PROSINEC 2017


 

Tentokrát neutekl jen měsíc, ale vlastně téměř celý další rok. Je prvního prosince a tento měsíc sebou přináší nejočekávanější svátky v roce. Užívejte si jej všemi SMYSLY a právě ty jsou hlavním tématem tohoto čísla Krajánka. Vlastnoručně ozdobený stromeček je pastva pro oči, koledy či chrastění čertovského řetězu zase poškádlí náš sluch a co teprve vůně vánočky a chuť cukroví? Kdo by se netěšil.

 

Snad se nám ale podaří zpříjemnit vám toto sváteční očekávání a těšení se i dalšími zajímavými články.

 

Patronem tohoto čísla je lyonská redakce, která nás tentokrát zavede do města Clermont – Ferrant. To je plné tmavých až černých budov a to proto, že byly postaveny ze sopečného kamene. Naštěstí ale osmdesát sopek, které se nachází v bezprostřední blízkosti města, už činných není. A protože Francie je synonymem dobré kuchyně, určitě se podívejte i do rubriky Putování za chutěmi. Vaše smysly tam poškádlí (a to doslova) pán k nakousnutí! Nevěříte? Bon appétit!

 

Malí krajánci z celého světa vám prozradí, jaké je jejich oblíbené jídlo a co se jí právě u nich.

 

A dočtete se o černém kocourovi a to hned dvakrát! Jednou při vzpomínce na Josefa Ladu, jednoho z nejoblíbenějších malířů u nás a pak i ve vyprávění o Olomouckém kraji.

 

Těch rubrik, hrátek, volnočasovek, vyprávění, kuriozit apod, vás ale čeká spousta. A my už vás rozhodně nechceme dál zdržovat od čtení.

 

Jen vám ještě chceme popřát krásný a pohodový adventní čas rozjímání a čekání na Ježíška. Tomu zkuste třeba poslat nebeskou poštou dopis. V příloze najdete vše potřebné. Múžete si vybrat tisk na formát A4 nabo A3.

 

A my se opět setkáme až v novém roce. Tentokrát výjimečně až po svátku tříkrálovém.

 

Tak šťastné a veselé!

NEBESKÁ POŠTA PRO JEŽÍŠKA!!

Ke stažení ve dvou formátech - A4 nebo A3


LISTOPAD 2017


 

Měsíc utekl jako voda a je tu čas na další pořádnou porci zábavy i poznání.

 

Co vám Krajánek tentokrát přináší? Kromě pravidelných rubrik, jako třeba Hrátky s češtinou, Domalovánky, Zpívánky, Čtení na pokračování atd, vás určitě zaujme hlavní téma listopadového Krajánka a tím jsou JMÉNA.

 

Jména mohou být ledajaká – podstatná, přídavná … my se však zaměříme na ta osobní a řeč bude o výběru jmen a jejich významu, o přezdívkách, zdrobnělinách a třeba i o zábavných příjmeních.

 

Při putování za zajímavými objekty, přírodními krásami i za chutěmi se podíváme znovu do Turecka. Turecké město Bursa leží na starodávné hedvábné stezce a jeho historie sahá až do 12. století před naším letopočtem. A ujít si nenechte ani vynikající karbanátky z červené čočky, určitě je doma vyzkoušejte! V Krajánkově knihovně se vás zase budeme snažit přesvědčit, že knihy nemusí být jen ty papírové – i audioknih existuje spoustu a v rubrice najdete určitě zajímavé tipy na ty, které stojí za poslech. A jestlipak víte, kterému nástroji se říkalo “veverče”? Možná ho znáte jako “ruchadlo” a jestli vůbec netušíte, o čem je tu řeč, tak si honem nalistujte rubriku České stopy, protože vás seznámíme s vynálezem bratranců Františka a Václava Veverkových i s příběhem ukradeného nápadu!

 

Tím výčet příspěvků samozřejmě zdaleka nekončí, ale my už vás dál nechceme trápit a zdržovat od čtení.

