listopad 2016

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA

 

A tak i letos zavítal mezi nás Mikuláš v doprovodu čerta a hned dvou andělů.
To proto, jak se ostatně potvrdilo, že u našich dětí převažují dobré vlastnosti a skutky nad drobnými prohřešky.
Účast na letošní Mikulášské byla vpravdě rekordní: je pozitivní, že zájem o dění v krajanské komunitě neustále roste a bohatá činnost Spolku krajanů a přátel ČR a České školy Milán přitahuje stále víc a víc krajanů a jejich rodin. Ale ukázalo se, že stávající a tradiční target už při takto velkém počtu dětí (a dospělých) není adekvátní a bude muset být do budoucna pozměněn.
I přesto, že některé děti musely trpělivě čekat, až na ně přijde řada a Mikuláš konečně zavolá jejich jméno, nakonec se dostalo na všechny a všechny byly také po právu odměněny/vybídnuty k nápravě drobných prohřešků.
Ukázalo se, že Mikuláš zná české děti z naší krajanské komunity velice dobře! Na pomoc měl svou Knihu pochval a hříchů, kde bylo každému spravedlivě naměřeno. Ale jak už jsem řekla, pochvaly za hezké chování, výborné výkony ve škole i zájmových kroužcích, snaživost, ochotu pomáhat rodičům i

 

sourozencům atd... jednoznačně převažovaly!

 

A u těch pár lehčích a méně frekvenčních nedostatků, jako třeba nedůslednost v mytí zoubků, ne vždy zcela dobrovolné či automatické uklízení pokojíku či občasné odmlouvání rodičům... byla ve všech případech přislíbena autoreflexe a brzká náprava, takže ano: všichni (v první řadě Mikuláš a rodiče) jsme zcela přesvědčeni o tom, že příští rok už kniha bude obsahovat jen samé pochvaly!!
Pochvaly ale musíme směřovat i k naším maminkám! Takové dobroty, jako ty, pod kterými se prohýbaly stoly, takové jen tak někde neochutnáte!!! Však také tříčlenná porota, která měla vybrat vítězku soutěže "O nejlepší adventní pochoutku" musela přiznat, že je všechno tak strašně dobré, že je nesmírně těžké, ne-li

 

nemožné vybrat jen jednoho vítěze.

Protože však prémie byla jen jedna (láhev kvalitní medoviny), nakonec v hrnečku skončily tři adepti na vítěze: bramborový salát, sněhové minipusinky ve formě vánočních stromečků a rumové kostky. Napoprvé byl vylosován bramborový salát, ale autorka se nám nepřihlásila. Po druhém losování už jsme znali šťastnou vítězku: stala se jím Jana Schulzová a její působivé a chutné pusinkové vánoční stromečky. Gratulujeme!

07/12/2016

MIKULÁŠSKÁ JE OPĚT ZDE!!!

 

Spolek krajanů a přátel ČR a Česká škola Milán za podpory Honorárního konzulátu ČR vás srdečně zvou na tradiční Mikulášskou nadílku

 

Kde:  Casa  della Congregazione delle Figlie di San Giuseppe

 

          via M.T. Cicerone 8, 20162 Milano

 

Kdy: v neděli 27. listopadu 2016 od 14.30 hodin

 

VSTUP ZDARMA pro všechny členy Spolku, ostatní 8€

 

 

 

Co nás čeká?

 

  • Za zvuku koled a vánočních písniček společně počkáme na příchod Mikuláše a jeho neodmyslitelného čertovského a andělského doprovodu.Pro děti bude připraven malý dětský koutek.

  • Připravte pro své dítě dárek; budou jako vždy vybírány u vchodu. Nezapomeňte je viditelně označit jménem!!

  • Po loňské výborné zkušenosti budou opět namísto klasické básničky/písničky Mikulášem vybírány dětské obrázky s mikulášskou či vánoční tématikou. Technika je libovolná, nejlépe formát A4, do dolního pravého rohu napište jméno a věk dítěte. Všechna vybraná dílka budou po dobu prosince vystavena v konzulárních prostorách!

  • Prosíme, abyste se zaregistrovali a vyplnili krátký registrační dotazník! Věnujte v němtaké pozornost kolonce „POCHVAL  A  HŘÍCHŮ“. Mikuláš bude mít k dispozici Knihu hříchů. Pokud chcete, aby v rozhovoru s vaším dítětem zmínil nějaký konkrétní neduh, případně něco konkrétníhopochválil, využijte této příležitosti!

