Poslední zvonění ... aneb konec školního roku je tu!

Čas se naplnil - přišel květen a s ním i závěrečná lekce tohoto školního roku v české školičce.

Vyráběli jsme  dárky pro maminky, protože den poté byl jejich svátek a protože maminky jsou prostě nedocenitelné a máme je nesmírně rádi.

A protože lekce to byla úplně poslední, došlo nakonec samozřejmě také na bilancování, předávání vysvědčení, dárků a loučení.

Ostatně atmosféru posledního dne vám nejlépe přiblíží video.

Speciální milánský slet malých čarodějnic a čarodějů - 25.4.2015

Zatímco prvňáčci pilně pracovali, dodržujíc stanovený program, předškolní děti se tentokrát účastnily speciální čarodějnické školičky.

Po speciálním uvítacím rituálu (průlez pavučiny, výběr vlastního čarodějnického jména) jsme si malinko povídali  o historii a o filipojakubské noci a také o tom, jaké tradice se v Čechách udržují dodnes. Vysvětlili jsme si některá pro nás nová slovíčka (táborák, vatra, májka, lektvar ...) a poté jsme společně shlédli díl půvabného loutkového seriálu ČT Chaloupka na vršku věnovaný právě tradici pálení čarodějnic.

Pak jsme se také učili kouzlit (grafomotorická a pohybová cvičení) za pomoci nových zaříkávadel a kouzelnických formulek ale nezapomněli jsme přitom ani  na dvě úplně nejzákladnější kouzelná slůvka, za jejich pomoci se nám snadno splní, co si přejeme (prosím, děkuji)!

Za pomoci některých logopedických a pohybových cviků jsme společně zvládli i teorii a praxi létání na koštěti a procvičili si rozlišování pravé a levé.

Příprava to byla náročná, ale posilněni kouzelnými (bílkovými) houbičkami a dětskými energetickými bio tyčinkami jsme zbytek této speciální prodloužené spojené hodinky strávili posloucháním dětských písníček (nejdříve sammozřejmě těch o čarodějnicích), poletováním a povídáním.


Sobotní školička 11. dubna 2015

Starší předškoláky nejdříve čekalo překvapení! Dětem po dlouhých peripetiích, způsobených italskou poštou, přišel balíček ze spřátelené MŠ Srdíčko z Pardubic (pamatujete si na multikulturní projekt, který jsme zahájili na podzim loňského roku?). Děti jej otevřely a uvnitř bylo spoustu nádherných překvapení. Přečetli jsme si společně dopis, který nám děti s paními učitelkami napsaly o městě, ve kterém žijí a o jejich školce. Potom byly děti velice zvědavé na výtvory, které nám naši noví kamarádi poslali na ukázku. Všechny se jim velice líbily! Dohodli jsme se, že každý doma také něco namaluje či vyrobí a na oplátku pardubickým dětem zase pošleme my ty naše. V krabici jsme také našli perníčky, typické pro Pardubice a bonpari. Děti si dobrůtky rozdělily a po lekci si je odnesly domů. Stejně jako si mezi sebe rozdělily omalovánky s motivy Pardubic.

Potom jsme si povídali o počasí (zvlášť o tom aprílověm ;) ) a také o vodě. Naučili jsme se spoustu nových termínů, které se vážou k tématu. No a samozřejmě nechybělo ani trochu grafomotoriky a malování.  Také jsme přemýšleli, zda známe nějakou básničku či písničku o vodě či nějakém meteorologickém jevu. A pár jsme jich skutečně našli a hned jsme si všichni společně zazpívali.
No a když už jsme mluvili o vodě ... mohl chybět vodník??! Přišel nás pozdravit Pepa, hodný vodník, co má rád vodu, ryby a děti – ty totiž učí plavat. A nakonec nám ještě zbyla malinká chvilka, na jednu krátkou pohádku o vodníkovi: Jak vodník Česílko zachránil vílu Rusalku.
Téma sobotní hodiny pro mladší děti bylo: perníková chaloupka. Děti se podívali na divadélko a potom jsme se pokusíli si děj pohádky za pomoci obrázků správně složit a převyprávět. Jednu takovou perníkovou chaloupku  jsme si za pomocí papíru, nůžek a lepidla dokonce vyrobili.

I na menší děti zbyla nějaká ta dobrůtka uloupená zlé čarodějnici. A úplně nakonec jsme si ještě zatancovali spolu s Bobíkem.

http://www.kizoa.it/video-con-foto/d19531972kP168919524o4l1/11-duben-2015

Co se dělo v české školičce 21. března 2015?

