha „Lovci mamutů“, s kterou vyrostly celé generace českých dětí, je i po více než sto letech jedním z nejkrásnějších příběhů české literatury a dodnes má své čestné místo v knihovnách velkých i malých čtenářů. 

 

Dnes už víme, že ve skutečnosti legendární lovci mamutů žijící před 25 000 lety na území dnešní Moravy byli mnohem chytřejší, kultivovanější a zručnější. Vypadali trochu jinak a „moderněji“ než v příbězích Eduarda Štorcha, kde mají problém mluvit i počítat a jejich rozhovory večer končí, protože kvůli tmě již nevidí posunky toho druhého. Je téměř jisté, že kolem ohňů tenkrát muselo být každý večer velmi živo a veselo.

 

A tak věříme, že nejnovější Krajánek s tématem pravěku pobaví a zpříjemní dny a večery i vám.


 

KE STAŽENÍ A KE ČTENÍ NA WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

Otevíráte další číslo Krajánka a mě napadá, zda jste se někdy zamýšleli nad tím, co vše je potřeba, aby takový časopis vznikl? Kde se bere téma? Kdo napíše text a kdo k němu nakreslí obrázky? A kdo opraví chyby, aby to bylo hezky česky?

 

 

Pojďme společně nahlédnout pod pokličku… Nejdůležitější je v našem případě tým a také plán, díky kterému každý ví, co má kdy dělat. Redaktorky napíší články. Pak přichází na řadu editorky, které zkontrolují, jestli články odpovídají plánu, a korektorky, jež opravují pravopisné, slohové a jiné chyby. Článek bez obrázků ale moc atraktivně nevypadá, a proto je třeba ho vyšperkovat fotografiemi, ilustracemi a kresbami – čas pro ilustrátorky a grafičky. Texty a obrázky se pak nasázejí do takzvané šablony a je téměř hotovo. Celý časopis pak naše webmasterka umístí na webové stránky a vy můžete číst! Abychom nezapomněli –  jste tu ještě vy – krajánci, kteří nám pomáháte svými příspěvky, obrázky a mnohdy se sami spolupodílíte na jednotlivých rubrikách.

 

 

Časopis Krajánek je tak dílem sehraného týmu lidí, kteří ho tvoří s láskou ve svém volném čase. Přestože nemá žádnou opravdovou redakci a mnozí z nás se osobně nikdy nesetkali, když časopis vyjde, po těle se nám všem rozleje hřejivý pocit. Takové uspokojení a radost z toho, že jsme vytvořili opět něco nového, co tu bude pro vás v naší krásné češtině.

 


KE STAŽENÍ A KE ČTENÍ NA WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

Školní uniformy

 

S příchodem podzimu se děti vracejí do školních lavic. Čeká je

setkání s jejich učiteli a kamarády a mnozí z nich také opět

obléknou své školní uniformy.

 

Děvčata sukně, chlapci kalhoty, všichni pak podkolenky a rozhodně košile. Tradičnější národy pak dětem obléknou dlouhé tuniky, jiné

zas nasadí klobouky.

 

Školní uniformy jsou mnohdy velmi nápadité, líbivé a velmi často jsou spojené s kulturou a tradicí dané země. Nosí je děti po

celém světě a mají jedno společné – vytvořit komunitu, jasně

označit dítě školou povinné a neupozorňovat na rozdíly. 

 

Tradice školních uniforem pochází z Anglie, kde byly poprvé zavedeny již v 16. století za vlády panovníka Jindřicha VIII. Po zkušenostech z výměnného studijního pobytu v první polovině 20. století pak přenesla japonská císařovna tuto tradici i do země vycházejícího slunce.

 

A co vy, krajánci? Také oblékáte školní uniformy nebo saháte ráno do skříně pro svá oblíbená trika a kalhoty, šaty či jiné kousky oblečení?

 

Tak či tak, určitě pro vás bude zajímavé čtení dalšího čísla časopisu Krajánek, kde se mimo jiné dozvíte, jak se krajánci oblékají do tradičních krojů, že Řecko skrývá mnohem více než spoustu antických památek a blankytně modré moře a že uvařit si řeckou pochoutku zvládnete doma i vy.

 

Příjemné čtení a spoustu zábavy!


KE STAŽENÍ A KE ČTENÍ NA WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

A jedeme!

