Čtěte ve čtenářské sekci na www.krajanekvesvete.cz/krajanek-2020/

 

Úklid

 

 

 

Tak schválně, pochlubte se! Kdo z vás doma pomáhá mamce a taťkovi? Máte v rodině nějak rozděleno, kdo co dělá, a zapojujete se i vy do domácích prací? A které z nich patří k těm vašim oblíbeným? Asi se shodneme, že úklid to nebude. Anebo…?

 

Přesto jistě víte, že je úklid velmi důležitý. Nejen z hlediska čistoty a zdraví. Dokáže totiž navodit i dobrou náladu a pocit spokojenosti. Dokonce může být také zábavný a pomoci nám ukrátit i zpříjemnit čas ve chvílích, kdy jsou jiné naše oblíbené činnosti značně omezeny.

 

A protože všichni napříč celým světem momentálně zažíváme pro ochranu zdraví všech nezbytná opatření, která mnohdy omezují náš volný pohyb mimo domov, můžeme se směle vrhnout na uklízení a zkrášlování našich pokojíčků, bytů, domků, ale i balkonů, teras a zahrad. S úsměvem vysmýčit veškeré pavučiny, špínu a prach.

 

              

Přidat můžeme také úklid ve své hlavě, na který bychom neměli zapomínat a občas se mu též věnovat. Mysl je místo, které je jen a jen naše. Proto je pouze na nás, jak si ho „uklidíme“. Necháme tam „válet“ vztek, smutek a špatnou náladu?

 

Život je plný neočekávaných situací. A často se stává, že mnoho věcí nemáme tak úplně ve svých rukou, ale na druhou stranu spoustu věcí ovlivnit dokážeme a můžeme tím pomoci k lepší budoucnosti nás všech.


Čtěte ve čtenářské sekci na www.krajanekvesvete.cz/krajanek-2020/

 

Také milujete ty chvíle, kdy se zavrtáte do postýlky, přitulíte se k mamce nebo taťkovi a společně pak čtete pohádku nebo jinou dětskou knížku? Když rodiče mění hlas u každého hrdiny a společně se vydáváte do světa fantazie? Nebo si raději čtete sami a jen tak si listujete knihou a prohlížíte obrázky? Ať už patříte mezi vášnivé čtenáře, milovníky knih nebo si přečtete knihu jen čas od času, vězte, že je to pro vás velmi prospěšné, obohacující i inspirativní. A ten zážitek, když se nemůžete dočkat, jak příběh dopadne, a tajně si zalezete pod peřinu, kde s baterkou v ruce ještě hltáte další stránky. Nebo když pak s kamarády vymýšlíte podobné lumpárny jako hlavní hrdina příběhu, který jste právě dočetli… Knížka je

zkrátka mocná.

 

Přestože je v dnešní přetechnizované době pro mnoho lidí přinejmenším neobvyklé trávit svůj volný čas právě čtením, ti z nás, kdo ke knihám cestu našli, by neměnili a kniha je jejich věrným kamarádem i rádcem.

 

A vás ostatní třeba inspirujeme dalším číslem časopisu Krajánek, ve kterém se

právě knihám budeme věnovat.


Čtěte ve čtenářské sekci na www.krajanekvesvete.cz/krajanek-2020/

 

Ženy ve vědě

 

Ne vždy bylo samozřejmostí, aby ženy nosily dlouhé kalhoty a zastávaly mužská zaměstnání. Svou nezávislost i svoje místo ve světě mužů si musely doslova vybojovat.

 

Kvalifikované profesní uplatnění i vědecká kariéra žen již dnes, v jednadvacátémstoletí, nikoho nepřekvapí, přesto jsou nadále výsostným územím mužů.

 

Ženy se na vědě podílely od dávných časů, ale stále celosvětově tvoří méně než 30 % výzkumných pracovníků napříč obory a čím výše šplháme po akademickém žebříčku, tím méně žen zde najdeme. Stále jich však přibývá a dosahují vynikajících úspěchů. Jsou součástí mnoha vědních oborů, významně se podílejí na výzkumu a přichází s přelomovými výsledky. Díky nim se nesmazatelně zapisují do rozvoje české i světové vědy.

 

11. února slaví výzkumné instituce po celém světě Mezinárodní den žen a dívek ve vědě.

 

A tak už jistě tušíte, jaké téma si Krajánek vybral pro únorové číslo, ve kterém vám přestavíme i jednu nadějnou českou vědkyni, o níž v budoucnu jistě ještě mnohé uslyšíte.


 

Čtěte na http://krajanekvesvete.cz/krajanek-2020/

 

Rok 2020 je tady!

 

 

 

Starý rok již překročil osudnou hodinu a zavřel za sebou pomyslná vrátka. Lednem tak podle gregoriánského kalendáře začíná rok nový a s ním přichází nové začátky, nová předsevzetí a dobrodružství, ale i mnohá očekávání.

 

Slavíme už rok 2020! Krásné číslo, viďte? Už se na ten nadcházející rok těšíte? A také se ptáte, co nového si pro nás nachystal? Jakých bude těch následujících dvanáct měsíců a jakou cestou se v tomto roce vydáme?

 

 

Podle čínského horoskopu bude rokem kovové Krysy a prý nám nic neodpustí. Ponese se ve znamení nových příležitostí, bude protkán změnami a doslova nezůstane kámen na kameni. Štěstí pak bude přát činorodým a aktivním jedincům. A pokud chceme být skutečně úspěšní, měli bychom ve svých aktivitách začít myslet i na ostatní lidi. Nemusí se jednat hned o velká gesta, pokusme se ale každý den udělat jeden dobrý skutek…

 

 

Tak pojďme vyrazit s láskou a úsměvem na tváři vstříc novým dobrodružstvím, vždyť každý den může být začátkem něčeho nového.

 

 

Přejeme vám do nového roku jen to nejlepší a ať se vám po celý rok daří jít tím správným směrem, ať už jste kdekoliv!