Po zahřívacím tanečním začátku (učíme se novou choreografii) a pilování motorických dovedností (hod gumovým pukem na cíl - velikonočního zajíčka) si starší děti nejdříve zkusily, zda umí rozlišit domácí zvíře od těch ostatních a potom jsme ta nejznámější určovali podle jejich stínů a vyprávěli jsme si o nich a jejich mláďátkách.
Přečetli jsme si pohádku Františka Hrubína "Kuřátko a obilí" a děti si vyrobily kuřátka i spolu s jejich maminkou.
A protože jsou v proudu přípravy na Velikonoce, daly se děti také do přípravy velikonočního přáníčka (doma si jej ještě mohou dozdobit zvenku!).
S mladšími dětmi jsme si zahráli pohádku o Červené Karkulce. Naše šikovné holčičky si vybarvily i hlavní protagonisty a domů dostaly dřívka, na která si je spolu s maminkami nalepí, aby si mohly pohádku zahrát i doma.
Potom se na krásnou zpívanou pohádku o Karkulce podívaly i na videu a nakonec si na známé české písníčky i zatancovaly.
Těšíme se na vás a vaše děti už příští neděli na malování a zdobení vajíček!

 

Česká školička 7. března 2015

Březen, za kamna vlezem? Ani náhodou! A určitě už ne v sobotu, kdy na nás čeká česká školička!

Ta včerejší (sobota 7.3.2015) navíc byla ve znamení hojného smíchu a zábavy.


Se staršími dětmi jsme si pro zahřátí zahráli Když jsi kamarád, tak (tleskej rukama, dupej nohama, plácej kolena, zakývej hlavou atd) a Všechno lítá, co peří má. Potom jsme si povídali o povoláních a řemeslech

Děti měly nejdříve přiřadit ke kartičce, představující nějaké povolání, obrázky s předměty, které k jeho vykonávání patří a vše správně pojmenovat. 

(pokud si to chcete vyzkoušet i  doma, obrázky najdete zde:

https://www.dropbox.com/sh/3rqjkuxuhoxs33t/AACWMCwP4Mo_MlHIeOBrXycFa?dl=0)


Pak se samy snažily nějaké povolání řemeslo pantomimicky představit ostatním a hádali jsme, o jaké povolání se jedná. Užili jsme si u toho spoustu legrace!  Holky se daly strhnout k námořnickému pádlování  po širém moři a kluk si s nimi na oplátku zabaletil na špičkách. ☺

Také jsme si povídali o tom, čím by děti chtěly být, až budou velké. Ne všechny děti mají už úplně jasno, ale v české milánské komunitě už vyrůstá stoprocentně přesvědčený budoucí policista a cukrářka. ☺

Pak jsme se seznámili s významem mezinárodního dne žen a děti si měly vybrat ženu, kterou si pro její práci a charakter váží. Asi nepřekvapí, že si všechny vybraly maminku. Oceňují především, že se o ně stará, že jim vaří samé dobroty, že jim dává lásku.

Proto jsme se společně rozhodli, že maminkám k svátku připravíme překvapení, malý dárek – rozkvetlý keříček


Velmi veselou lekci si užily i menší děti s maminkami.

Nejdříve jsme si vyprávěli  pohádku O veliké řepě. Poté jsme se společně pokusili si ji zahrát! Třída se na chvíli proměnila v maskérnu a za pomoci maminek tu za chvíli byli: dědek, babka, vnučka, pejsek, kočička i malá myška! Samy děti, při čekání na to, až přijde jejich chvíle, pomáhaly vypravěči a napovídaly, koho má ta která postava zavolat. Nakonec se podařilo velikou červenou řepu vytáhnout a všichni udělali „bác!“ ☺

Potom si děti vybarvily všechny postavičky a po rozstříhání se snažily znovu sestavit správnou časovou sekvenci pohádky, což se všem podařilo.

Nakonec jsme za pomoci maminek vyráběli malý dárek k MDŽ. Děti položily svoji ručičku na růžový papír a tužkou obkreslily její tvar. Ten pak maminky vystřihly. Děti si zatím procvičily svojí jemnou motoriku – při výrobě drobných žlutých květů/kuliček akácie (mimosa), která je v Itálii symbolem svátku žen. Vše – ručičku, snítky i kuličky květů – pak s maminkou lepily do krásné kompozice.
Česká školička 14. února 2015

Co se dělo v dnešní školičce?
Bohužel, toto období vystavuje obzvláštní zátěži naše imunitní systémy a některé děti byly nuceny vyměnit školičku za postel.
Ale ty zbývající si školičku pěkně užily!
Prvňáček Matteo měl pana učitele jen pro sebe. A ten na něj nešetřil chválou.
S předškoláky jsme začali lekci hravě. Nejdříve jsme hráli dětmi velmi oblíbenou hru "Tiše, tiše, ježek spí!" a potom jsme si vyzkoušeli jednu novou - "Polévka se vaří", která se také líbila.
 
