To vám byl ale den!!!

Jaký den, ptáte se? Přece Den dětí! Těch z Milána i ze širokého okolí. Těch z České školy Milán, které při této příležitosti oslavily ukončení svého školního roku.

 

Rok to byl úžasný, nezapomenutelný, plný úspěchů a dění, zažili jsme toho opravdu spoustu a hodně jsme se také naučili nového.

 

Malí i velcí, troufám si tvrdit. Vždyť rosteme společně!

 

A jaký rok, takové i finále.

 

Už od rána se spousta dobrovolníků snažila, aby všechno bylo připraveno, nachystáno, uděláno. Děkuji všem, kdo přiložil ruku k dílu!

 

Slogan, jež vítal návštěvníky u vchodu do zahradní části, hlásal pravdu: nejsme jen škola, jsme velká rodina. Velká česko-italská rodina.

 

A když každý přispěje svou troškou do mlýna, úspěch je zaručen.

 

V jedenáct hodin oficiálně začaly oslavy. 

 

Srdečné poděkování patří i dvěma institucím, které komunitu a školu i po celý tento rok výrazně podporovaly - Českému centru a Honorárnímu konzulátu ČR, zastoupenými paní ředitelkou Radkou Neumannovou a panem Honorárním konzulem Giorgiem Aletti. Velkou radost nám svou přítomností udělal i P. Pavel Ambros, ředitel Centra Aletti v Olomouci, což je badatelské a výzkumné centrum kulturní provincie českých jezuitů.

 

Z rukou pana Honorárního konzula nejdříve děti, které se zúčastnily výtvarné soutěže "Za časů české královny Marie Terezie" vyhlášené Národním pedagogickým muzeum a knihovnou Jana Amose Komenského v Praze a získaly speciální Cenu ředitelky muzea, dostaly drobný dárek. Od svých učitelů pak postupně všechny třídy České školy Milán převzaly diplomy a hodnocení. Nutno říct, že všichni pedagogové na děti pěli jen samou chválu. Školní děti předvedly svým rodičům i dalším účastníkům oslav, jak jsou šikovné a co už dokážou.

 

Prvňáčci přednášeli básničky o písmenkách - vždy vybraného podle začátečního svého křestního jména. Druháci se zase vytáhli společnou recitací známé pohádky Františka Hrubína Kuřátko a obilí. Děti ze smíšené třídy rozezpívaly všechny přítomné. Naučily se písničku z filmu Páni kluci Nestůj a pojď. Za pomoci přepsaného textu zpívali i italští tatínkové!

 

Všechny děti z České školy byly po celý rok opravdu velice šikovné, pilné, snaživé. A navíc všechny krajanské děti, přirozeně i ty, co nechodí do školy, slavily svůj svátek! A tak dostaly krásný dárek! Přijelo za nimi Divadlo Zvoneček z Českých Budějovic, aby jim zahrálo klasickou pohádku O Otesánkovi, ovšem s netradičním zakončením - Otesánek ve finále nesnědl i maminku a tatínka, nýbrž se dal na radu cvičitelky Olgy Šípkové na sportování a zdravou výživu. :)

 

Takže nakonec všechno dobře dopadlo.

 

Herečkám z Divadla Zvoneček, Štěpánce a Vendy, patří náš obdiv: celé hodinové představení odehrály na horkém italském sluníčku bez mrknutí oka a to se během něj aspoň čtyřikrát převlékly do různých kostýmů! Jejich profesionalita, evidentní zápal pro vlastní práci i schopnost nadchnout děti malinké, malé i větší, přinesla své ovoce. Známým příběhem s netradičním koncem se dali strhnout děti i dospělí, dokonce i italští tatínkové. A hlášky i improvizované komické situace otřásaly bránicemi všem. Otesánek se nakonec polepšil a dal se na zdravou stravu. A i děti dostaly zdravé mlsání.

 

Jestliže se dárek pro děti skvěle povedl, zbytek dne nebyl za míň.

 

Na děti čekala ještě spousta aktivit, dle jejich vlastního výběru.

 

V horkém dni samozřejmě slavil obrovský úspěch bazén.

