PROSINEC 2021

Milí krajánci,

 

uteklo to jako voda a další rok se chýlí ke svému konci. Čekají nás ještě vánoční svátky, které patří mezi ty nejkrásnější chvilky z celého roku, kdy se lidé začnou více usmívat a užívat si ty jedinečné momenty provoněné purpurou.

 

Vánoční svátky jsou období, kdy se téměř v každém z nás probouzí touha konat dobré skutky a pomáhat ostatním. Dobré skutky by se měly dělat po celý rok, ale o Vánocích to platí dvojnásob. Dobrý skutek zahřeje u srdíčka nejen ty, jimž dobro činíme, ale i nás samotné. Proto odhoďme chmury, usmívejme se na lidi okolo nás a šiřme lásku.

 

Mějme ale na paměti, že laskavost musí vycházet z našeho nitra a neměli bychom za ni očekávat nic na oplátku. Chovat se mile jen proto, abychom od ostatních dostali to, co si přejeme, by byla vypočítavost a manipulace. Není to ani o tom snažit se zavděčit všem a potěšit každého.

 

 

V první řadě bychom stále měli být laskaví zejména sami k sobě, respektovat svoje hranice a nestavět potřeby ostatních před své vlastní. Stále bychom také měli zůstat pokorní a potlačit potřebu o dobrých skutcích, které děláme, všem vyprávět. Neděláme to přece proto, abychom v očích druhých vypadali lépe. Proto buďme vstřícní nejen ke svému okolí, ale také sami k sobě a laskavost berme jako „investici“ do své spokojenosti.

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

KRAJÁNEK 12/2021 V PROHLÍŽEČI ISSUU:

 

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2021-12

 


LISTOPAD 2021

Ahoj krajánci,

 

také jste už někdy přemýšleli nad tím, jak je pobyt na čerstvém vzduchu obohacující, prospěšný a mnohdy doslova dechberoucí?

Věděli jste, že pobyt na čerstvém vzduchu zvyšuje naši odolnost, soustředěnost, dokonce i naše sebevědomí, zlepšuje naši kondici a také náladu? Pravidelný pobyt venku v přírodě zkrátka prospívá nejen našemu tělu, ale i naší duši.

 

No řekněte, není to paráda honit se venku s kamarády, kopat do balonu, cachtat se a plavat v řekách, jezerech či mořích? Prohánět se loukami a lesy na horských kolech, toulat se po horách nebo svištět zasněženými svahy na lyžích či snowboardu? Dobrodružství s kamarády, rodinné výlety za poznáním, procházky, pikniky, sport a spousta dalších činností. Svěží, čerstvý vzduch nám zkrátka nabízí mnoho aktivit a také neskutečné množství věcí, které lze jen tak tiše pozorovat a učit se.

 

Ven se můžeme vypravit téměř kdykoliv, když máme čas a chuť. Příroda je prostě krásná v každém ročním období a výmluvy na počasí neplatí. Jak se říká, není špatného počasí, pouze špatného oblečení.

 

Tak hurá ven a pak na stránky nového čísla časopisu Krajánek!

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

KRAJÁNEK 11/2021 V PROHLÍŽEČI ISSUU:

 

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2021-11

 


ŘÍJEN 2021

Ahoj krajánci,

 

také patříte mezi milovníky knih a máte rádi vyprávění a příběhy? Pak určitě znáte Eduarda Petišku, jehož knížky si oblíbili malí i velcí čtenáři v mnoha zemích světa. Jeho vyprávění jsou dobrodružná, plná napětí i humoru a ať už vezmeme do ruky pohádky nebo různé báje, rozhodně neuděláme chybu.

 

Autor napsal téměř stovku knih, které vychází stále znovu v tištěné i elektronické podobě a byly přeloženy do několika desítek jazyků. Pravděpodobně jeho nejznámější knihou jsou Staré řecké báje a pověsti, které se staly i školní četbou. Již celé generace čtenářů mají díky příběhům dávné řecké mytologie možnost navštívit rozmanité starověké kraje a seznámit se se záhadnými bytostmi a podivuhodnými monstry. Poznat velkou moc i slabosti olympských bohů, odvážné skutky a dobrodružství bájných hrdinů. Bohové měli sice na Olympu nad lidmi božskou moc, ale dost často se sami chovali hloupě, lehkovážně, urážlivě i hašteřivě. Pomstychtivě toužili po odplatě a žíznili po uznání a moci, stejně tak jako mnozí pozemští vládci. Svým chováním tak byli podobní nám, lidem. V jakémsi pomyslném zrcadle byli odrazem nás samotných.

