CHCETE VĚDĚT, JAK PROBÍHALA MILÁNSKÁ NOC S ANDERSENEM??

 

Noc  s Andersenem ... kouzelná noc pro všechny čtenáře. Čtení je velké dobrodružství. Je to báječný způsob, jak se dozvědět a naučit spoustu nových věcí a to velmi příjemným a zábavným způsobem.

 

Tato akce probíhá už od roku 2000, kdy se jedna uherskohradišťská knihovna rozhodla přípravit pro děti noční dobrodružství v podobě čtení pohádek, soutěží, her a překvapení a to na podporu zejména dětského čtenářství. Od té doby se tato skvělá akce rozšířila po mnoha knihovnách - školách- družinách v celé naší vlasti a poté překročila i její hranice. Už několik let se zapojují i ze zahraničí: nejdříve to bylo Slovensko a Polsko, dnes už mluvíme o mnoha krajanských spolcích a českých školách po celém světě. V Miláně se tato akce konala již potřetí. Hlavním tématem letošního ročníku byl „ČTYŘLÍSTEK“, všem určitě dobře známý komiks se čtyřmi sympatickými hrdiny: Myšpulínem, Pinďou, Fifinkou a Bobíkem.

 

 

V České škole Milán jsme se začali scházet již o půl sedmé.

 

Protože Noc s Andersenem je nocí na podporu dětského čtenářství, zajímalo mě, zda  všechny děti rády čtou a co. Ukázalo se, že všichni jsou vášnivými čtenáři a proto jsme se tuto naši zálibu rozhodli ještě před večeří zmaterializovat. Děti nejdříve měly nakreslit a vybarvit svůj autoportrét. Poté si z bílého papíru a barevných desek vyrobily svoji knihu a také na papír obkreslily svoje ruce. Pro praváky bylo mnohem jednodušší obkreslit levou ruku, s pravou to už tak úplně jednoduché nebylo, ale povedlo se to i těm menším. U leváků tomu bylo přesně naopak.

 

Nakonec děti přilepily ruce na obal knížky a obojí jsme přicvakli k autoportrétu, aby to vypadalo, že čtenář/ka právě čte ve své knize.

 

Výtvory dětí byly opravdu povedené!

 

Pak nastal čas večeře. Pro tento ročník se k nám  přidala Ola, kterou jsme okamžitě a zaslouženě přejmenovali na královnu naší kuchyně. Vzhledem k nemnohému času, pomohla dětem s přípravou večeře. Upekla jim úžasné domácí houstičky se sezamovým či makovým semínkem, hamburgry a kuřecí řízečky. Navíc ještě hranolky. Děti si připravily zeleninu, prostřely stoly a některé z nich se pustily do přípravy zlaté tečky po naší večeři – jahodového poháru s čokoládovým muffinem a smetanovo jogurtovým krémem.

 

Pak už jsme se s chutí (a hladem) pustili do vynikající večeře, kterou si každý sestavil podle svého gusta.

 

Po večeři se ke slovu dostala Jana. Hlavním tématem tohoto ročníku se stal Čtyřlístek. Jak  se děti od Jany dozvěděly, začal vycházet už v roce 1969, tedy ještě předtím, než se narodily jejich maminky!

 

Jana seznámila děti se spoustou zajímavých informací o tomto komiksu a jeho hrdinech; najdete je dole mezi materiály. Děti dávaly bedlivý pozor – to už věděly, že je potom čeká vědomostní kvíz. Nebyl, nutno říci, úplně lehký. Ale i chybami se člověk učí, proto jsme si ho nakonec zkontrolovali  a opravili a Jana dala pochvalu úplně všem! Potom na děti čekaly ještě zábavné aktivity typu „najdi 10 rozdílů“, nebo si naše parádnice mohly vyrobit prstýnky s hlavami čtyřlístkovských postaviček.

 

Děti měly možnost prohlédnout  a pročíst si některé časopisy i knihy Čtyřlístku, ale Jana jim na ukázku přinesla i další komiksy. Mezi nimi i jeden, který už mnohé z dětí  dobře znaly! Jeho hlavním hrdinou je totiž Knedlík, a vychází od ledna 2017 v časopise pro bilingvní děti žijící v zahraničí, který se jmenuje Krajánek a naše škola (hlavně právě Jana!) se na jeho výrobě spolupodílí.