 

K dispozici ale byly i sportovní činnosti, zájemci z řad větších dětí hráli dětský sedmiboj, ostatní se zabavili třeba skákáním panáka. Malovalo se na přání na obličej. Další výtvarné kreace vznikaly nejen při malování barevnými křídami na zem, ale zejména u stolu, kde pod dozorem Hanky děti malovaly obrázky na téma "Česká škola" a "Můj nejhezčí zážitek z letošního školního roku". Po odevzdání svého obrázku děti dostaly dárkovou tašku, kterou si odnesly domů. Obrázky pak putovaly na výstavu k již vystaveným materiálům o projektu České školy Milán, ohlédnutí za úspěšným, právě skončivším rokem, ale i důležitým informacím o novém školním roce a především o zápisech, které proběhnou v měsíci červnu.

 

A také se jedlo, pilo, hodovalo, protože vonícím špekáčkům, klobáskám a spoustě lahodných pokrmů připravených maminkami, prostě nešlo odolat!

 

Věřím, že se nám podařilo připravit pro děti krásné oslavy jejich svátku, ale i jejich celoroční píle, úsilí a obětavosti při studiu a rozvíjení českého jazyka. Ostatně: podívejte se na video či fotogalerii a posuďte sami.

 

Děkuji všem, kdo tento nádherný a úspěšný rok tvořili a prožívali společně s námi a dali do toho vše. Dětem, rodičům, pedagogům, dobrovolníkům ... všem přátelům, kteří v nás věří a podporují nás.

 

Mějte krásné léto a v září znovu na shledanou ... při dalších společných dobrodružstvích!

 

Soňa Alfieri

2.června 2017

 

FOTOGALERIE

Pamatujete se ještě, jak jsme si to loni užili?

A TEĎ SE ROK S ROKEM SEŠEL A MÁME HO TU ZAS!

 

Teď se rok se s rokem sešel a máme tu opět den zcela věnovaný oslavě našich dětí!

 

Česká škola Milán zaštiťovaná Spolkem krajanů a přátel ČR,

 

ve spolupráci s Honorárním konzulátem ČR a za podpory Českého centra pořádá

 

DEN DĚTÍ A SLAVNOSTNÍ UKONČENÍ ŠKOLNÍHO ROKU ČŠM

 

Kdy? V neděli 28.5.2017, od 11 do 16 hodin.

 

Kde? V zahradních prostorách Honorárního konzulátu, via G.B.Morgagni 20, Milano

 

 

 

Co nás čeká? Kromě slavnostního ukončení školního roku ČŠM, která pro své žáky připravuje předávání hodnocení a pamětních listů, nebude chybět ani dárek pro všechny děti v podobě divadelního představení českobudějovického divadla Zvoneček, výtvarná soutěž a spousta další zábavy. Čeká nás také opékání špekáčků a degustování slaných i sladkých domácích specialit, se kterými se naše maminky budou zcela jistě chtít opět pochlubit!

 

Přijďte mezi nás oslavit svátek dětí, nebo si prostě jen tak popovídat s krajany.

 

Těšíme se na vás!

 

 

 

!!!PRO LEPŠÍ ZAJIŠTĚNÍ ORGANIZACE A DOSTATEČNÉHO POČTU DÁREČKŮ PRO DĚTI, VYPLŇTE PROSÍM NÁSLEDUJÍCÍ REGISTRACI!!

 

 

 

https://goo.gl/forms/rKhR694xX4ftbLY43

 

 

 

 

 

KDO NEBO CO JE  ZVONEČEK ??

Zvoneček je českobudějovické dívadélko, které funguje už 17 let. Jezdí za dětmi do mateřských i základních škol a družin nebo na různé obecní slavnosti, ročně odehraje téměř 400 představení! V jejich pohádkách se objevují loutky i živí herci, vyprávění i písničky, snaží se o aktivní spolupráci s dětmi.

Pro naše děti si připravují klasickou pohádku, ovšem s překvapivým a výchovným koncem. Je hodně veselá a akční a nudit se nebudou malí ani velcí! ;)

 

REGISTRACE NA AKCI ZDE: