POZOR!! POZOR!! POZOR!!

 

VELKÁ PODZIMNÍ (kreativní) SOUTĚŽ

 

Zavřete oči a představte si: vůni tlejícího listí - explozi barev - buchnutí spadlého kaštanu - šustivé šoupání nohama ve spadaném listí - skoky do veliké neodolatelné hromady shrabaného listí - zvířátka z kaštanů a párátek - okenní sklo se stovkou dešťových kapek, které (když se přes ně podíváte) nabízejí úplně jiný pohled na svět - vůně vlhkého dřeva a hub – zapadané lavičky - sladké hrozny  - napůl vyďobané slunečnice za plotem – děšť bubnující na okenní římsy – vzájemné pozorování a okukování se s veverkami - baboletní mazlení se s posledními slunečními paprsky, co už dávno nesálají, jen mile teple hladí - nejkrásnější nasbírané barevné listy lisující se mezi novinami pod tíhou atlasu, jež vytáhnete (právě a jen za tímto účelem) jednou za rok - vůně kouřícího lipového čaje s medem – hádající se vrabci - scvrkávající se sušené šípky - zablácené gumovky přede dveřmi - zuby cenící dýně – burčák – nostalgické vzpomínání a smutnění – hřejivá objetí - slétání vran - fukot na strništích - zmítající se draci – pusu stahující  kyselé namodralé trnky - vítr rozhoupávající smutnící opuštěné větve a větvičky - lákavé kaluže – knížka a teplá, huňatá, měkkoučká deka - maminčin švestkový koláč – mlhavá rána, kdy se nechce z postele - roztančení veselí naháčci (ocúny jesenní) - komora provoněná uskladněnými jablíčky - v popelu pečené čerstvě vykopané brambory – vypečená svatomartinská husička s knedlíkem a červeným zelím – ranní mrazíky a první jinovatka ...

 

A jaký je váš podzim? Podělte se s námi také!

 Můžete napsat slohovou práci, vybrat vaši nejoblíbenější  podzimní básničku (a nebo se třeba pokusi o vlastní!) a opsanou/vytištěnou ji ilustrovat, něco podzimního vyrobit, namalovat, upéct, uvařit a nafotit … fantazii se meze nekladou!

 

Forma je libovolná. Jediné, co je nutné dodržet, je téma – PODZIM.

 

Zúčastnit se mohou malí i velcí (0-99let). Fotografie či skeny svých výtvorů zasílejte na emailovou adresu: ceskaskolamilan@gmail.com do půlnoci 31. října 2017 (jako předmět uveďte PODZIM) – všechny došlé materiály uveřejníme (s uvedením křestního jména) na našem webu

a po uzavírce vylosujeme jednoho šťastlivce, který od nás obdrží dárek!

 

6.10.2017

Soňa Afieri


Trochu podzimní inspirace ...A JAK TO CELÉ DOPADLO?


Dostali jsme od vás spoustu fotek a z vašich emailů bylo patrné, že jste se nejen pustili do podzimní kreativní tvorby, ale opravdu jste přemýšleli, co pro vás podzim znamená, co ve vás vyvolává. Vaše odpovědi nás nadchly! Všem účastníkům moc děkujeme!!!

První, kdo zareagoval na naši výzvu byly BERUŠKY. Tak si říkají děti ze školní družiny ve Fantově ulici v Kaplici a my už teď vime, že jsou to Berušky opravdu velice šikovné! Se svojí paní vychovatelkou Olgou se ztvárnění podzimu věnovaly rády a při různých příležitostech. A výsledky jsou krásné a také inspirující! Posuďte sami!

Berušky, děkujeme!

Píše  TERESA : "Miluji podzim nejvíc ze všech ročních období. Možná proto, že jsem se v tomto čase narodila, ale dozajista pro jeho barvy a krásu. Ze všeho nejvíc se mi líbí spadané listí, které je prostě všude! Na zemi, jako všemi barvami protkaný koberec, a i lavičky si musím před naším domem nejdříve očistit, abych si mohla sednout a užívat si poslední příjemnou sluneční koupel!"

