PROSINEC 2016


A tak i Krajánek dostal krásný vánoční kabátek! Vánoce jsou totiž hlavním tématem letošního 12. čísla. Jeho patronem se tentokrát stal holandský Deventer a pokud jste o něm nikdy neslyšeli, určitě si s dětmi nalistujte rubriku Krajánek na cestách, protože vyprávění o adventním Deventeru okouzlí i vás.
Ale zajímavých informací je v prosincovém čísle plno. Brzy budeme slavit Vánoce, ale není tomu tak všude. Děti se dozví proč a jaké jsou rozdíly v hlavních náboženstvích. A když už se tedy Vánoce neslaví všude, zajímalo nás, který je ten "nej" svátek v devíti zemích Krajánka?
Čekají na vás všechny vaše oblíbené stálé rubriky, ale tentokrát máme pro vaše děti také jeden dárek navíc: zajímavý adventní kalendář!
To aby jim to čekání rychleji utíkalo! Najdete jej zde: https://www.dropbox.com/s/34i2fag8ibcvanm/KRAJANEK-2016-12-prosinec-adventni%20kalendar.jpg?dl=0


Přejeme vám všem, malým i velkým čtenářům Krajánka, poklidný Advent - ať je to pro vás podle tradice doba rozjímání a ne shonu a nervozity.
A až oslavíte tu dlouhou sérii nejkrásnějších svátků v roce v kruhu svých nejbližších a nejmilovanějších, těšíme se  opět na shledanou s vámi. Tentokrát ale až 7.ledna.
Šťastné a veselé!!

 

milánská redakce časopisu Krajánek

 

ADVENTNÍ KALENDÁŘ - speciální příloha prosincového čísla!


LISTOPAD 2016


 

Hlavním tématem listopadového čísla je  flóra a fauna a štafetový patronát nad ním převzala právě naše redakce. Proto vám představíme  Miláno a nebojte, i když už jste ho s námi v minulosti procestovali  křížem krážem, stejně na vás čeká  spoustu zajímavých  informací, které jste možná ještě neznali. Jako jeden z typických italských receptů tentokrát malým krajánkům představíme těstoviny s bazalkovým pestem.

 

Jméno Václava Chaloupka určitě znají všichni skalní milovníci večerníčků a také zvířátek. Ti také určitě budou znát listopadovou písničku, ostatní se ji snadno naučí.

 

V pověsti se dočtete o Bruncvíkovi a jednotlivé země, které spolu spolupracují na časopise vám představí svou typickou rostlinu. Ale nechybí ani všechny pravidelné rubriky! Už se těšíte třeba na Hrátky s češtinou?

 

Tak jestli jsme aspoň trochu vzbudili vaši zvědavost, neváhejte a otevřete listopadové číslo Krajánka.

 

Právě totiž  vychází!

 

 

 

milánská redakce časopisu Krajánek

 


ŘÍJEN 2016


 

Ve zdravém těle – zdravý duch! Máme tady čas podzimní, blíží se období plískanic, bacily a viry už si brousí zuby ... hlavním tématem Krajánka je tentokrát (a tedy nikoliv náhodou) zdraví a správná životospráva.

Naši noví kamarádi z Frankfurtu nad Mohanem, kteří si vzali říjnové číslo pod záštitu, nám zase něco poví o svém městě. Možná už jste věděli, že je to jeden z největších letištních uzlů na světě, denně tam přistanou letadla z více než stovky zemí.  Ale určitě už netušíte, že se zde pravidelně pořádají okružní jízdy po letištní ploše a můžete si zde prohlédnout letadla leteckých společností nebo doprovodit obrovský Airbus A 380 na startovací dráze. Ale k vidění je toho v tomto německém  městě mnohem více. A ochutnat můžete třeba hrachový eintopf s uzeným masem – ostatně to můžete i doma, protože uvnitř Krajánka najdete podrobný postup, jak si jej připravit.

A když už jsme u toho poznávání cizích krajů a zvyklostí – v rámci rubriky „Jak se žije u krajánků“ se tentokrát dovíte, jaké mimoškolní aktivity jsou nejvíce oblibené v zemích, kde žijí kamarádi Krajánka.

Samozřejmě že už se na vás těší  i havran Rudolf se svojí porcí hrátek s češtinou a najdete i volnočasovky, hádanky, říkanky nebo písničku. Ale i další pravidelné rubriky, jako povídání o svatých patronech nebo novou pověst. No a samozřejmě čtení na pokračování! Vyprávění o tom, jak Eliška nezamkla dveře na milión západů, pro vás tentokrát vymyslely děti z Českého krajanského spolku v Athénách.