 

Tak tedy příjemnou zábavu a na shledanou opět za měsíc!

 

MAPA PRO POHLEDY OD KRAJÁNKŮ

 

V minulém čísle jsme vám slíbili mapu, na kterou si můžete zaznamenávat místa, odkud vám napsali kamarádi krajánci své pozdravy, nebo si tam pohledy rovnou lepit. Stáhnout si ji můžete zde:

https://www.dropbox.com/s/zc4gf94v3fkjo56/KRAJANEK-2017-11-listopad-krajankovapostamapa.jpg?dl=0

 


ŘÍJEN 2017


Jede, jede poštovský panáček ... a veze vám říjnového Krajánka, milé děti!

 

A protože je tentokrát hlavním tématem „pošta“,  dozvíte se něco z její historie. Naučíme vás také, jak si vyrobit malovanou obálku (šablonu najdete pod tímto textem) a můžete ji ostatně hned využít, pokud se zapojíte do – časově neomezeného – projektu „Krajánkova pošta“, který vám pomůže najít nové kamarády, nebo třeba jen tak jednorázově udělat někomu, ale i sobě samým, radost. Není to krásný pocit, když přijdete domů a z vaší poštovní schránky na vás juká pohled nebo dopis od českých dětí z různých koutů světa? Podrobnosti o tom, jak toho docílit, najdete uvnitř časopisu.

 

Patronát nad říjnovým číslem si tentokrát vzala malá země na západě Evropy, Nizozemsko. Jsme rovnýma nohama v podzimu a to je čas spadaných listů, kaštanů a take podzimních větrů. A zrovna vítr Holanďané milují. Mají  i pořekadlo – „lekker uitwaaien“ (nechat se pěkně unášet větrem). Jakmile začne vítr dout, oblečou si teplé větrovky a vydají se na procházku. Pročistí si hlavu a vrátí se mírně prokřehlí, ale krásně odpočatí, domů. Projdete se spolu s nimi po pláži na Scheveningenu, navštívíte nejrůznější atrakce v Haagu a jeho okolí, ochutnáte holandské hranolky i sýr a na zahřátí si pak samy můžete uvařít „horký blesk“ (hete bliksem)! Že vůbec netušíte, co to je? Tak to vás už nebudeme zdržovat od čtení!

 

Mějte se krásně a za měsíc opět na shledanou!

 

 

 

       Váš Krajánek

 ZÁŘÍ 2017


 

Hlavním tématem zářijového čísla je charita a dobrovolná pomoc a štafetový patronát nad ním převzala právě naše redakce. Tentokrát tedy představíme našim kamarádům krajánkům po celém světě Itálii. Provedeme vás po nejúchvatnějších kulturních a přírodních památkách, které mají – kromě toho, že jsou všechny v Itálii – společnou i jednu další charakteristiku: jsou totiž všechny na seznamu světového kulturního a přírodního bohatství UNESCO. A právě v Itálii je takových to lokalit a objektů nejvíc na světě ... celkem třiapadesát! A protože i italská kuchyně je také všude po světě hodně oblíbená, míří k vám recepty hned dva – jeden je na klasický salát „caprese“ a s tím druhým se zase naučíte dělat ty báječné křupavé tyčinky, které jsou symbolem piemontského regionu, a obvláště města Turín – říká se jim grissini.

 

A protože trocha historie a zeměpisu neuškodí, přečtete si, co mají společného Chrudim a bezhlavý kapucín, nebo se dozvíte, jak to doopravdy bylo s Járou Cimrmanem. A schválně, jestlipak znáte večerníček či knížku Káťa a Škubánek? Škubánek je jediný pes, o kterém víme, že se vylíhnul z čokoládového vajíčka. I když – nebylo ono to všechno možná úplně jinak?