Děti stojí v kruhu, drží se za ruce a uprostřed kruhu na zemi leží míč.
"Polévka se vaří, maso na talíři,
přijde na to, sežere to
a bude to ... (jméno dítěte)!!!"
Vyvolané dítě uchopí míč a zatímco ostatní děti z kruhu utíkají, musí míčem zasáhnout některého z kamarádů.
 
Potom jsme si pro zklidnění četli pohádku. Minulý týden jsme si 4. února připomínali 195. výročí narození slavné české spisovatelky Boženy Němcové, vybraná pohádka proto byla jednou z pohádkového souboru Národních báchorek a pověstí: O dvanácti měsíčkách.
Na základě příběhu jsme si potom povídali o čtyřech ročních obdobích, o tom, co se nám vybaví, když se řekne jaro, léto, podzim nebo zima.
Poté jsme rozdělovali obrázky podle toho, ke kterému z období patří a lepili jsme je do příslušných polí.
Zbytek lekce patřil grafomotorice a také jsme si ještě trochu improvizovaně hráli na obchod, vyzkoušeli si role prodávajícího a zákazníka a nenásilnou formou si tak zopakovali si slovní zásobu názvů některých potravin, především zeleniny.
Všechny děti byly nesmírně šikovné a na konci hodiny si za odměnu odnášely domů lízátko - jak jinak, na svatého Valentýna, než ve tvaru srdíčka.
 
Mezi nejmladšími dětmi jsme přivítali novou holčičku: Elinku.
Povídali jsme si o tom, co dělají zvířátka v zimě, která ji přečkávají spánkem a která si musí shánět obživu, což v zimě nemusí být vždy jednoduché. Proto jsme vyrobili krmítka pro ptáčky. Menší, ale chutná, což bylo ostatně dětmi ověřeno. :)
Rýžové chlebíčky, které tvořily základ, chutnaly i jim! Pomazali jsme je arašídovým máslem a poté jsme je obalovali semínky (v našem případě směs krup, lněného semínka, černého sezamového semínka, máku a také zrnek kukuřice. Doprostřed jsme udělali malou dírku a protáhli provázek - krmítka tak mohou být pohodlně zavěšena třeba na balkoně nebo v parku na větev stromu.
Hru "Tiše, tiše, ježek spí!" jsme si poprvé vyzkoušeli i s menšími dětmi a v jednu chvilku se přidali i rodiče.
Poslední minuty lekce patřil volné hře podle vlastního zájmu dětí.
 
Poznámka:
A protože se příští školička bude konat až 7. března, jak už se maminky před odchodem domů dozvěděly, děti dostanou domácí úkol. Na tomto linku: https://www.dropbox.com/sh/2so50ztc1tagymz/AADHBLnx8hcoN83qfqTy8tsea?dl=0 najdete výběr 56 grafomotorických listů. Vyberte (spolu s dětmi) některé (počet je čistě na vás) - na své si tam přijdou kluci i holčičky, v potaz berte také schopnosti dítěte, stupeň obtížnosti je různý tak, aby vyhovoval všem. Jsou rigorózně černobílé, takže s tiskem nebude problém.


Speciální česká školička: Karel IV.