  • Stalo se již výborným zvykem, že zúčastněné rodiny donesou slanou/sladkou pochoutku domácí výroby. Abychom ocenili vaši snahu, v letošním ročníku se můžete zúčastnit soutěže o nejlepší adventní pochoutku. Přítomní krajané budou hodnotit um i kreativitu a vítěz(ka) si odnese domů pěkný dárek!

  • Jako každý rok bude připravenabohatá tombola. Pokud chcete věnovat do tomboly nějaké předměty (zcela nové a neporušené), můžete je odevzdat v úředních hodinách na Honorárním konzulátu ČR. Můžete je také přinést až přímo na akci, rozhodně nám však dejte předem vědět!

  • V rámci akce proběhnou nové volby do výboru Spolku krajanů a přátel ČR – budete moci zaplatit členský příspěvek na další rok i hlasovat.

 

 

Jak se na místo dostanete?

Pokud pojedete autem, věnujte, prosím, pozornost přiložené mapce a vyznačeným jednosměrkám!

V blízkosti jezdí tyto dopravní prostředky: tramvaj 4, bus 42, 51, 52, 83. Stojíte-li tváří tvář kostelu sv. Martina na piazza Belloveso, dejte se podél budovy doleva, hned na rohu je pošta. U ní zabočte doprava a po 50m je vchod do Congregazione, odkud vás navedeme šipkami do zadního traktu.

 

registrační dotazník:


listopad 2015


Čas zúčtování nastal!

Kde se vzal, tu se vzal, Mikuláš pod okny stál.

V ruce velkou berličku, na hlavě měl čepičku.
Z bílých vousů teplý šál, takhle, děti, vypadal! 


Mikuláši, Mikuláši, probuď se, někdo tady straší!

Není to on rohatý, co ti šlape na paty?

Já bych radši anděla, ten nic zlého nedělá.

Já bych radši cukrovíčko, to je dobré papáníčko.

Celý rok jsem byla hodná a teď si ho spapám do dna.


Tradiční příchod Mikuláše, doprovázeného čertem a anděly  nemohl v Miláně chybět ani letos!

Členové Spolku se sešli, stejně jako loni, v prostorách Parrocchia di Ss. Nereo e Achillleo, kde v sobotu 28. prosince 2015 od 14. 30 probíhala Mikulášská besídka. V jejím rámci proběhly i volby nového výboru SKPČR, s jejichž výsledky se můžete seznámit v hlavní sekci a rovněž byl vybírán členský příspěvek na nadcházející rok.

Pak už prostory patřily jen veselé zábavě!

Za zvuku koled a vánočních písní dospělí trávili čas čekání na příchod Mikuláše a jeho rozverné partičky povídáním si a ochutnáváním úžasných domácích dobrot – slaných, sladkých i tekutých – pod kterými se stůl jen prohýbal, zatímco děti se zabavily ve výtvarné dílničce, kde si mohly namalovat nebo vybarvit nějaký pěkný obrázek, ale i procvičit vlastní schopnosti a dovednosti (úměrně věku), za což dostaly malý dáreček.

Pak už se ale ozval zvoneček, který nenechal nikoho na pochybách: nastal čas zúčtování! I v těch úplně nejhodnějších dětech byla v tu chvíli malá dušička. Ale protože se nakonec ukázalo, že v Miláně máme úplně všechny děti hodné a poslušné (a když ne úplně stoprocentně, každopádně ochotné se okamžitě polepšit), tak ve zkoušce obstály úplně všechny a domů se vracely s krásnými dárky a rozzářenými tvářičkami.

A aby těch dárků ještě nebylo málo, zbytek času pak patřil tradiční loterii, v níž mnozí zkusili své štěstí.

Všichni dohromady jsme strávili krásné a velice pohodové odpoledne a tak už se na těšíme zase na viděnou napřesrok!

A buďte hodní! Čert přece nikdy nespí a najde si vás … i v Miláně! :)


E‘ arrivato tempo dei conti!