 

Ale jedno je jisté, parádní příběhy my všichni milujeme a tak jsme pro vás do časopisu zařadili jeden, který třeba takoví krajánci z Říma už znají. Napsala jej totiž maminka Martina D. Moriscoová, maminka dvou kluků, kteří chodí do České školy v Římě. Její hrdinkou je holčička Mazurka. Nebo Azurka? Hm. Tak to asi budete muset zjistit sami!

 

No a nechybí ani všechny vaše další a oblíbené pravidelné rubriky ... a vůbec! Neztrácejte čas, protože s Krajánkem se určitě nudit nebudou ani malí a dokonce ani velcí. Už můžete začít zvědavě listovat!

 

A my se budeme těšit na slyšenou s vámi opět za měsíc!

 

 

 

milánská redakce časopisu Krajánek

 


LETNÍ SPECIÁL!!! (červenec+srpen)


Milí krajánci, otevírá se před vámi jedna z nejkrásnějších částí roku: letní prázdniny. Na cestách vás může provázet časopis Krajánek, ve kterém se tentokrát například dozvíte, jak se dělá tužka a jaké zajímavosti můžete navštívit ve Frankfurtu. Samozřejmě jsou pro vás připraveny různé hry a hříčky a další zábavné počteníčko. Tématem tohoto prázdninového čísla je přátelství. V rubrice U krajánků se proto dozvíte, kde se děti z různých koutů světa nejraději setkávají se svými kamarády. Téma přátelství jsme nevybrali náhodou; vždyť prázdniny jsou obdobím, kdy máte příležitost seznámit se se spoustou nových lidí a navázat nová přátelství. Schválně, zkuste na chvíli zavřít oči a představit si, jaký by měl být ideální kamarád. A pak si zkuste odpovědět: dokážete být i vy takovým přítelem pro ostatní?

Připomínáme vám ještě, že toto číslo je rozšířený letní speciál a proto se společně opět setkáme až po prázdninách, přesněji první zářijový den.

Tak se do té doby mějte moc krásně, užívejte si prázdnin, sluníčka a i taky kamarádů!!

 

Vaše milánská redakce

KRAJÁNKOVO SPECIÁLNÍ LETNÍ NÁŠUP VIDEÍ:


ČERVEN 2017


 

Ahoj krajánci,

 

dnes je první červen a my doufáme, že už netrpělivě očekáváte svého kamaráda Krajánka.

 

A věřte, že se máte na co těšit!

 

Hlavním tématem tohoto čísla jsou totiž POHÁDKOVÉ POSTAVY!

 

Ty se přece líbí všem dětem na celém světě, bez rozdílu. No a když už dnes máme ten Mezinárodní den dětí a tedy svátek vás všech, tak pohádky a pohádkové postavy prostě nemohou chybět! Však vám také děti z různých zemí prozradí, jaká je právě ta jejich oblíbená pohádka nebo pohádková postava.

 

A s námi si dokonce můžete vyrobit i pravou kouzelnickou hůlku! Návod najdete uvnitř časopisu a kdyby vám to nestačilo, je zde dole ještě detailní video.

 

Patronát nad Krajánkem si tentokrát vzali naši řečtí kamarádi. A jestli se vám při slově „Řecko“ vybaví nádherné moře, tak se budete divit – řečtí krajánci nás totiž vezmou do stejně krásných hor. A také vás naučí připravovat místní specialitu – smaženou zeleninu. Ale jinak najdete v Krajánkovi  i všechny další pravidelné rubriky se spoustou nových zajímavostí a zábavy.

 

No a protože prázdniny už opravdu, ale opravdu klepají na dveře a poté, co zítra oslavíme Den Italské republiky, už to, co zbývá z letošního školního roku můžete směle spočítat na prstech jedné ruky a ještě vám zbyde... nezbývá nám, než vám říct, že kromě prázdnin nás příště čeká prázdninový speciál. A bude tak dlouhý, jako samy prázdniny!

 

Takže za měsíc opět nashledanou.

 

 

 

milánská redakce

 


KVĚTEN 2017


 

Ahoj krajánci!