 

Na severní polokouli je léto a s ním čas prázdnin, dovolených, volna a sladkého nicnedělání! Tak sedněte do letadla, vlaku, autobusu, auta či na kolo nebo jděte jen tak pěšky s batohem na zádech a

rozhlížejte se po krajině a krásách země, kterou navštívíte. Pozdravte svoji rodinu, příbuzné i přátele a pak se vydejte vstříc novým dobrodružstvím mezi nové kamarády na tábor…

 

Tábořiště je vždy tajemné místo plné překvapení. Malí i velcí táborníci si zde užívají spoustu legrace a zábavy nejen v přírodě. Spaní v chatkách, pod stanem či jen tak pod širým nebem plným hvězd, tzv. pod širákem, je pro mnohé novou zkušeností. Moci si uvařit oběd na ohni, zazpívat si s kytarou u táboráku, splnit bobříka mlčení nebo projít noční stezku odvahy je pak nezapomenutelným zážitkem. Tábory zkrátka již několik desetiletí nabízí netušené a nekonečné možnosti a k prázdninám prostě patří!

 

Jak si užili svůj středověký tábor v deštném pralese krajánci v australském Brisbane si můžete přečíst na stránkách aktuálního čísla Krajánka, které tentokrát nabízí několik nových rubrik – Povolání, Jazykové hry, Logohrátky a Kvíz i dvojitý „patronát“.

 

Přejeme, ať si spolu s námi užijete nezapomenutelné prázdniny, a budeme se na vás těšit zase v září!


KE STAŽENÍ A KE ČTENÍ NA WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

Fany, Petra, Matyáš, Lukáš a Josífek…

 

Pravidelní čtenáři Krajánka si určitě vzpomenou na tuto veselou žabí rodinku a jejich kamarády – půlmetrovou vílu Pampelišku Elišku a strašidýlko Černoočka – rošťáka, který od rána do večera vymýšlí jednu lumpárnu za druhou. A aby mu nedošly nápady, má dokonce Lexikon lumpáren. Ještěže má Eliška svůj Lexikon kouzel a jeho lumpárny může napravovat…

 

Na příbězích a dobrodružstvích této partičky se mnozí z vás dokonce podíleli a příběh na pokračování sami vymýšleli.

 

A když jsme se s našimi hrdiny loučili, měl žabí synek Pepík tušení, že se ještě potkáme… A měl pravdu – jsou zpět! Nejmenší z žabích kluků se těší do školy a na to, až začne potají číst strašidelné příběhy z bratrovy knihovny...

 

Jaká bude jeho paní učitelka? Bude přísná? A najde si ve škole nové kamarády? To vše se dozvíte již v tomto čísle, které právě otvíráte.

 

Tak prima zábavu a krásný červen!

 


KE STAŽENÍ A KE ČTENÍ NA WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

Pinďa, Bobík, Myšpulín a Fifinka

 

Tahle partička nerozlučných kamarádů z obce Třeskoprsky slaví narozeniny.

 

Jejich veselé příběhy plné dobrodružství si oblíbilo již několik generací dětí a Čtyřlístek je dnes jedním z nejznámějších a nejdéle vycházejících česky psaných komiksů, malé i velké čtenáře baví neuvěřitelných 50 let.

 

Historie této zvířecí party čtyř přátel a jejich dobrodružství se začala psát již v roce 1969, kdy ilustrátor Jaroslav Němeček přišel s prvním příběhem nazvaným Vynález prof. Myšpulína. Tenkrát nepočítal s tím, že by příhody Čtyřlístku mohly mít nějaké pokračování, ale velký zájem čtenářů si vynutil další díly.

 

Čtyřlístek pak cestoval po světě i do historie a během let si získal takovou oblibu, že vyšel i v mnoha dalších jazycích, dostal se do knih i na filmová plátna. Dokonce má své vlastní muzeum a naučnou

stezku a jeho hrdinové se na nás usmívají i z poštovních známek…

 

Zkrátka se stal skutečným kulturním fenoménem.

 

Letošní rok pak nese ještě další výročí, a to přímo výtvarníkovo – v

únoru oslavil Jaroslav Němeček své 75. narozeniny. A co

Krajánkovi sám autor o Čtyřlístku prozradil, si můžete přečíst

v čísle, které právě otvíráte…


KE STAŽENÍ A KE ČTENÍ NA WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

V jedné staré francouzské lidové písni se zpívá o mostě, na kterém všichni tančí. Dámy i pánové, dívky a chlapci, dokonce i vojáci a kněží… Všichni společně pod proslulým impozantním papežským palácem zapomněli na každodenní starosti a za tónů známé písně tančí starý lidový tanec jen tak pro radost.

 

Od dob, kdy sloužil Avignonský most k zábavám a tanci, sice uplynula spousta času a most již dávno nedosahuje svého věhlasu. Zchátral a z původních dvaadvaceti mostních oblouků zůstaly doprostřed řeky Rhôny jako torzo trčet pouze zbylé čtyři z nich, přesto však neztratil nic ze svého pulsujícího života.