A my nemůžeme, než souhlasit: spadané listí je zábavné i inspirující!

 

Malý  MATTIA  nám zase namaloval jejich domácího mazlíčka, který u nich "doma hlídá, aby se do domu nedostala ani myška."

Maminka nám k tomu připsala, že se jejich "Ginger se na podzim rád povaluje na lehátku a zrzavý kožich si nechává vyhřívat konečně příjemným podzimním sluncem!"

Opravdu moc povedený kocourek, Matti!

Z Čech nám píší sourozenci KAMIL a KATKA.

"Na podzimu milujeme, že rostou houby! My jsme houbařská rodina!"

A my takový úlovek závidíme ;) !

"Básničku o podzimu neumím. Ale znáte písničku "Bicykl" od skupiny Plavci? Tak tu napsali snad o mně!" směje se JIRKA.

A posílá nám k poslechu fotku krásně vybarvené podzimní přírody z jednoho svého výletu na kole.

Já už co batole rád jezdil na kole
za kouzlem přírodních krás.
Jsem člověk s úrovní, typ ryze sportovní,
co zvládne kopec i sráz.

ref: Bicykl je zdrojem zábavy,
kde chci tam sám se zastaví,
pak stačí šlápnout na pedál
a hned jsem o kousek dál.
Bicykl povznáší na duši,
nekazí čmoudem ovzduší,
pak můžu říct a není to hec,
lidi kolo to je famózní věc.

Tak přejeme spoustu slunečných dnů i kilometrů!

"Podzim? To jsou přece především krásné barvy!" vzkazuje DAVID.

Rozhodně ano, Davídku!

Paní SLÁVKA má ráda svojí zahradu a veškerou práci s ní spojenou. Přiznává, že "zahálet prostě neumí"!

A na podzim je na ní práce víc než dost! Ale čas na to, aby vyjádřila svůj vztah k podzimu, si našla.

A protože jí, díky celoživotní práci s dětmi, nechybí odvážné inspirativní nápady a tvůrčí  kreativní vnuknutí, své vyjádření pojala se zábavnou a hravou lehkostí.

Klobouk dolů, paní Slávko, vaší fantazii!

Maminka SVĚTLANA a její FILIPPO si "prostě hráli s podzimem"! Filip namaloval podzimního skřítka a "protože sám na ní dost trpí a protože k podzimu prostě patří, namaloval ho s pořádnou rýmou!" A pak už se s maminkou jen bavili tím, že za pomocí ryze přírodních přelivů vyráběli tu skřítkovské kluky, tu holčičky!

Opravdu krásné přírodní přelivy, Filípku! A s tou rýmou máš bohužel pravdu. :)

Nesmírně zručná a inspirativní OLA se pustila do výroby nádherných růží z podzimního spadaného listí. Výsledek posuďte sami. Není to krása?

Je a určitě vydrží až do jara!

Pro DANU je podzim zajímavý především kulinářsky. "Zbožňuji dýni ... na 1000 způsobů!" říká.

Hmmm, ňam!

"Moc se mi líbil ten Váš poetický výčet. Přemýšlela jsem, co k němu ještě doplnit, když já prostě nemám básnické střevo!" píše VLASTA. "Ale nakonec jsem na jednu věc stejně přišla. Každý podzim dokážu hodiny a hodiny pozorovat, jak se houfují a připravují na odlet špačci. Jejich letecké kreace jsou každoročně úžasný zážitek! Jsou jich snad tisíce v celém Miláně!"

Úplně souhlasíme, to je každoročně nádhera je pozorovat!

Všem účastníkům naší Velké podzimní (kreativní) soutěže moc děkujeme, že se s námi podělili o své výtvory a emoce! Bohužel dárek je jen jeden a tak vylosovaným šťastlivcem se stává ...

* FILIPPO *

 

 

7.11.2017

Soňa Alfieri