 

Když už jsme měli možnost prohlédnout si různé komiksy, zajímalo nás, jak takový komiks vzniká. Potom Pirát přišel s nápadem, že bychom si mohli nějaký takový náš komiks také vymyslet a nakreslit.

 

A tak – i přes pokročilou hodinu – děti ještě společně začaly vymýšlet původní příběh.

 

 

KOLEKTIVNÍ DÍLO: KOMIKS

Hrdinové:

DĚDA ŠÁLA

PAN PONOŽKA

SESTRY KECKY

PANÍ GUMÁKOVÁ

--------------------------

Na jedné půdě, ve staré skříni, žili byli děda Šála, paní Gumáková, ukecané sestry Kecky a pan Ponožka.

Jednou se děda Šála probral ze svého klimbání, začuchal a řekl: co to tady tak hrozně smrdí? Protože visel na ramínku, jak byl dlouhý, natáhl se ještě víc ke dnu staré skříně a jal se očuchávat její obyvatele. Až na to přišel: ukázalo se, že původcem toho hrozného smradu je pan Ponožka! Všichni se do něj pustili, jak jet o vlastně dlouho, co se nemyl?! A ukázalo se, že už je to aspoň týden. Všichni ho okamžitě posílali, aby s tím něco koukal udělat. Ale ukázalo se, že to má svůj důvod: pan Ponožka se totiž bojí pračky, protože v ní předtím zmizel jeho milovaný bratr! Panu Ponožkovi se nepodařilo  jej najít a od té doby o něm nemá žádné zprávy.

Nakonec se všichni dohodli, že panu Ponožkovi pomohou a vyperou ho v umyvadle, aby se nebál. Což také udělali a od tè doby byl pan Ponožka opět krásný, čistý a voňavý, takže se paní Gumáková a sestry Kecky popraly, kdo ho bude mít u sebe, aby ho taky provoněl.

Vyhrály sestry Kecky, ale byly dvě a to opět rozesmutnilo  pana Ponožku, protože si vzpomněl, že dříve s bráchou bývali také dva a jak by se to teď pěkně šiklo!

Obyvatelé skříně se tedy rozhodli, že se musí pokusit najít jeho bratra. Vybrán byl děda Šála. Nejenom že byl nejstarší, nejrozumnější a nejzkušenější. Když se vydal na průzkum do pračky, všichni ho společně mohli držet za jeden konec a v případě, že by riskoval se v pračce také ztratit, by ho mohli vytáhnout a zachránit.

Dědovi Šálovi se nakonec  poodařilo bratra pana Ponožky najít zastrčeného za bubnem pračky a dostat ho odtud za vydatné pomoci ostatních, kteří oba táhli, seč jim síly stačili, ven.

Od té doby už bylo ve staré skříni na půdě všechno v pořádku.

 

 

Pirátovi se podařilo s dětmi vymyslet příběh a načrtnout hrubou strukturu komiksu. Jenže už byla hodina po půlnoci a nás všechny ráno čekal ještě další školní den, na který bylo třeba si dobře odpočinout. Proto jsme se rozhodli, že kreslení komiksu si necháme do školní družiny a dokončíme ho třeba ještě další školní sobotu, protože vymyšlený příběh se všem zdál opravdu povedený.

 

Ještě předtím, než přišla na řadu hygiena, Kuba rozdal všem dětem dáreček, který každému přinesl – svítící tyčinku, která se dala ohnout a spojit jako náramek. Po zhasnutí všech lustrů začal radostný tanec rozdováděných barevných světýlek!!

 

Jenže nebylo zbytí, vše má svůj konec. Děti se postupně převlékly a umyly a aby se jim lépe usínalo a zdály se jim hezké sny, uvařila jsem jim voňavý bylinkový uklidňující výluh s trochou sedmikráskového medu.

 

A pak už přišlo na řadu čtení na dobrou noc, poslední té noci. Přečetla jsem dětem první kapitolu z knihy Václava Čtvrtka Čtyři Breberkos. Je to příběh čtyř kamarádů, dvou kluků - Tondy a Jirky, holky Katky a jejího psa Breberky. Seznámili se, když se přistěhovali  na nové sídliště a všichni jim říkají Čtyři Breberkos.