 

Je sice pravda, že dnes je první máj, lásky čas a vy nejspíš především vyrazíte do vašeho okolí či do přírody hledat rozkvetlou třešeň. Už ve starověkém Římě byl první máj oslavován jako tzv. Floralia den, který byl zasvěcen bohyni jara a plodnosti Flóře.  A tradice, která už se udržuje po staletí tvrdí, že pusa, kterou pod ní na prvního máje dostane, zajistí dívce či ženě, aby neuschla a byla po celý rok svěží a krásná.

 

Ale po návratu si určitě prolistujte váš oblíbený časopis – najdete v něm totiž mnoho zajímavého!

 

Jeho hlavním tématem jsou „HRY“. Už to zní lákavé, viďte? Kdo by si rád nehrál? A víte, které jsou nejoblíbenější hry u našich kamarádů krajánků ve světě? Různé. Ale asi vás překvapí, že některé hry překročily hranice a hrají se všude a napříč generacemi.

 

Piškvorky znáte? Je to jedna z nejpopulárnéjších strategických her. Hrají se už tisíce let a znají je všude ve světě. S námi si je můžete vyrobit. Návod najdete uvnitř časopisu a kdyby vám to nestačilo, najdete dole ještě detailní video.

 

A Španělsko znáte? Přiblíží nám ho naši španělští kamarádi, kteří jej dobře znají a tak vám určitě prozradí samé zajímavé věci. A také vás naučí připravovat místní specialitu, jednoduchou, sladkou a voňavou – torrijas. Hmm, ňam!

 

Chybět nebudou všechny oblíbené stálé rubriky a třeba při hrátkách s češtinou tentokrát půjde o vyřešení doopravdické detektivní záhady! Určitě vás také bude zajímat, co se stalo, když se Černoočko potkal se Zloboočkem a jak si vedl Knedlík v Opeře, že? A co teprve, když vám prozradíme, že díky rozhovoru s Vladimírem Peškem z brněnského divadla Radost si budete moci přečíst malou ukázku - jedno  nové povídání o pejskovi a kočičce ze stejnojmené knížky pana Peška, jež se rozhodl napsat pokračování slavné knížky, kterou jistojistě znáte.

 

I tu najdete dole pod článkem.

 

No, je samozřejmé, že na 40 stránkách toho najdete mnohem a mnohem více, toto je jen malá ochutnávka.

 

Tak  prima počteníčko!

 

A za měsíc opět na shledanou – to už bude červen a s ním i prázdniny!

 

 

 

milánská redakce

 

VIDEO - PIŠKVORKY:

UKÁZKA Z KNIHY VLASTIMILA PEŠKA "NOVÉ POVÍDÁNÍ O PEJSKOVI A KOČIČCE"


DUBEN 2017


 

Haló, haló, krajánci ... slyšíme se?

 

Milánská redakce je už na palubě a pro tento měsíc volí přímo raketový start!

 

Dostáváte Krajánka dokonce o den dřív. A to nejen proto, že se v milánské škole na dobu kdy normálně vychází náš časopis chystá speciální noc pro nadšené malé čtenáře, na který pak hned děti navážou školní výukou. Ten raketový start se totiž úplně krásně hodí i z jiného důvodu: tématem tohoto čísla totiž bude VESMÍR!! Také vás fascinuje a čtete si o něm rády? Umíráte touhou dozvědět se, zda v něm jsme či nejsme sami? Chystáte se jednou spočítat všechny hvězdy a nebo třeba dokonce objevit nějakou novou, zatím neprobádanou? Kdo ví, zda mezi našemi čtenáři roste nějaký budoucí vědec, badatel, nebo třeba kosmonaut?! Tomu by se určitě mohla hodit pravá kosmonautská helma, kterou si  spolu s námi můžete vyrobit. Jak na to se dozvíte na stránkách věnovaných Krajánkovu tvoření, ale máme tady pro vás i super video, aby vám to šlo ještě lépe: : https://youtu.be/peco-r1bBdE

 

A chcete zjistit, jak jsou na tom s vesmírným výzkumem jiné děti? Honem nalistujte rubriku U krajánků!!

