Noc s Andersenem v Miláně

Milí čtenáři,


Noc s Andersenem je akce, která vznikla v roce 2000 v jedné malé české knihovně v Uherském Hradišti u příležitosti výročí narození krále pohádek - Hanse Christiana Andersena (2. dubna by oslavil své 210 narozeniny). Jak název napovídá, děti mohou strávit pohádkově-dobrodružnou noc v knihovně či ve škole. Popularita tohoto projektu rychle prosákla do všech koutů  České republiky a stejně velké oblibě i vysoké účasti dětí se těší v českých školách po celém světě.  Na 2. duben také připadá Mezinárodní den dětské knihy. 

Letos poprvé se 15. ročníku Noci s Andersenem zúčastní také náš Spolek krajanů a přátel ČR v Miláně a oslavíme tak společně 195. narozeniny oblíbené české autorky pohádkových sbírek, venkovských povídek a obrázků z lidového života. Pokud nevíte, napovíme: před 160 lety, v době kdy přišla o milovaného syna Hynka, bylo napsáno její světově proslulé dílo Babička.

Jak vidíte, o kulatá výročí letos opravdu není nouze :)

Začátek je v pátek 20. března v 18:30. Akce je určena výhradně dětem starším 8 let s dobrým základem českého jazyka. 
Rodiče si mohou děti vyzvednout v sobotu 21. března v mezi 9 a 10 hodinou ranní.
Večeři i snídani, včetně pitného režimu dětem zajistíme (má-li vaše dítě omezení na některé potraviny, prosím uveďte je v přihlášce)
S sebou: karimatku, spací pytel, polštářek, pyžamo, kartáček na zuby.

Přihlášku a leták naleznete v příloze. Vyplněnou přihlášku zašlete nejpozději do pondělí 16. března 2015 na adresu spolku:czassoc@seznam.cz, pospěšte si, počet míst je omezen.
Download
Přihláška na Noc s Andersenem.pdf
Documento Adobe Acrobat 59.7 KB


S týdenním předstihem v noci z 20. na 21. března 2015 se v Miláně uskutečnil historicky první ročník Noci s Andersenem k podpoře dětského čtení, která je zároveň i připomínkou narození dánského pohádkáře Hanse Ch. Andersena. 

Na úvod byly děti seznámeny se světově proslulým králem pohádek, kdy jim byla krátce představena země a poměry ze kterých pocházel. Zjistili jsme, že ne všechny děti jsou náruživými čtenáři a že nejoblíbenější knihou je série románů brýlatého čaroděje Harryho Pottra. 

Patronkou letošní noci v Miláně byla nejvýraznější ženská představitelka české literatury Božena Němcová, která s námi přišla oslavit své 195. narozeniny. Němcová byla dětem zcela neznámou osobností a tak je důkladně seznámila se svým nelehkým životním příběhem plným zvratů i nadějí, které dokreslovaly některé rodinné fotografie. Během rozhovoru padla řada pro děti zcela neznámých výrazů jako kněžna, kočí, tkadlena, nebo “modrá krev”. Následující krátký kvíz byl ovšem důkazem, že děti poslouchaly pozorně a s velkým zaujetím a tak byly po zásluze sladce odměněny.

V souvislosti s jejím nejslavnějším dílem Babička, náležejícím do světového literárního fondu a přeloženým do 21 jazyků (včetně italštiny), měly děti za úkol představit a krátce charakterizovat svou babičku. Popisy a zážitky naplněné něhou byly silným a emotivním důkazem toho, jak jim milované babičky chybí. Dozvěděli jsme se o každodenních chvílích strávených na skypu s babičkou Zdenkou a jejich fanastických palačinkách, o bezkonkurenčním kuchařském umu a laskavosti babičky Janouchové, o přátelské babičce Alexandře a jejich zálibách např. v reiki, o veselých zážitcích s vtipem sršící babičkou Ivanou, nebo o zahrádce na kopci u Děčína a pracovním nasazení dědy Pepy. Stejně jako před 150 lety v nejslavnějším díle, tak i dnes byly babičky charakterizovány jako hodné, milé a laskavé. Šťastné to ženy! :)

Po dobré večeři, na jejíž přípravě se nadšeně a velmi obratně podílely všechny děti, jsme napsali všem babičkám do České republiky pozdrav. Děti chtěly mít psaníčko dokonalé a bez chyb, a tak některé z nich si je předepsaly a odnesly ke konečné úpravě domů.

Ani v pokročilé noční hodině se nám vůbec do hajan nechtělo. Nutno dodat, že nezabral ani uklidňující čaj z listů meduňky. Soňa Alfieri alias Božena Němcová se tak ujala čtení rýmovaných pohádek Františka Hrubína, jež statečně přečetla až do úplného konce. 

Po naprosto bezproblémové noci děti přímo královsky posnídaly vynikající hraběnčiny řezy, palačinky a šťávy z čerstvého ovoce. Poté se plny krásných zážitků v poklidu rozešly do svých domovů.