Přejeme všem čtenářům, malým i velkým

poklidný adventní čas,

veselé a štěstím naplněné vánoční svátky

a těšíme se s vámi na shledanou opět v novém roce!


redakce milánské sekce Krajánka:

Soňa Alfieri a Jana SchulzováVánoční Krajánek

Je tady prosinec, měsíc již tradičně velmi oblíbený u dětí i dospělých. Mimo jiné i proto, že dostanou nejvíce dárků za celý rok. Své veliké kouzlo ale má hlavně očekávání a těšení se.

 Spoustu potěšení vám snad přinese i váš kamarád Krajánek.

Nechybí pravidelné rubriky, ale ani tipy, jak příjemně strávit adventní čas čekání na ony tak toužebně očekávané Vánoce a jak se na ně dobře připravit.

A v neposlední řadě také jak myslet na druhé - třeba i zvířátka.

A objevit tak pravý smysl Vánoc.Pošmourné, uplakané listopadové dny? S Krajánkem nehrozí! ;)

Ano, protože je zde nové, listopadové číslo vašeho kamaráda Krajánka, milé děti!
A nuda ani smutek s ním rozhodně nehrozí! V rubrice Kam s dětmi v Itálii vás pozveme do parků, zahrad, lesů ... prostě všude tam, kde můžeme obdivovat krásu podzimu a malířskou paletu matky přírody. A pokud jste to ještě neudělaly, určitě si při té příležitosti nasbírejte spoustu krásných podzimních přírodnin - je jich teď spoustu a budou se vám hodit na výrobu netradičního závěsu. Ale určitě i dalších výrobků. Pokud nám je nafotíte a pošlete na emailovou adresu krajanek.milano@seznam.cz, může se stát, že se právě váš výtvor objeví na stránkách našeho časopisu! Přečtěte si detaily na poslední, zadní straně.
A když bude pošmourno, sychravo a uplakané počasí, mlha a chlad vás přinutí být doma, pěkně zalezlí v teplíčku, pak nesmutněte! Krajánek vám přináší pěknou pohádku Boženy Němcové o vděčných zvířátkách, pokračování příběhu o Kiko, zajímavý článek o Národním divadle, kde se 18. listopadu 1883 konala slavnostní premiéra. Ale také si můžete přečíst o Jihlavě, vyluštit křížovku, vybarvit pěkný obrázek, zahrát ovocno-zeleninové domino nebo se pustit do španělského receptu s chobotnicí!
Toto a mnoho dalšího už na vás čeká v tomto čísle!
A až si ho přečtete, tak nám třeba napište, co se vám nejvíce líbilo anebo co byste chtěly na stránkách Krajánka najít, platí?
Tak na viděnou ... ehmm ... na slyšenou ... ehmm ... na přečtenou ... uf! :) ... příští měsíc, opět spolu s vaším Krajánkem!
To už bude Advent, který letos začíná Železnou nedělí už 29. listopadu. A tudíž se budeme věnovat vánočním tématům.
 
              milánská redakce KrajánkaMilé děti, milí rodičové! Co byste


řekli tomu stát se spoluautory


Krajánka? 

 

Jistě jste, děti, namalovaly pěkné obrázky nebo vytvořily něco z papíru, z modelíny, ze dřeva či čehokoli jiného …

Spolu s rodiči byste mohly kresby nebo výtvory pokud možno za denního světla (bez blesku) a na jednobarevné (nejlépe bílé) ploše nafotit a poslat nám do redakce! Kvalitní fotografie posílejte, nebo velké velikosti sdílejte, na adresu: krajanek.milano@seznam.cz. Třeba se právě vaše dílo objeví v jednom z příštích vydání Krajánka! 

Budeme rádi za starší výtvory, ale můžete se pustit i do něčeho nového k nadcházejícím tématům (Vánoce, karneval, Velikonoce apod.) nebo byste třeba mohly namalovat svou představu postavy Krajánka... 


Rádi bychom oživili obrázky či výtvory dětí také rubriku Kam s dětmi v Itálii. Na Facebooku České školy Ámosek Milán bychom proto každý měsíc vyzvali děti k vytvoření něčeho přímo k tématu  připravovaného článku (např. Rodina v muzeu v říjnovém čísle atp.). Pokud se chcete zúčastnit, sledujte proto prosím facebook, opět zasílejte na adresu krajanek.milano@seznam.cz a uveďte, prosím, že jde o rubriku Kam s dětmi v Itálii.

 

Důležité: rodiče, pokud souhlasíte s uvedením jména a bydliště (jméno města či obce) vašeho dítěte, připište je (do textu mailu, do názvu souboru apod.). Zasláním obrázků či výtvorů dětí automaticky souhlasíte s jejich zveřejněním v Krajánkovi. 

 

Těšíme se na spolupráci s našimi budoucímispoluredaktory!!! 