 

V první kapitole zasadili na sídlišti, kde nerostla ani travička, ani jedna kytka, první modrou čekanku.

 

Po zhasnutí už to netrvalo dlouho a postupně všichni odcházeli do náruči Morfeovi.

 

Milánská Noc s Andersenem (a Čtyřlístkem) skončila.

 

Ráno pak dodaly všem sílu do nového dne úžasné usměvavé (opravdu!!) palačinky naší Oly, bohatě pomazané nutelou či jahodovou marmeládou.

 

Všichni se po zabalení věcí shromáždili v hlavním salónu, aby převzali z mých rukou certifikát a pamětní list podepsaný na památku všemi čtyřmi dospělými průvodci této kouzelné noci.

 

Jenže už volala škola a ta – jak je známo – se nemá nechat čekat.

 

Tak na shledanou opět za rok!!! Při další Noci s Andersenem!!

 

 

 

 

Soňa Alfieri

2.dubna 2017

 

 

 

pro účastníky Noci s Andersenem

AUDIOKNIHA CÍSAŘOVY NOVÉ ŠATY ZDARMA

 

např.

http://audioteka.com/cz/audiobook/cisarovy-nove-saty-a-dalsi-pohadky

kód: saty2017

(platí do 30/4/2017)

 

materiály:
Milánská Noc s Andersenem se už blíží!! Těšíme se na vás!

26.3.2017 o půlnoci byla uzavřena možnost registrace ...

A JE TO TADY!!!

DNES JE 10.BŘEZNA A OTVÍRÁME REGISTRACI PŘIHLÁŠEK!


 

Noc z 31.března na 1.dubna 2017 bude opravdu hodně speciální!

 

V České škole Milán se budou dít zvláštní věci!

 

Rok utekl jako voda a již potřetí se zúčastníme akce Noc s Andersenem, při které se děti sejdou, aby společně prožily kouzelnou noc plnou dobrodružství. 

 

Od večera do rána na ně čeká bohatý zábavný program: pohádky, příběhy, soutěžení, malování, ale také příprava večeře, spaní ve spacáku a bez maminky, originální budíček i s rozcvičkou a možná i nějaké překvapení.

 

Jako hlavní téma letošní rok budeme mít KOMIKS a ČTYŘLÍSTEK, dětem určitě známé postavičky Myšpulína, Bobíka, Fifinky a Pindi.

 

KDE? V prostorách České školy Milán, via Giovanni della Casa 19, Milano

 

KDY? V pátek 31.března 2017. Začátek je v 19hodin. Děti mohou do školy přijít mezi 18.30 a 19.hodinou. Pokud dítě není žákem ČŠM, vyzvednete si jej v sobotu 1.4. v 9.00 ráno. V opačném případě si pro dítě můžete přijít po vyučování.

 

Akce je určena dětem od 6 let. Cena je 20€ za dítě a zahrnuje vydatnou páteční večeři a sobotní snídani.

 

Každé dítě si musí přinést vlastní karimatku, spací pytel nebo deku na přikrytí, případně polštářek. Dále přezůvky, pyžamo a hygienické potřeby ( kartáček na zuby a zubní pastu, ručník). Dítě musí být v době konání úplně zdravé a nezapomeňte mu dát do zalepené obálky nadepsané jeho jménem kartičku zdravotního pojištění.

 

 

Přihlášky podávejte maximálně do 26.března 2017!

POZOR!!! Zájem rok od roku stoupá a místa jsou limitována!!

Počet míst je omezen na 20 zájemců, v případě velkého zájmu proto rozhodne datum podání přihlášky!

Účast vašeho dítěte vám bude potvrzena emailem po uzávěrce přihlášek.

Případné dotazy vám rádi zodpovíme na ceskaskolamilan@gmail.com .

 

 

REGISTRACI NAJDETE NA https://goo.gl/forms/oKul9nrbUda4X3xb2

 

NEBO ROVNOU VYPLŇTE NA MODUL ZDE DOLE

 

ELEKTRONICKÁ REGISTRACE ZÁJEMCŮ BUDE ZAHÁJENA 10.BŘEZNA 2017!