V roce 1354 se Karel IV. vydal spolu se svou družinou, tvořenou asi třemi sty rytíři, na korunovační cestu do Říma a 6. ledna 1355, tedy před 660 lety, byl v Miláně, v bazilice sv. Ambrože, slavnostně korunován lombardským králem: na hlavu mu byla vložena lombardská železná koruna (železná proto, že její součastí je železný pásek považovaný za hřeb z Kristova kříže, samotná koruna je pak vyrobena ze zlata a bohatě zdobená emaily a drahokamy). Dne 5. dubna1355 pak proběhla slavnostní císařská korunovace v Římě.
A právě milánské výročí jsme si v sobotu 17. ledna 2015 přípomněli.
Spolek krajanů a přátel České republiky uspořádal v prostorách baziliky sv. Ambrože bohaté vzpomínkové odpoledne, při jehož příležitosti proběhla i speciální lekce české školičky. Nejdříve jsme si všichni společně prohlídli románskou baziliku. Poté, zatímco se dospělí účastnili zajímavé přednášky významných milánských historiků, my jsme se pustili do práce. Vyprávěli jsme si o životě Karla IV.: o jeho rodičích, dětství, formaci, charakteru, o jeho čtyřech manželkách i o tom jak zemřel a kde je pohřben. Vysvětlili jsme si, proč je Karel IV. nazýván "otcem vlasti" a jaké byly jeho bohaté zásluhy o rozkvět, politickou stabilizaci a zvelebování naší země. Společně jsme si pak vyrobili jakýsi takový tahák, který nám nejvýznamnější okamžiky jeho života a vlády, jakož i jeho nejznámnější díla, bude připomínat. Na závěr jsme se pustili do výroby lombardské železné koruny.
A právě tu jsme si nakonec měli možnost zblízka prohlédnout, jedinečný zážitek, na který většina z nás určitě nezapomene!


Speciální "vánoční" dopoledne v české školičce

V sobotu jsme se v české školičce sešli naposledy v tomto roce.
Říká Jan Burkhart, učitel prvňáčků:
"Na dnešní předvánoční hodině jsme s prvňáky vytvářeli vánoční přání pro rodiče a sourozence. Po zpěvu koled před milánskou katedrálou a pilném pečení cukroví doma s maminkami jsme tak dnes udělali další tradiční "adventní" krok k Vánocům.
Naše babičky a dědové měli ve škole Krasopis, my jsme měli hodiny Psaní. Pro naše rodiče i pro nás bylo přirozené začínat se učit a ve škole pak užívat psací písmo. Pro dnešní déti to už tak samozřejmé není a s postupem času bude stále méně. Ve školách dnes učitelé vycházejí z tiskacího písma s psacím se zabývají jen okrajově. Rozumíme tomu, že dnes už prakticky nikdo nepíše psacím písmem (s vyjímkou podpisu) a že propisku nahrazuje klávesnice. Nechceme se ale vzdát psacího písma a v naší školičce se mu chceme s podporou rodičů dál vénovat.
Ne všichni jsme dnes zvládli napsat celé přánî psacím, někteří jsme si ještě pomohli tiskacím, ale i tak jsem si jistý, že vybarvená přání udělala radost všem, kterým byla adresovaná."
A co ostatní děti? Předškoláci i malé děti se spojili, aby si všichni společně užili jedno speciální vánoční dopoledne.
Advent je pojmenování odvozené z latinského slova adventus, což znamená příchod. S adventem přichází i veliké očekávání. Abychom si ho trochu zkrátili, pověděli jsme si něco o starých tradicích a zvycích. A některé jsme si sami hned vyzkoušeli!
Tak třeba rozkrojení jablíčka, abychom se dozvěděli, zda nám v novém roce bude přáno štěstí a zdraví. K velké radosti všech se na obou rozkrojených jablcích hvězdička opravdu objevila! Na jablíčku si pak děti okamžitě pochutnaly.
Také jsme si vyrobili lodičky z ořechových skořápek a se zapálenou svíčičkou jsme si je zkusili pustit na vodě, což se dětem velice líbilo.
Vánoční stromek je pro nás symbol vánočních svátků. Jeden takový symbolický jsme si zkusili vyrobit. Vytvořili jsme jej z otisků našich dlaní. Každý se rozhodnul pro barvu a vybral si i mezi pravou a levou rukou.
Na chvíli nám třída zavoněla kořením, typickým pro tento vánoční čas. Prohlédli jsme si ho a naučili se jeho názvy. A hned jsme jej pak použili pro uvaření speciálního vánočního čaje.
Zatímco chladl, stačili jsme si ještě vyrobit kouzelné veselé sněhuláčky a podívat se na pohádku ovčí babičky o vlčích vánocích.
A pak už jsme jen společně ochutnávali Simoninu výbornou vánočku a lahodný banánový chlebíček, který nám přinesla maminka Honzíka a Aničky, pili voňavý vánoční čaj, povídali si a přáli si mezi sebou krásné a pohodové svátky.
Ostatně: podívejte se spolu s námi, jaká kouzelná a veselá atmosféra vládla sobotní "vánoční" české školičce:

http://www.kizoa.it/video-con-foto/d15934850kP102298815o4l1/vanocni-lekce

Speciální vánoční školička

V letošním kalendářním roce nás tuto sobotu čeká poslední školička.