 

 Říjen ... s Krajánkem!

Je tu první říjnový den a s ním i váš kamarád Krajánek.

A ani tentokrát rozhodně nepřichází s prázdnou.

Krajánkova rodina se stále rozšiřuje a tak nyní budou mít možnost jej číst i děti ze Spojených arabských emirátů! A odtamtud je i recept, který vám Krajánek přináší pro inspiraci: Roz Bil halib, nebo-li voňavý rýžový pudink z arabské kuchyně.

Kiko se bude snažit rozlousknout záhadu zrzavého krále - byl hodný, jak tvrdí duch jeho dcerky princezny Františky, která na něj nedá dopustit, anebo krutý a náladový?

A znáte třeba Liberec, kde můžete najít hned několik rarit? A co pohádku o Otesánkovi?

To a ještě spousta dalšího zábavného čtení i oblíbených hádanek, říkadel a luěštění ... už na vás čeká.

Tak neztrácejte čas a zalistujte si v Krajánkovi!Sbohem, prázdniny!

Také se vám zdá, že ty prázdniny vždy nějak strašně moc rychle utečou?
Ano, ještě včera se zdálo, že před sebou máme moře, ba co víc, oceán volného času! A hleďme dnes, je tu září.
Abychom vám ten návrat k povinnostem všedních dnů trochu zpříjemnili, připravili jsme pro vás nového Krajánka.
Kromě obvyklých rubrik a čtení na pokračování, máme pro vás jednu novinku: z rubriky Kam s dětmi v Miláně se stává Kam s dětmi v Itálii a to proto, že nás už čtou děti ze všech koutů Itálie.
Proto jsme se rozhodli ji trochu rozšířit, aby to bylo spravedlivé.
Doufáme, že se vám nová podoba této dvojstránky tipů a zajímavostí bude líbit.
A pokud se domníváte, že u vás máte nějakou zvláštnost či zajímavost, případně se bude odehrávat něco mimořádného, co by měli vědět i ostatní čtenáři Krajánka, dejte nám určitě vědět na krajanek.milano@seznam.cz.
Hezké září a za měsíc opět na viděnou!Speciální letní prázdninové dvojčíslo!

Právě vyšlo speciální letní prázdninové dvojčíslo Krajánka!

Má tentokrát více stránek, aby vám vydrželo až do 1. září, kdy vyjde jeho další číslo. A nudit se u něj zcela určitě nebudete!

Pozornost určitě věnujte také velké prázdninové pohlednicové soutěži, při které máte možnost stát se jedním ze 3 šťastlivců, kteří od milánské redakce dostanou hodnotný dárek - krásnou českou dětskou knížku.

Milánská redakce tedy přeje všem svým fanouškům krásné a veselé léto, plné pohody a radostných a velmi zajímavých zážitků!

Na shledanou opět v září!


Červnový Krajánek přeje dětem prima svátek!

Dneska je váš svátek, děti! Ano, slavíme Mezinárodní den dětí.
No a řekněte, může mezi gratulanty chybět Krajánek? Nemůže. ;)
Červnové číslo je opět plné poučení i zábavy pro vás i vaše kamarády. Nechybí pohádka, další díl příběhu Kiko, podíváme se spolu do Oloumouce a kamarádi z Řecka vám představí některé recepty řecké národní kuchyně. Svatý Ivan vám bude vyprávět svůj příběh, osvěžíte si v paměti známou českou písničku, provětráme hlavinky u křížovky a v rubrice Kam s dětmi v Miláně se spolu podíváme mimo jiné k milánskému moři ...
Že Miláno moře nemá??? Omyl! Tak to si honem nalistujte příslušnou stránku, ať se dozvíte víc.
Ano, čeká vás toho opravdu hodně, ale už brzo skončí škola a začnou dlouhé letní prázdniny a tak budete mít více volného času na zábavu, odpočinek a ... na Krajánka!
Milánská redakce (Soňa Alfieri a Jana Schulzová) vám spolu s Krajánkem přeje krásný sváteční den a také úspěšný prázdninový start!
A těšíme se na shledanou u speciálního prázdninového dvouměsíčníku ;) ... už za měsíc!
 Májový Krajánek!

První májový den, den mnoha důležitých oslav, máte za sebou, ale čtení květnového Krajánka ještě celé před sebou!
Že už jste se na něj těšily, děti? My doufáme, že ano. Čeká vás toho totiž hodně zajímavého!
Hlavně ten, kdo ještě nemá pro maminku žádný dárek, tak nebude váhat a hned Krajánkem zalistuje - svátek maminek se totiž nebezpečně blíží a Krajánek má pro vás super tip!
Víc už vám pro tentokrát prozrazovat nebudeme, abychom vám nekazili překvapení.
Tak příjemné počtení a na viděnou opět za měsíc!Vychází dubnové číslo Krajánka ...     a není to apríl!