 

 

Poselství mytologických příběhů jsou srozumitelná v jakékoliv době a můžeme z nich převzít spoustu dobrého i poučného. Ne náhodou díky řeckým bájím a pověstem vznikla různá přirovnání a pojmenování, která používáme dodnes.

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

KRAJÁNEK 10/2021 V PROHLÍŽEČI ISSUU:

 https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2021-10


ZÁŘÍ 2021

Návštěvníci

 

Milí krajánci,

také někdy přemýšlíte nad tím, jaké to bude za pár let? Jak budeme bydlet, pracovat nebo co budeme za několik desítek let jíst? Jak se budeme oblékat a jak setkávat se svými kamarády? Jak budou vypadat dopravní prostředky a jak chytrá bude umělá inteligence?

Každý z nás je svým způsobem zvědavý a kdekdo by rád věděl, co ho v budoucnosti čeká a na co se může těšit. „Nesmrtelný“ český sci-fi seriál Návštěvníci krásně konfrontuje náš „nedokonalý svět“ s dokonalostí světa budoucnosti. Rozkošný příběh vědecké expedice z roku 2484, která je nucena cestovat o 500 let zpátky do minulosti, aby zabránila srážce komety s planetou Zemí, nám ukazuje obrovské kulturní rozdíly přetechnizované budoucnosti s obyčejným, pro Návštěvníky až doslova exotickým, životem v osmdesátých letech v Československu.

A kdo ví, třeba bude ve 25. století opravdu vše řídit jakýsi počítač CML neboli CENTRÁLNÍ MOZEK LIDSTVA, lidé budou jíst amarouny, používat laserové pilky a kufry likvidátory. Možná si budou vybírat auta podle kvality krtkování, žhavit a humidovat…

Je vzrušující si představovat, jaký jednou bude svět kolem nás, a jak to na Zemi bude vypadat. Pojďme se i my s novým číslem Krajánka vydat do budoucnosti!

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

KRAJÁNEK 9/2021 V PROHLÍŽEČI ISSUU:

 

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2021-09


ČERVENEC A SRPEN 2021

Stezka odvahy

 

Milí krajánci, znáte noční bojovku, strašidelnou stezku či bobříka odvahy? Otestovat svoji odvahu na noční stezce plné duchů, strašidelných bytostí a tajemných zvuků je opravdová velká výzva. Vydat se po setmění do lesa na trasu vyznačenou svíčkami nebo vyrazit na odlehlé místo opředené nějakým tím tajemstvím chce opravdu velkou odvahu, ale věřte, že to zvláštní šimrání strachu, když míjíme hřbitovní zeď či opuštěný dům, nás na konci celého dobrodružství činí silnějšími. Strach je člověku přirozený, ale nic se nesmí přehánět, proto bychom se měli naučit, jak se zbavit hrůzy a strachu ze tmy, nočního lesa i tajemných míst. Pokusme se zastavit pocit neustálého ohrožení a naučme se si noční přírodu užívat, umět pozorovat, vnímat a rozpoznávat zvuky. Těšit se z toho, že vidíme stín přelétajících ptáků a slyšíme jejich zpěv, dupot a funění ježka i štěkot psa. Říká se, že kdo se bojí, nesmí do lesa. Je ale opravdu strašidelný? Pojďme se vydat do hustého černého lesa s rodiči a sourozenci. Své noční dobrodružství plné odvahy zakončeme přespáním ve spacáku pod širákem, kdy nám hvězdy budou svítit při vyprávění tajuplných příběhů a plánování dalších, nejen nočních aktivit. Noční dobrodružství můžeme prožít i na zahradě, při společném nocování s kamarády nebo doma při zhasnutých světlech. Tma má totiž úžasné kouzlo a naše zážitky krásně umocní. Nebojme se a pojďme to vyzkoušet!

 

Tak hodně odvahy!

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

KRAJÁNEK 07+8/2021 V PROHLÍŽEČI ISSUU:

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2021-07_08


ČERVEN 2021

Voda

 

Milí krajánci, víte, kdo jako první člověk řekl: „Ja vižu golubuju planetu“ neboli „Já vidím modrou planetu“? Byl to Jurij Gagarin, který se jako první odpoutal od zemské přitažlivosti a otevřel lidstvu dveře do vesmíru. Stačilo mu Zemi jednou dokola obletět a viděl jen modrou... Jestlipak víte, proč zrovna modrá? Odpověď je jednoduchá. Při pohledu z vesmíru má totiž naše planeta modrou barvu. Může za to voda a dalo by se říct, že voda je všude kolem nás. Budeme-li přesnější, tak voda tvoří přes sedmdesát procent naší planety a ve velké většině je shromážděna v oceánech omývajících pevninu.