Zatímco prvňáčci budou pokračovat ve výuce, menší děti a předškoláky čeká speciální spojená vánoční lekce.
Sejdeme se tudíž všichni od 10 do 12.30 hodin a pokud budou chtít, maminky či tatínkové mohou zůstat spolu s dětmi (necháme na to vašem vlastním uvážení a potřebách). Tentokrát nebudeme detailně prozrazovat aktivity: všechny budou samozřejmě ve znamení adventu a Vánoc, přiblížíme si s dětmi některé typické české tradice a zvyky a nebude chybět ani dílnička, veselé vánoční písničky či vánoční pohádka.
Pro velký zájem jsme se rozhodli při této příležitosti otevřít dveře školičky také eventuálním novým zájemcům, kteří zamýšlí o zápisu od nového pololetí. Je ale nutné, aby se přihlásili předem na emailu info.amosek@gmail.com a za lekci bude vybírán poplatek 10€ (pouze od těch, kteří neplatili školné).
Těšíme se na vás v sobotu!


Kultura v krabici

V sobotu 15. listopadu jsme se se staršími předškoláky v rámci české školičky také věnovali projektu kulturní spolupráce s mateřskou školou Srdíčko z Pardubic v České republice.

Cílem projektu “Kultura v krabici” je zamyšlení se nad specifiky místa, ve kterém žijeme, jeho kulturou a jeho symboly, zvýšení povědomí dětí o rozdílných komunitách a navázání mezikulturních kontaktů s vrstevníky z jiné země.
V této části projektu byly děti požádány, aby se zamyslely nad tím, co je typické pro naše město a hledali jsme konkrétní předměty, které toto symbolizují – tak, aby si děti v České republice mohly udělat představu o tom, kde a jak žijeme.

Poté děti připravily balíček, do kterého jsme kromě dopisu pro české děti, obrázkové publikace o Miláně, dokreslujících obrázků a omalovánek s motivy nejznámějších symbolů milánské metropole, vložili i tradiční italské vánoční pečivo – panettone, dětem na ochutnání.

Balíček jsme odeslali a nyní děti již netrpělivě očekávají odpověď svých nových kamarádů z Pardubic.

(v příloze najdete dopis pro děti z pardubické MŠ Srdíčko)

 

                                                                                                 Soňa Alfieri

                                                                                               učitelka české školičky v Miláně


Download
Dopis pro děti z české MŠ Srdíčko
dopis ceske MS Srdicko.docx
Documento Microsoft Word 13.9 KB

Čtvrtá lekce naší české školičky, 15. listopadu 2014

Na sobotní české školičce jsme se sešli ve velkém počtu i přes dosti značnou nepřízeň počasí.

Kromě obvyklé výuky se prvňáčci pustili do psaní vánočních přáníček pro naše zastupitelství a některé spřátelené české školičky a měli tak možnost si prvně prakticky vyzkoušet nabyté dovednosti.

S předškoláky jsme si vyprávěli pověst o blanických rytířích a také o svatém Václavovi a jeho babičce Ludmile, chronologicky první české svaté.

V části hodiny jsme se také věnovali projektu kulturní spolupráce s mateřskou školou Srdíčko z Pardubic v České republice.

V této části projektu byly děti požádány, aby se zamyslely nad tím, co je typické pro naše město a hledali jsme konkrétní předměty, které toto symbolizují – tak, aby si děti v České republice mohly udělat představu o tom, kde a jak žijeme.

Cílem projektu je zamyšlení se nad specifiky místa, ve kterém žijeme, jeho kulturou a jeho symboly, zvýšení povědomí dětí o rozdílných komunitách a navázání  mezikulturních kontaktů s vrstevníky z jiné země.   

A protože jsme pro děti z mateřské školy Srdíčko připravili balíček, který jim pošleme, a do něj mimo jiné vložili i tradiční italské vánoční pečivo – panettone, tak jsme také jedno hned na svačinu ochutnali.

Program pro menší děti byl orientován na procvičování částí lidského těla a opakování barev formou her. A protože Esterka byla tentokrát jedinou zástupkyní malých dětí, přibrali jsme do party i její sestřičku Evičku a hráli si a hráli … ;)


Máme za sebou první měsíc naší letošní české školičky!


Dne 4. října 2014 se uskutečnila 1. lekce. Poprvé jsme se sešli na nové adrese: od letošního školního roku hodiny probíhají v Micronido Paciughino (via Sebasiano de Albertis 14), s jehož majitelkou, Slovenkou Janou Kmečovou, jsme se domluvili na oboustranně prospěšné spolupráci.