Velikonoce jsou za dveřmi a tak neváhejte a nalistujte si Krajánkovo tvoření nebo si honem přečtěte o velikonočních zvycích a tradicích.
Se svým příběhem na pokračování na vás čeká Kiko, trochu blížeji poznáte z rozhovoru s ním Jiřího Žáčka, autora mnoha nádherných básniček i pohádek. A když už jsme u těch pohádek: chcete vědět, jak to bylo s Jirkou a jeho kozou?
Taky pro vás máme pár tipů, kam se v dubnu vydat a co si nenechat ujít v Miláně! A recept na pravou španělskou tortillu.
Ale v Krajánkovi je ještě mnoho a mnoho dalšího...
Pokud se chystáte na cestu za příbuznými, ať už v Itálii či do Čech, určitě si jej zabalte do batůžku, aby vám cesta rychle a příjemně ubíhala.
A i pokud zůstáváte doma, začínají prázdniny a tak na listování Krajánkem budete mít víc času i klidu.
Tak příjemné počteníčko a na shledanou zase za měsíc!Milí přátelé,

chceme vás informovat, že Krajánek (ve spojení všech čtyř národních verzí - turecké, italské, španělské a od tohoto měsíce i řecké) má od této chvíle také svoji facebookovou stránku, najdete ji zde.

Potěší nás, pokud nám budete chtít dát svůj like.

Březen, za kamna vlezem ... i s Krajánkem!


Ano, máme tu březen a s ním - i když s jednodenním zpožděním, protože Krajánek se byl představit v Římě na Třetím setkání českých škol v Itálii - přichází i nové číslo Krajánka. Tak doufáme, že jste se na něj těšili.
A jako obvykle vám Krajánek přináší spoustu informací a nápadů. Hodně se bude vše točit okolo jara a s aktivitami s ním spojenými. Dozvíte se něco o městu Brně a v Krajánkově putování za chutěmi v březnu navštívíme Turecko! Dozvíte se, jak vypadá taková turecká snídaně, třeba si ji i sami můžete vyzkoušet připravit. Nechybí, jako vždy, ani pohádka - tentokrát můžete odkoukat nějaký trik od chytré horákyně - a samozřejmě pro nedočkavce jsou tu další příběhy malé Kiko.
A pořád ještě výčet není úplný, proto neváhejte a prolisujte si váš oblíbený časopis od začátku až do konce.
No a na shledanou opět za měsíc!Únorové číslo Krajánka je tu!

Můžete se těšit na vyprávění o tradicích spojených s lidovými masopustními slavnostmi a třeba si i podle návodu připravit vlastní masku nebo se vydat podle rad Jany Schulzové objevovat zvláštnosti a zajímavosti milánského karnevalu. Čeká na vás samozřejmě pohádka a další příběh Kiko, ale také nová zeměpisná rubrika a Krajánkovo putování za chutěmi: tentokrát to bude jedna všem určitě velmi dobře známá, ale už od příštího čísla se s Krajánkem podíváme i za těmi možná méně známými a asi i trochu nezvyklými a zvláštními.

A tím samozřejmě výčet toho, co pěkného se můžete v novém čísle Krajánka dozvědět, rozhodně nekončí.

Tak už se nenechte rušit a ... zalistujte jeho obsahem.

A pokud byste si chtěli Krajánka vytisknout a nejste v jeho mailing listu, napište si o verzi upravenou pro tisk na krajanek.milano@seznam.cz .

Příjemné počtení!Vítejte v novém roce!

Vánoce, Silvestr, Befana ... to vše už je za námi. Máme čerstvě nakročeno do nového roku a v hlavě určitě spoustu předsevzetí a plánů.
I Krajánek je má. Jako určitě každý z vás, i Krajánek by chtěl být stále lepší a lepší, zdokonalovat se.
A taky by si rád našel spoustu nových kamarádů.
Pokud o nějakém klukovi nebo holčičce víte, kteří by chtěli s Krajánkem kamarádit, řekněte jim o něm. Nebo nám napište na krajanek.milano@seznam.cz. Stejně tak jako chcete-li mít jistotu, že o žádné vydání nepřijdete a rádi byste jej dostávali přímo do vaší emailové schránky.
Krajánek za vámi dnes přichází s prvním lednovým číslem. Řekne vám něco o tradici Tŕí králů, bude vám vyprávět o svaté Anežce, dovíte se spoustu nových informací a najdete tam samozřejmě i spoustu zábavy.
A určitě si nenechte ujít pokračování krásného dobrodružného příběhu Kiko a tajemství papírového motýla spisovatelky Markéty Pilátové!
Ale rubrik je v Krajánkovi mnohem víc a všechny už na vás čekají. Tak se nenechte rušit a ... příjemné počtení!
A za měsíc opět na shledanou!
                                      Za milánskou redakci
                                                 Soňa Alfieri