 

Patronem tohoto čísla je Belgie. A tak si můžete počíst o tom, co se děje v České škole bez hranic Brusel či poznat s námi belgické Bruggy, úchvatné středovéké město vonící čokoládou a protkané sítí vodních kanálů. Mají tam moc rádi ryby. Jestli ani vy nepohrdnete, místní krajánci se s vámi podělí o svůj oblíbený recept. Je jednoduchý, s jejich podrobným návodem jej určitě zvládnete samy.

 

No a samozřejmě čekají vás i všechny vaše pravidelné rubriky, které už dobře znáte. A dozvíte se, proč se podobáte mamince nebo tatínkovi a kde se objevuje Valdštejnův duch a ... a STOP!

 

Je toho ještě tolik a my vás nechceme připravit o všechna překvapení!

 

Tak jdete do toho s námi? Připraveni ke startu??

Deset, devět, osm, sedm ...    

 

Milánská redakce

VIDEO "KOSMONAUTSKÁ HELMA":

POKUD SI ČASOPIS TISKNETE, VERZI UPRAVENOU PRO TISK NAJDETE ZDE:

https://www.dropbox.com/s/eekss65zqwzugri/KRAJANEK-2017-04-duben-tisk%20OPR.pdf?dl=0

 


BŘEZEN 2017


 

A máme tady březen!

 

Krásné dny, které nás mají nalákat na jaro se sem tam občas ukážou, ale jak nám radí staré dobré české přísloví, od kamen bychom ještě moc chvátat neměli. A co lepšího může být, milí krajánci, než si někde pěkně v teplíčku přečíst váš oblíbený časopis, který vám toho opět přináší mnoho nového a zajímavého?

 

Tak třeba ... divadlo! V březnu se totiž slaví hned čtyři svátky spojené s tímto druhem umění! Jak funguje a čím je výjimečné, se dočtete hned na prvních stránkách. A samy děti si mohou zkusit divadlo zahrát! Třeba s ponožkovým dinosaurem! Kromě návodu v časopise vám podrobný postup vysvětlí i video, které najdete dole pod tímto článkem.

 

A víte vy, která loutka je v té které zemi nejoblíbenější? Že ne? Honem nalistujte desátou stránku.

 

Patronem tohoto čísla jsou Spojené arabské emiráty. A to je pro mnoho z nás trochu exotická destinace, no řekněte! A vy máte možnost se o ní mnoho zajímavého dozvědět díky krajánkům, kteří tam žijí. A pojďte si s námi třeba zkusit uvařit "mughlí"! Je i bezlepkový a bezlaktózový, takže si pochutnají úplně všichni! Jak na něj, se dozvíte na stránkách 8 a 9.

 

Kdo čeká na svůj pravidelný přísun volnočasovek a hrátek s češtinou, také nebude zklamán. A prima počtení vám rozšíří i zeměpisné a dějepisné znalosti.

 

Na závěr si trochu osladíme život ... a to kostkou cukru. Kde, jak a proč vznikla? No jasně, za vším hledej ženu!! I když tedy: vymyslel jí jeden chytrý pán, ale ...

 

Nemůžeme vám přece prozradit úplně všechno hned teď, co říkáte?

 

Tak šup, šup ... březnový Krajánek na vás už čeká!!

 

milánská redakce

 


ÚNOR 2017


Kolika jazyky mluvíš, tolikrát jsi člověkem.

Určitě to přísloví znáte. A právě "jazyky" jsou hlavním tématem únorového Krajánka. Vždyť Krajánek je časopis, který je určený především dětem, jež už od narození žijí v dvojjazyčném či vícejazyčném prostředí a s jazyky tedy mají vlastní, nemalé zkušenosti.