Tak jestli jsme aspoň trochu vzbudili vaši zvědavost, neváhejte a otevřete říjnové číslo Krajánka.

Právě vychází!

milánská redakce časopisu Krajánek

 

01/10/2016

 


 

Jestli už jste si prolistovali Krajánka, možná jste si všimli nového příběhu na pokračování. Jedná se o dobrodružství, která prožívají protagonisté příběhu žabák Fany a jeho kamarádka, hodná malá víla Pampeliška Eliška. Tento příběh je zvláštní tím, že jej píšou samy děti!

 

A hned v zářijovém čísle najdete příběh psaný dětmi z ČŠM!

 

16. dubna 2016 pod vedením Jana Burkhardta  a Jany Schulzové děti vymýšlely, jaký je a jak vypadá Eliščin nejlepší kamarád žabák Fany, jaká kouzla umí víla Eliška a jaké neplechy tropí strašidlo Černoočko. Nakonec děti vymyslely zápletku, jak se Eliška a žabák Fany seznámili a namalovaly k ní obrázky.

 

Na příběhu se podíleli:

 

Anička, Evička, Francesca, Honzík, David CH., David A., Josefínka, Sofinka, Matteo a Umberto

 

Připomeňme si jejich práci v následující fotogalerii.

 

 

Jejich nápadům pak dala literární formu autorka a koordinátorka projektu Lenka Kanellia.

Určitě si tedy nenechte ujít další příběhy dětí z ostatních zemí! Budou na pokračování vycházet právě v Krajánkovi.

 

04/09/2016ZÁŘÍ 2016


 

 

 

PRVNÍ NADNÁRODNÍ KRAJÁNEK PRÁVĚ VYCHÁZÍ!

 

Taky si říkáte, že ty prázdniny utečou každý rok nějak rychle?
Ale s každým koncem je tu přece vždy i začátek něčeho nového. A pár nových změn jsme si pro vás připravili i my.
 Na titulní stránce přibyla další vlaječka, reprezentuje naše nové kamarády z německého Frankfurtu.

Takže Krajánek vychází už v devíti zemích!

Proto jsme se rozhodli sjednotit všechny národní verze do  jedné jediné, stejné pro všechny.

Máme toho přece hodně společného, ať už žijeme kdekoli! A věříme, že si rádi přečtete i to, co se děje v ostatních zemích: jak se tam žije, co tam mají za zvláštnosti a zajímavosti nebo třeba jak to chodí u nich ve škole.

I uvnitř časopisu vás čeká několik změn - nové či upravené rubriky.

My jsme připraveni vydat se za novými dobrodružstvími. A co vy?

Jdete s námi? ;)

 

01/09/2016

VÝZVA PRO ŠIKOVNÉ KRAJÁNKY:Speciální prázdninové dvojčíslo je tu!


 

Milí krajánci,

 

máme zde červenec a s ním čas prázdnin a dovolených.

 

Někdo bude zaslouženě odpočívat a relaxovat po celoroční námaze, někdo pro změnu zase honem honem využije volného času ke spoustě aktivit, na které mu pro každodenní shon přes rok nezbývá čas.

 

Ať tak či onak, Krajánek by vám rád dělal společnost i o vašich prázdninách a to číslem speciálním. Jedná se vlastně o dvojčíslo, takže v něm najdete pořádný nášup všeho, co máte tak rádi! A vlastně také nějaké novinky.

 

Tak třeba se vám představí všichni ti, kdo pro vás časopis připravují, to jest redakce Krajánka.

 

Příběh o Kiko tímto číslem končí, nenechte si ujít jeho poslední část. Ale nemusíte smutnit - ostatně jeho autorka, Markéta Pilátová, vám sama v rozhovoru prozradí, co Kiko čeká v novém příběhu, který vyšel letos.

 

A další příběh vás čeká od září i v našem časopise. A není to příběh ledajaký! Je totiž psaný dětmi jako vy! I o tom se dočtete v prázdninovém speciálu.

 

A pak vás samozřejmě čeká spousta tipů – nejen knižních, ale i na cestování a výlety, na letní aktivity, které k prázdninám určitě patří a můžete se s Krajánkem třeba pustit i do výroby vlastních kuželek pro rodinné závodění v bowlingu.

 

Je toho ale ještě strašně moc, co se dozvíte, naučíte, přečtete, vyzkoušíte si … tentokrát celkem 40 stran!

 

To abyste na nás přes prázdniny nezapomněli a zachovali nám vaši přízeň.

 

My se totiž už těšíme na shledanou s vámi zase v září!

 

Tak veselé s pohodové prázdniny všem!

 

Voda, voda  ... samá voda!!! ;)

 

 

Zde v Itálii už jsme určitě všichni myšlenkami u léta, u prázdnin, zasloužené relaxace ...
Snad vám takový příjemný relaxační moment přinese i červnový Krajánek.
Jeho hlavním tématem je  SVĚT POD VODOU a zajímavých článků i obvyklých rubrik v něm najdete samozřejmě spoustu, jako vždy.
A pokud ještě třeba nevíte, co dělat o tomto speciálním dlouhém čtyřdenním volnu, pak si určitě nenechte ujít tipy v rubrice Kam s dětmi v Itálii. Třeba se tam najde nějaký šikovný zrovna pro vás!
Připomínáme ještě, že příští číslo, které vyjde 1.7.2016 bude speciální prázdninové dvojčíslo!
Tak prima počtení!

 

Máme tady pro vás vzkaz od Krajánka ;) !

Chce vaše ratolest vidět svůj výtvor uveřejněný v příštím čísle? Tak neváhejte! Posílejte naskenované či kvalitně nafocené obrázky na adresu krajanek.milano@seznam.cz do 20. května!

 

Nastává máj ...

... jak se zpívá v písničce známé autorské dvojice
Svěrák/Uhlíř (najdete ji na str.8 ). Máj je jeden z nejkrásnějších
měsíců, kdy všechno krásně kvete a tak se v rubrice "Kam s dětmi v
Itálii" vydáme za květinovými výstavami a soutěžemi.

 

Ale připraveno pro vás máme i mnoho dalšího zajímavého čtení: víte,
jak to bylo, když se kdysi dávno, po smrti uctívané a milované kněžny
Libuše, ženy rozhodly zúčtovat jednou provždy s muži a vypukla
"dívčí válka"? A příběh dvojčat Kosmy a Damiána znáte?
Ale hlavním tématem květnového Krajánka jsou povolání. Možná
netušíte, co je to takový "brabenář" a že Pavel Čech, autor známých
dětských knížek jako Skoro tucet, Velké dobrodružství Pepíka Střechy
či Dobrodružství pavouka Čendy, se ze zámečníka stal hasičem a z
hasiče výtvarníkem?

 

Zajímavostí, inspirací, ale i čiré zábavy najdete ve svém oblíbeném
časopise opravdu mnoho. Tak neváhejte a dejte se do listování!

 

A my se budeme těšit na shledanou s vámi zase za měsíc, u
červnového Krajánka!

 

Chcete, děti, vidět svůj výtvor uveřejněný v časopise Krajánek?
Máme tu pro vás výzvu k výtvarné spolupráci.
Nafocené obrázky (nejlépe na bílém podkladu a za denního světla)
posílejte prosím emailovou adresu krajanek.milano@seznam.cz
nejpozději do 17.4.2016!

Tohle není žádný žertík ;) ... je tu dubnový Krajánek!

Hlavním tématem dubnového Krajánka je DOPRAVA. Ale uvnitř časopisu toho, milí čtenáři, najdete mnohem více: když už máme dnes ten apríl - věděli jste, že Petr Morkes, autor slavného komisaře Vrťapky, jako malý v rámci aprílového žertíku zasadil všechny panenky své sestry do květináčů s hlínou? Navíc jí přesvědčil, že když je bude pilně zalévat, vyrostou jí do obřích rozměrů ... no asi jako figuríny v obchodě. :)

To je jen jeden tip, který by se dnes někomu možná mohl hodit, ale v Krajánkovi toho najdete samozřejmě mnohem a mnohem více!

Na shledanou u květnového čísla věnovaného zajímavým povoláním!

milánská redakce Krajánka.

Březen, za kamna vlezem. Anebo taky ne!

 

Nechcete se s Krajánkem podívat třeba do ZOO či safari parku, děti? Podívejte se na obrázky, které nám do této rubriky Kam s dětmi v Itálii namalovaly některé šikovné děti a hned vám bude jasné, co tam kromě jiného můžete uvidět. V článku se pak dozvíte, kde je najdete.

 

Ale další obrázek uveřejněný v Krajánkovi může být i váš. Stačí si přečíst básničku významného českého básníka  Františka Halase „Co všechno musí udělat jaro“ a pak se pořádně rozhlédnout kolem sebe. Vše najdete vysvětleno na poslední stránce časopisu, tak neváhejte!

 

Už jako malá si ráda malovala i dnešní slavná ilustrátorka Markéta Vydrová. Prý domalovávala knížky, které dostala a maminka ji za to někdy trošičku hubovala. No a vidíte, dnes už ji za malovaní netrestají, ale odměňují významnými oceněními! Nalistujte si rozhovor s ní na stránce 14!

 

O jaru je i písnička „Jaro dělá pokusy“ známé tvůrčí dvojice Zdeněk Svěrák / Jaroslav Uhlíř. Jeden z těchto dvou umělců tento měsíc oslaví pěkné kulaté narozeniny. Jestli nevíte, který to je, nalistujte si stránku č.4, tam se to dozvíte.

 

Také na vás čeká pokračování příběhu o Kiko anebo třeba pověst o bílé paní. Nezahlédly jste náhodou jejího ducha na hradbách českokrumlovského zámku při některém pobytu v Čechách?

 

A francouzské děti vás budou lákat na „obrácené koláčky“, určitě je vyzkoušejte, jsou ... hmmmm, ňam! ... famózní.

 

Ale v Krajánkovi je toho ještě mnoho dalšího, všechno vám prozradit nechceme, ať máte také nějaké překvapení.

 

Můžete nám nakonec napsat, co se vám v Krajánkovi nejvíc líbilo, nebo také co byste si tam chtěly přečíst příště.

 

Na shledanou s vámi, tentokrát  v dubnu, se těší

milánská redakce Krajánka.

 

 

Dnes zde máme vzkaz od Krajánka pro všechny malé umělce!

 

Pokud děti rády kreslíte, modelujete z modelíny, vystřihujete, lepíte … a rády byste viděly svůj výtvor uveřejněný na stránkách časopisu Krajánek, přečtěte si dobře následující výzvu.

 

Pak jen stačí, aby maminka či tatínek vaše dílko vyfotografovali (nejlépe za denního světla a na bílém podkladě) a do 20. února nám poslali na adresu krajanek.milano@seznam.cz

 

Může se stát, že jej uvidíte už v následujícím čísle!

 

Únorový Krajánek je zde!

Je zde první únorový den a máme pro vás opět připravené nové číslo měsíčníku Krajánek!

 

Jeho hlavním tématem je tentokrát ekologie, ale zkrátka nepřijdou ani ti, kdo se těší na pokračování příběhu o Kiko, novou pohádku nebo mají chuť potrápit si hlavinku - tentokrát synonymy. Hroznata vám bude vyprávět svůj příběh a dozvíte se také, jak to bylo s Krokem a jeho třemi dcerami - tak schválně: víte, jak se jmenovaly a v čem která nejvíce vynikala?

 

V rubrice Kam s dětmi v Itálii se podíváme ... jak jinak než na karneval? Zajímá vás tip na karnelovou olympiádu ve Val Gardena nebo karneval na vodě v Comacchio? Ale nejdřív si vyzkoušejte znalosti v našem karnevalovém kvízu.

 

Bratry Čapky zná asi každý a recept na milánské rizoto nejspíš taky. Ale neuškodí si obojí přípomenout. A když už jsme u těch pochoutek ... na ptáčky nesmíme zapomínat! Uvnitř časopisu najdete návod, jak jim v tomto chladnějším období přilepšit.

 

Toto a ještě spousta dalšího na vás už čeká v Krajánkovi.

 

Tak příjemné počtení a ... v březnu opět na shledanou!

 


Šťastný nový rok!!!

Tak. A máme tady nový rok. Doufáme, že všichni - malí i velcí - jste si vánoční prázdniny skvěle užili.
Krajánek ale nelenil. Vydal se do jednotlivých zemí, kde tento časopis vychází, aby se podíval, jak se tam slaví příchod nového roku. Určitě si přečtěte, jaké zajímavosti se dozvěděl. Ale zajímavostí na vás čeká mnohem víc, z minulosti i ze současnosti.
Tak třeba ...
Svatovítskou katedrálu na Pražském hradě nejspíš znáte. Ale víte, kdo to byl a jak žil svatý Vít? A kam a proč putovali bratři Čech a Lech?
Kdo z hokejových fanoušků by neznal jméno Jaromíra Jágra? A když už jsme u toho sportu - četli jste už sportovní pohádky a víte, kdo je jejich autorem? Krajánek vám také prozradí, kam se vydat za ohni svatého Antonína Velikého nebo proč se v tomto období z břehů řeky Adda ozývají zvláštní zpěvy. A naučí vás nový recept, který tentokrát okoukal v Turecku: gözleme.
Ale to samozřejmě není všechno, čeká vás toho v lednovém Krajánkovi mnohem a mnohem víc.
Stačí kliknout a zalistovat.
Doufáme, že se vám Krajánek bude líbit a budete se spolu s námi těšit na shledání opět za měsíc!