Zatímco pro mladší děti byla celá lekce pojata jako seznamovací, se staršími předškoláky jsme se po počátečním prolomení ledů pustili ihned do práce. Ponořili jsme se do  magického světa pověstí a bájí, tolik důležitých pro naši národní kulturu, protože kromě dobrodružství je v nich zapsaná paměť a myšlení našich předků.

Vyprávění o Praotci Čechovi, o Krokovi a jeho třech dcerách, především Libuši a jejích věštbách i o Přemyslu oráčovi, velice zaujalo všechny děti. Stejně tak jako i pověst o Bivojovi, jeho odvaze a ohromné síle,  a o věrném přátelsví Horymíra a jeho koně Šemíka, se kterými jsme se seznámili hned v následující hodině.

Velký úspěch u dětí měla také nová hra, kterou jsme se naučili: tiše, tiše, medvěd spí! Také jsme vyrobili malý dárek pro maminky a zkrátka nepřišli ani tatínkové.

Druhá lekce malých dětí byla zaměřena na barvy. Učili jsme se je pojmenovávat, hráli si s nimi a také s nimi hodně experimentovali, protože děti si potřebují barvu osahat, zažít a prožít …

I v tuto první listopadovou sobotu jsme se opět sešli na další hodině české školičky.

Zatímco prvňáčci pilně nacvičovali čtení a psaní s panem učitelem Janem Burkhardtem, se staršími předškoláčky jsme pokračovali v objevování našeho češství, našich kořenů a posilování naší národní hrdosti a identity. Vyprávěli jsme si pověst o Bruncvíkovi a o tom, jak se dostal lev do našeho státního znaku. Pak jsme si také povídali o všech šesti státních symbolech České republiky: jak vypadají, jaký je jejich význam a kde se používají.

Na zbytek dopoledne se ale úplně všechny děti spojily a patřil Halloweenu. A i když Halloween není zrovna tradiční český svátek, my ho pojali tak trochu „po česku“ : všichni společně jsme se pustili do zdobení „halloweenských“ perníčků!

Všem moc chutnaly a hlavně: užili jsme si opravdu spoustu zábavy!

O báječné amosféře a umu a kreaivitě našich dětí (všech věkových kategorií) se koneckonců můžete sami přesvědčit ZDE.

                                                                                                          4.11.2014, Soňa Alfieri
Milí přátelé, dovolujeme si vás upozornit, že i  v letošním školním roce Spolek krajanů a přátel České republiky v Miláně nabízí kurzypro podporu rozvoje řeči a českého jazyka přirozeně bilingvních dětí pocházejících z česko-italských rodin žijících v Miláně a okolí.

 

NOVINKA!

Kurzy se uskuteční v Micronido Paciughino

na adrese Via Sebastiano de Albertis 14, Milano.

Web: http://www.asilonidoilpaciughino.it/

 

1. vyučovací hodina se uskuteční 4. října 2014

 

 

KURZ PRO MAMINKY A MIMINKA (6 měsíců – 1,5 roku)

KURZ PRO MLADŠÍ PŘEDŠKOLNÍ VĚK (1-3 roky)

KURZ PRO STARŠÍ PŘEDŠKOLÁKY (4-5 let)

KURZ PRO 1. TŘÍDU (5-6 let)  novinka!

 

 

Lekce všech věkových skupin budou koncipovány tak, aby úměrně věku dítěte  rozvíjely (pre)verbální schopnosti dítěte s důrazem na logopedickou prevenci. Zaměříme na rozvoj schopností a dovedností uplatnitelných v obou jazycích: hrubá i jemná motorika (grafomotorika), smyslové vnímání, rozvíjení percepčních schopností řeči a paměti dítěte a výtvarné či rukodělné schopnosti.

 

Časová dotace: 90 min. 1x za 14 dní, kurzy miminek z důvodu omezené soustředěnosti: 30 min. 1x za měsíc

 Informace na:

ceskaskolamilan@gmail.com

 

 


Projekt  s názvem  AMOSEK je zaměřen na podporu rozvoje řeči a českého jazyka přirozeně bilingvních dětí pocházejících z česko-italských rodin žijících v Miláně a okolí.  Cílem projektu je podpora rozvoje řeči a českého jazyka u dětí z česko-italských nebo českých rodin žijících v Miláně, zvýšení informovanosti českých maminek o možnostech a metodách bilingvální výchovy, rozvoj preverbálních a verbálních schopností dítěte s důrazem na logopedickou prevenci a rozvoj dovedností uplatnitelných v obou jazycích, umožnění častějšího setkávání českých maminek a českých dětí.  