Zejména rubrika Hrátky s češtinou jim báječným hravým způsobem přiblížuje právě jazyk, s jehož gramatikou sice občas bojují, ale který nás všechny krajánky, ať jsme kde jsme, spojuje.

Patronát nad tímto číslem převzala Francie a tak se o ní dozvíme mnoho zajímavého: třeba jak vznikla a funguje lyonská česká Škola u babiček, kde se ve Francii dobře lyžuje, jak se vyrábí speciální bretaňské placky z černé mouky a proč francouzské děti milují únor.

Ale prostor nebude chybět ani ostatním pravidelným rubrikám: děti čeká nový příběh o Černoočkovi, komiks s Knedlíkem, pověst o Bezdězu nebo říkanky, básničky, písnička ... a spousta a spousta dalších zajímavostí.

Tak honem, nalistujte si první stránku vašeho oblíbeného časopisu a příjemné únorové čtení!

vaše milánská redakce

 

 

 

 

 

 

Pokud si časopis tisknete, verzi upravenou pro tisk najdete zde:

https://www.dropbox.com/s/o6wevlw99sy80zc/KRAJANEK-2017-02-unor-tisk.pdf?dl=0

 


LEDEN 2017


 

Srdečný tříkrálový pozdrav z Milána všem skalním fanouškům Krajánka!

 

Že už jste se o váš pravidelný nášup v podobě nového čísla vašeho oblíbeného časopisu pomalu začínali bát? Zbytečně! Jako již tradičně v lednu nevychází Krajánek první den v měsíci, ale až 6.ledna.

 

A tak jej tu máte! A určitě vám neunikne, že vám jej posíláme v úplně novém kabátku – doufáme, že se vám změny budou líbit. Napište nám!

 

Každý měsíc má svého patrona a tím je tento měsíc Turecko. Takže se o této zemi dočtete spoustu zajímavého a můžete se i inspirovat tureckou kuchyní a pžipravit  si podle fotoreceptu výborné pečivo, které si tam krajánci dávají k snídani.

 

A protože je leden a blíží se ke konci první školní pololetí, zajímalo nás, jak je to se známkováním v různých zemích Krajánka: to byste nevěřili, jak se vysvědčení mohou různit!

 

Čeká na vás také nový kamarád – Knedlík. Bude to totiž právě on, kdo vás bude provázet novým komiksem.

 

Ale abychom nemluvili jen o novinkách a nevyvolávali ve vás mylný dojem, nebojte! Rozhodně nepřijdete o své pravidelné oblíbené rubriky.

 

Hlavním tématem tohoto čísla jsou „KALENDÁŘE“. Vždyť bilancování a plánování se k tomuto období skvěle hodí, nemyslíte? A tak pro vás máme připravený také speciální tříkrálový dárek: v příloze najdete týdenní plánovací kalendář a uvnitř časopisu pak v rubrice „HRÁTKY S ČEŠTINOU“ kartičky, které vám napomohou si váš vlastní týden pěkně do puntíku naplánovat. Od samého rána až do pořádného nočního odpočinku. Ten je také velice důležitý, tak na něj nezapomínejte!

 

Ale my vás tu zdržujeme a první vylepšené číslo Krajánka už se nemůže dočkat, až si jej začnete prohlížet!

 

 

 

Tak tedy šťastný start do nového roku a ať vám vyjde vše, co si naplánujete – týden po týdnu, po celý rok!

 

 

 

milánská redakce Krajánka

 

 

 

Pokud si časopis tisknete, verzi  adaptovanou pro tisk najdete ke stažení zde:

https://www.dropbox.com/s/pfqtca6ybjphy9e/KRAJANEK-2017-01-leden-tisk.pdf?dl=0

 

 

 

PŘÍLOHA – TÝDENNÍ PLÁNOVACÍ KALENDÁŘ

 

ke stažení zde:  https://www.dropbox.com/s/86s2z7h7wopvayr/KRAJANEK-2017-01-leden-tydenni%20kalendar.pdf?dl=0