 

Voda se na Zemi vyskytuje v různých podobách. Tyto podoby jsou dány skupenstvím vody. Kapalné skupenství jako podzemní a povrchová voda ve vodních tocích a v oceánech, jezerech apod. Plynné skupenství v podobě mraků a vzdušné vlhkosti a pevné skupenství v ledovcích, kroupách a sněhové pokrývce. Všichni dobře víme, že bez vody nelze žít, vůbec žádný život na naší planetě by bez ní nebyl možný. Je doslova a do písmene základem života.

 

S vodou a vodníky také proplujete novým číslem časopisu Krajánek, které právě otevíráte.

 

 

Tak prima čtení a spoustu zábavy!

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

KRAJÁNEK 06/2021 V PROHLÍŽEČI ISSUU:

 

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2021-06


KVĚTEN 2021

Evropský den parků

 

Milí krajánci,

 

otevíráte další číslo časopisu Krajánek, které je opět plné zábavy a zajímavostí. Začneme tím, že i parky mají svoji historii, a dokonce i svůj den. Světová historie národních parků a chráněných území sahá až do roku 1872, kdy byl vyhlášen první národní park světa, americký Yellowstone. Již tehdy Američané prohlásili, že toto místo má sloužit k potěšení lidí a být zachováno budoucím generacím. Následovaly parky v Austrálii, Kanadě a na Novém Zélandu.

 

Evropskou historii začalo psát Švédsko, které jich v roce 1909 založilo hned devět. Jako připomenutí tohoto výročí se 24. května slaví Evropský den parků. Ten nám má připomenout, proč se národní parky zřizují i to, že nám nabízejí mnohem více než na první pohled vidíme. Také jakou péči je potřeba tomuto historickému, přírodnímu a kulturnímu dědictví věnovat. Ochrana přírody zkrátka nepatří pouze do rukou ekologů, botaniků a zoologů.

 

Příroda i chráněná území jsou tu pro nás všechny, a proto je na každém z nás se chovat tak, aby všechny ty krásné zelené oázy, nabízející nám klid, oddych a prostor pro relaxaci a odpočinek, přinášely stejnou radost i dalším generacím.

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

KRAJÁNEK 05/2021 V PROHLÍŽEČI ISSUU:

 

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2021-05


DUBEN 2021

Legrace

 

Písemné prameny dokazují, že smysl pro humor je lidstvu vlastní minimálně od dob antiky. Během času ale prošel vývojem, a tak nám vůbec nemusí připadat vtipné to, čemu se smáli naši předkové. Rozpaky mohou vyvolat komedie a anekdoty, jimiž se bavili naši rodiče či prarodiče.  Stejně tak se může humor lišit napříč kontinenty. Zkrátka, každému nám může připadat legrační něco jiného. Všichni se ale rádi a od srdce zasmějeme. Často je to právě úsměv, který dokáže prolomit ledy v mezilidských vztazích. Dokáže nám zpříjemnit den, uvolnit z duše přebytečný balast a doslova nás rozzářit. Do všedního dne bychom měli zařadit co nejvíce pozitivních, radostných a humorných prvků. A je jedno, zda legraci přináší běžné humorné situace, povídání si s přáteli, veselý film či knížka. Při troše fantazie se dá legrace, humor a smích vytěžit i ze zdánlivě obyčejné situace. Humor je super ingredience, která naše životy přímo živí, občerstvuje, posiluje a prodlužuje.

 

Římský řečník, filozof a spisovatel Marcus Tullius Cicero řekl, že humor a vtip jsou příjemné a často mimořádně užitečné. Český herec a dramatik Jan Werich pronesl, že humorem lze bojovat s lidskou hloupostí.

 

Proto si naordinujme smích každý den, protože kdo prochází životem s humorem, je šťastnější a zdravější.

 

Veselé čtení!

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

KRAJÁNEK 04/2021 V PROHLÍŽEČI ISSUU:

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2021-04


BŘEZEN 2021

Jsou studnicí informací i fantazie. Plné dobrodružství, napětí, ale i pohody a zábavy. Inspirují nás, rozvíjí, poučují. Uklidňují nás, umí nám vykouzlit úsměv na tváři a pořádně nás rozveselit. Jindy nás nutí k hlubšímu zamyšlení a přemýšlení. Jsou nám učitelem i věrným přítelem, stejně tak průvodcem našich životů. Mají zkrátka velkou moc a pro mnohé z nás jsou doslova láskou na celý život.