 

 

 

Více informací na:

ceskaskolamilan@gmail.com 

 

Download
Projekt rozvoje řeči a českého jazyka “ÁMOSEK”
Projekt rozvoje řeči a českého jazyka “Á
Documento Adobe Acrobat 171.1 KB

Programová nabídka:

 

  •  Vzájemná setkávání českých maminek s možností otevřené diskuze na téma česko-italského bilingvismu. Maminky si budou moci vyměňovat názory a zkušenosti o rozvoji komunikačních a jazykových schopností jejich dětí. Debata bude vedena kvalifikovanou logopedkou, která nabídne i odbornou radu ohledně jazykového vývoje dětí a volby komunikační strategie rodiny.

 

  • Bilingual Baby Signing- metoda znakování s miminky pomáhá s komunikací ve vícejazyčné rodině v období, kdy se miminko ještě neumí slovy vyjádřit a zároveň podporuje rozvoj bilingvismu. 

Více info najdete zde: http://www.bilingualbabysigning.blogspot.it/

 

  • Kurzy pro maminky s miminky od 6 měsíců- náplní kurzů je společná aktivita matky a dítěte, pomocí říkanek, písniček a motorických her budeme rozvíjet porozumění dítěte českému jazyku a podporovat rozvoj senzomotoriky. Činnosti budou uspořádány s ohledem na potřeby a schopnosti vývojového stupně dětí, které budou podle počtu účastníků rozděleni do skupin.

 

  • Kurzy pro předškoláky:

◦                     Kurz logopedické prevence a podpory rozvoje českého jazyka- kurz má za cíl seznamovat děti se správnou artikulací českého jazyka, navozovat správnou výslovnost hlásek a hlásky dále procvičovat, učit děti pomocí dechových cvičení správnému hospodaření s dechem a řečové produkci. Cílem kurzu je rozvoj komunikačních dovedností, fonematické diferenciace, nácvik hlásek a rozvoj slovní zásoby.

 

◦                     Předčtenářská gramotnost-  cílem tohoto kroužku je rozvíjení základních čtenářských dovedností a osvojování grafické podoby českého jazyka. Budeme děti seznamovat s klasickými českými pohádkami, díky nimž se seznámí i s českou kulturou a zvyky

 

  • Kurzy pro děti mladšího školního věku:

◦                     Muzikoterapie- nápní kurzů budou rytmické aktivity spojené se zpěvem,  poslech zvuků a rozlišení mezi nimi- rozvoj fonematické diferenciace, dechová cvičení, hudební příběhy a taneční aktivity.

 

◦                     Arteterapie- rozvoj výtvarných aktivit je nepostradatelným prvkem ve vývoji dítěte. Cílem je pomocí výtvarných aktivit doprovázených instruktáží v českém jazyce  přirozenou cestou podpořit porozumění českému jazyku u starších dětí.

 

 

Kontakt:

Soňa Alfieri

ceskaskolamilan@gmail.com 


 


ČTENÁŘSKÝ TÝDEN

Milé maminky a tatínkové,

jedním z důležitých úkolů nás rodičů je vychovat z našeho dítěte čtenáře. Nejen proto, abychom prostřednictvím knih rozvíjeli řeč a jazyk dítěte, připravili ho na školu osvojením předčtenářských dovedností a rozvojem myšlení, ale hlavně předali dítěti lásku ke knize, literatuře, kultuře tak, jak ji naši rodiče předali nám. Pro nás, kteří žijeme v zahraničí je tento úkol mnohem důležitější a zároveň mnohem náročnější. Často nemáme snadný přístup k českým knihám nebo k českému jazyku. Přesto si ale většina z nás přeje, aby naše dítě znalo Křemílka a Vochomůrku, Pejska a Kočičku a spoustu jiných pohádkových postav, které provázely naše dětství. Vždyť kolik z vás si vzpomene na svou oblíbenou dětskou knížku? Kolikrát vám ji maminka musela před spaním předčítat, než jste opravdu usnuli? Pamatujete si, jaké příjemné chvilky jste prožívali při společném večerním čtení?

Přidejte se k nám a najděte si v tomto předvánočním čase chvilku pro vás, vaše dítě a prožijte příjemné chvilky nad knížkou. Dvacet minut denně, každý večer, přečťeme si společně českou knížku, která vám doma leží na polici nebo pohádkový příběh znamých českých spisovatelů, který budeme publikovat zde pod záložkou pohádkové večery. Každý večer se můžete těšit na novou pohádku. Součástí čtenářského týdne budou i jiné zábavné aktivity a náměty pro příjemně strávený čas s vašimi dětmi a s češtinou.