 

La conoscete la leggenda di San Nicola? Nicola di Mira è nato fra il 260 e il 280 d.C. a Patara (Turchia) da una ricca famiglia del luogo. I suoi genitori morirono di peste e Nicola ereditò un ricco patrimonio, che utilizzò per aiutare i bisognosi. Molte storie con lui protagonista raccontano che era un vescovo molto generoso, soprattutto con i bambini più poveri ed affamati, ai quali alle porte delle loro case lasciava un sacco pieno di cibo (grano, frutta e verdure). La leggenda più conosciuta invece narra che Nicola, venuto a conoscenza del fatto che un nobile decaduto volesse avviare le sue tre figlie alla prostituzione perché non poteva dar loro una dote per maritarsi decorosamente, decise di donare alla famiglia una grande quantità di denaro divisa in tre parti: dopo aver avvolto in un panno ciascuna di queste tre somme, le gettò nella casa dell'uomo in tre notti consecutive.

 

Nella Repubblica Ceca (ma anche negli altri paesi dell’Europa Centrale) la sera del 5 dicembre si celebra la vigilia di San Nicola (che morì presumibilmente il 6 Dicembre dell’anno 343) Quella sera potete trovare in giro per i villaggi e le città tre figure travestite: San Nicola (Mikuláš) con una folta barba bianca e la mitra del vescovo sulla testa, l’angelo (anděl) e un folto gruppetto di diavoli (čerti).

 

 

 

Il giorno 28 novembre 2015, alle ore 14.30 grazie alla collaborazione con il parroco don Gianluigi Panzeri, la Parrocchia di Ss. Nereo e Achilleo si è riempita di grandi e piccini, membri della nostra associazione, in attesa del tradizionale arrivo di San Nicola che, come ogni anno, porta i doni ai bambini bravi e buoni.

 

Le famiglie hanno portato le proprie specialità tipiche del periodo prenatalizio ceco e, mentre il tempo passava allegramente, tra una chiacchiera e l’altra degli adulti e il laboratorio artistico preparato per i bambini, dove potevano colorare, disegnare e mostrare le proprie capacità meritandosi un piccolo regalino, il suono del campanellino ha riportato l’attenzione di tutti al momento più atteso: l’arrivo di San Nicola!

 

Alla fine abbiamo potuto costatare che tutti i bambini cechi di Milano e dintorni sono particolarmente bravi, buoni, obbedienti e con ottimi risultati

scolastici … perché il regalo  lo hanno  meritato tutti, ma proprio tutti! J

Il diavolo non ha dovuto portare via nessuno dentro il suo sacco.

 

Dopo questo momento emotivamente molto forte, il pomeriggio è proseguito con la tradizionale lotteria prenatalizia, nella quale molti hanno voluto provare la fortuna.

 

Non ci resta che attendere un altro anno per rivivere queste splendide emozioni.

 

Mi raccomando però! Comportatevi bene, eh?! Il diavolo, si sa, è sempre in agguato. E alla fine, arriva per fare i conti. Anche a Milano!

 


Letos děti mohly – namísto tradiční písničky či básničky – přinést Mikulášovi nějaký svůj výtvor s mikulášskou či vánoční tématikou.

A nutno říci, že se jim opravdu povedly!


Mikuláš nám nasbírané výkresy předal, abychom šikovnost a zručnost našich dětí mohli ukázat i ostatním, kteří se třeba mikulášské besídky nemohli zůčastnit.


Výstavka je v tomto předvánočním a vánočním období k vidění v prostorách honorárního konzulátu, via G.B.Morgagni 20, Miláno, v úředních dnech a hodinách.


La tradizione vuole che i bambini, in cambio del dono, cantano a San Nicola una canzoncina oppure recitano una poesia. Quest’anno invece hanno potuto portare a San Nicola un proprio disegno in tema con la festeggiata tradizione oppure con quella natalizia.

San Nicola ha raccolto tutti i disegni e, accertandosi della bravura dei nostri bambini, ce li ha dati per farla conoscere anche agli altri, che magari non hanno potuto partecipare alla festa.

Abbiamo allestito una piccola mostra che in questo periodo prenatalizio e natalizio è visitabile presso il Consolato onorario, via G.B.Morgagni 20, Milano, nei giorni e orari d’apertura al pubblico.

REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ PRO ÚČAST NA MIKULÁŠSKÉ BESÍDCE ZDE:


https://docs.google.com/forms/d/1eC7a_1l4DF1cZtpF6K6rCmyfpDIVqmBQxXvNSGmPFBI/viewform