 

Věrní čtenáři si zcela jistě všimli, že březnová čísla časopisu Krajánek věnujeme pravidelně knihám a projektu Noc s Andersenem, kdy malí i velcí čtenáři společně nocují v knihovnách plných knih připravených vtáhnout je do toho svého příběhu. Na společné Noci s Andersenem si bohužel budeme muset ještě chvilku počkat, nic nám ale nebrání začít si číst už teď. Nocovat s knihou tak můžeme třeba v pokojíčku, protože číst lze kdykoliv, kdekoliv a bez ohledu na to, co se okolo nás odehrává. Zkrátka když sáhneme po správné knížce, můžeme se nechat unášet do světa fantazie a neskutečných příběhů.

 

A protože letošní Noc s Andersenem je věnována 80. výročí Záhady hlavolamu, březnový Krajánek je o záhadách, hlavolamech a rébusech.

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

KRAJÁNEK 03/2021 K PROHLÍŽENÍ NA ISSUU:

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2021-03

 

SPECIÁL NSA K PROHLÍŽENÍ NA ISSUU:

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2021-03-specialnsa


ÚNOR 2021

Masky a kostýmy

 

Leden utekl jako voda a máme tu únor. Měsíc, který již tradičně patří masopustu, fašanku a karnevalům. Zábavě, při které se lidé veselí, holdují dobrému jídlu a pití. Převlékají se do rozmanitých kostýmů a průvody masek mnohde chodí doslova dům od domu. Tato tradice sahá až do dávné minulosti a maškarní průvody se prý pořádaly ještě před nástupem křesťanství. Dříve měly masky masopustních průvodů svoji symboliku a hluboký význam. Plnily určitá poslání, měly svoji charakteristickou úlohu i typické chování. Dnes se už fantazii meze nekladou, hlavní je se pobavit a vymyslet co nejoriginálnější kostým. Některá města pořádají velké průvody, které trvají i několik dnů. Někde se soutěží o nejlepší či nejoriginálnější masku. Spousta hudby, zábavy a úžasných módních kreací přináší lidem pobavení před čtyřicetidenním půstem, který pak předchází období Velikonoc.

 

Současná situace bujarému veselí bohužel nepřeje, tak si na další rej masek budeme muset počkat, ale nějakou pěknou masku či převlek si vyrobit můžeme i letos. Určitě nám to vykouzlí úsměv na tváři a zpříjemní čas, který jsme nyní nuceni trávit převážně doma. Spoustu zábavy a inspirace najdete i na stránkách dalšího čísla časopisu Krajánek.

 

 ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ  

 

KRAJÁNEK 02/2021 K PROHLÍŽENÍ NA ISSUU:

 

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2021-02


LEDEN 2021

Šťastný nový rok, naši milí krajánci!

 

Všichni asi doufáme, že letošní rok 2021 bude lepší než ten minulý. Máme za sebou velmi neobyčejný a zvláštní rok, který nám do života vnesl spoustu nepříjemností, nepohody a mnohdy i strachu. Zdánlivě dvě obyčejné dvojky a nuly dokázaly jak mávnutím kouzelného proutku proměnit naše životy k nepoznání. Doslova ze dne na den jsme zjišťovali, že již dávno neplatí nic z toho, co jsme doposud brali jako samozřejmost, rychle jsme se učili žít jinak a objevovat nové příležitosti.

 

Buďme optimisti, rok 2021 bude lepší! Bude, prostě bude! Tak či tak, už nyní vám můžeme slíbit, že se s časopisem Krajánek máte na co těšit. Bude i nadále vaším kamarádem a parťákem do nepohody. Také v roce 2021 budeme společně objevovat, poznávat a bavit se. Čeká na vás spousta zajímavého čtení a zábavy, my přidáme několik novinek a dál budeme šířit krásný český jazyk napříč celým širým světem.

 

Otevíráte první číslo roku 2021, mezitím my všichni v redakci už pilně pracujeme na číslech dalších a věřte, že to bude jízda, protože nás dobrá nálada neopouští a s elánem nám vlastním přichází i spousta dobrých nápadů.

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ 

 

KRAJÁNEK 01/2021 K PROHLÍŽENÍ NA ISSUU:

 

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2021-01