 Aktivity čtenářského týdne:

Společné čtení je součástí programu Ámosek- kurzů pro rozvoj řeči a českého jazyka v Miláně, který je realizován s podporou Honorárního konzulátu České Republiky v Miláně, Spolku krajanů a přátel České Republiky v Miláně a společnosti Czech Events.

  

Vážení přátelé, milé maminky 

jedním z témat, o kterých se v poslední době hodně diskutuje je výuka českého jazyka pro krajanské děti v Milánu,   rádi bychom Vám tedy objasnili možnosti  krajanského spolku.    

Výuka češtiny v zahraničí, vychází z potřeb českých krajanů a může probíhat zhruba na těchto třech úrovních:

1.     Neformální setkání – bez jakýchkoliv dotací, finančních darů a oficiální formy,  plně hrazené rodiči.  Pokud se několik maminek domluví, zaplatí si učitelku, nebo budou děti učit samy, najdou si prostory atd. nepotřebují k realizaci žádný projekt, žádnou organizaci. Jedná se pouze o jejich osobní věc.

 2.     Oficiálně registrovaný krajanský spolek může podat MZV ČR žádost o finanční dar na určitý , velice přesně rozpracovaný a naplánovaný, kulturně vzdělávací projekt, což náš krajanský spolek pravidelně dělá a z těchto zdrojů organizujeme např. Mikulášskou , vydáváme časopis, připravujem kulturní akce, atd. 

 Oficiální krajanský spolek musí splnovat podmíky pro registraci v zemi působnosti, což je pro Associazione v Itálii např. Codice fiscale, Atto notarile di costituzione, conto bancario, billanci, comunicazioni fiscali, contabilitá, verbale dellˇassemblea,  atd.

 Podrobné informace najdete nahttp://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/krajane/penezni_dary_do_zahranici/poskytovani_peneznich_daru.html . Formulář žádosti najdete v příloze  č. 1.

 Využití těchto fondů podléhá kontrole MZV, projekty se vypracovávají nejpozději do léta (žádost se musí předat kulturnímu oddělení   Ambasády v Římě   do  do 15.8. 2013) , fondy jsou většinou přiděleny začátkem roku a reálně přijdou v polovině následujícího roku.

 U těchto projektů (tak jako ostatně veškeré projekty financované jakýmkoliv státem) se  vyžaduje finanční spoluúčast. Jako příklad, trochu zjednodušeně, můžeme uvést akci u ktere celkové náklady na prostory, loterii, výzdobu a organizaci jsou,  řekněme,  300 euro,  z dotací MZV lze hradit 200 a zbývajících  100 musí dodat krajanský spolek ze svych zdrojů (tj. Příspěvků nebo sponzorských darů). Totéž by platilo i pro kurzy češtiny, které by byly součástí běžně podávaného projektu, ve kterém ovšem neexistuje předpis, jak by tyto kurzy měly konkrétně vypadat. V tomto případě je zde  možnost nastavit program zcela podle místní situace a potřeb (např. vámi zvolený čas, počet hodin, program výuky).

3.     Projekt Česká škola bez hranic, je něco jiného. Dotace na tyto projekty jsou přidělovány na základě hodnocení předloženého projektu podle přesně stanovených pravidel  a tyto  projekty musí splnovat přesně stanovená pravidla, která najdete v příloze Vzdělávací program.

Formuláře  a časový harmonogram podání žádosti jsou stejné jako u výše zmíněných kulturně-vzdělávacích programů.  Žádost o finanční dar na tyto projekty může  podat opět pouze   oficiálně registrovaný krajanský spolek, což je momentálně v Milánu pouze SKPČR.

----------------------------------------------------------------------

V obou případech platí, že pokud se projekt nedodrží, musí se poskytnutá částka vrátit. Návrh projektu (včetně nezbytné finanční rozvahy, logistického a personálního zabezpeční, program a zaměření výuky, návrh osoby zodpovědní za realizaci projeku, target uchazečů,  atd.), může podat výboru Spolku krajanů a přátel ČR v Milánu, který posoudí jeho realizovatelnost z hlediska finančního, logistického a personálního a následně rozhodne o zařazení projektu do žádosti adresované MZV,  nebo projekt zamítne.

 

 

 

Download
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PROJEKTU ČESKÁ ŠKOLA BEZ HRANIC
Vzdelavaci-program-CSBH.pdf
Documento Adobe Acrobat 702.5 KB