 

V Avignonu je stále živo, ruch i shon a nejen v rytmu francouzského šansonu se zde tančí dodnes.

 

A protože v dubnovém Krajánku se snoubí tanec s opojnou vůní Francie, na nic již nečekejme a pojďme se také „oddat tanci“ a zlehka se protančeme od první stránky až po tu úplně poslední.

 

Příjemné čtení a prima zábavu!

 


 KE STAŽENÍ A KE ČTENÍ NA WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

Pohádkář Andersen

 

Na úvod vám položím otázku: Víte, co mají společného Ošklivé káčátko, Malá mořská víla, Statečný cínový vojáček a Princezna na hrášku?

 

Ano, všechny tyto krásné pohádky pochází z pera velikána světové literatury Hanse Christiana Andersena. Král pohádkové říše se narodil 2. dubna 1805 v dánském městě Odense v chudé rodině ševce a pradleny. Jako malý chlapec si četl knížky, hrál si s loutkovým divadlem a snil o tom, že bude dobývat divadelní svět. Toužil po úspěchu a slávě, ale bohužel se neprosadil. Nezdary, chudoba a posměch ostatních nebyly však to jediné, co ho v životě trápilo. Už od dětství to neměl jednoduché a jeho život nebyla žádná „pohádka“. Nakonec to ale byly právě pohádky, které mu přinesly uznání a učinily jej „nesmrtelným“.

 

Jeho „pohádková truhlice“ ukrývá 156 příběhů, které dodnes přinášejí radost a okouzlují děti i dospělé na celém světě.

 

A protože v pátek 29. března 2019 proběhne již 19. Noc s Andersenem, při které budou moci všichni pohádkoví přátelé prožívat svá dobrodružství, i Krajánek se připojuje, a právě kniha je tentokrát jeho hlavním tématem. Vždyť pro spoustu malých i velkých čtenářů je kniha tím nejlepším přítelem.

 

KE STAŽENÍ A KE ČTENÍ NA WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

Kruhy

 

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak je čeština krásný a zajímavý jazyk? Už jen tím, že nás občas dokáže i nečekaně překvapit. Jedno jediné slovo, které se stejně píše a stejně čte, dokáže mnohdy skrývat mnoho významů. Co vás napadá, když se řekne například slovo kruh? Můžete si třeba nakreslit krásně barevný kruh nebo se s kamarády chytnout za ruce avytvořit kruh ještě větší… Když se začnete učit plavat může vám také pomoci kruh – plovací. V tělocvičně visí kruhy, na kterých cvičíte, a obruč je vlastně také kruh. Symbolem olympijských her je dokonce kruhů pět. A pak také máme kruh polární. Cíl výprav mnoha dobrodruhů, cestovatelůa dnes už i běžných turistů. Zmrzlá krajina s divokou přírodou, staletou vegetací a extrémními klimatickými podmínkami. Sníh, led a křišťálově čistý vzduch lákající k novým dobrodružstvím.

 

Otevíráte další číslo vašeho oblíbeného časopisu, které je i tento měsíc nabité spoustou informací, zábavy a krásných ilustrací, jejichž společným tématem je právě polární kruh.Tak začněte listovat.

 

Za redakci časopisu Krajánek přeje prima zábavu

Michaela Enžlová

 


OD LEDNA 2019 JE ČASOPIS KE STAŽENÍ ZE STRÁNEK WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

Už je mu pět!

 

Již pět dlouhých let uplynulo od chvíle, kdy se ve městě na dvou kontinentech, u dvou moří – Istanbulu, zrodil „malý Krajánek“. Od doby svého narození ušel obrovský kus cesty. Postupně sílil a rozrůstal se nejdřív napříč Evropou a později i po celém světě. Objevoval nové země, nová témata, přijímal nové výzvy a na své cestě získával spoustu nových kamarádů. Postupně se zabydlel v mnoha rodinách a pravidelně přináší úsměv na mnoha dětských tváří. A spousta maminek (a taky tatínků, babičeka dědečků) začala jeho cestu nejen sledovat, ale i výrazně podporovat.

 

Ať už Krajánka čtete několik let, nebo jen pár dní, věřte, že pro nás všechny, co jej připravujeme, je rok 2019 výjimečný, protože se z malého kloučka stává velký kluk – vlastně už skoro školák! Čeká ho další etapa života a my ho na ní chceme doprovázet a dělat vše pro to, aby nám „nezklackovatěl“, ale rostl z něj i nadále silný chlap jak hora, který bude dělat radost nejen nám, ale především vám, našim milým čtenářům. A mimochodem, téma hor se nese celým lednovým Krajánkem!