DUBEN 2021

Legrace

 

Písemné prameny dokazují, že smysl pro humor je lidstvu vlastní minimálně od dob antiky. Během času ale prošel vývojem, a tak nám vůbec nemusí připadat vtipné to, čemu se smáli naši předkové. Rozpaky mohou vyvolat komedie a anekdoty, jimiž se bavili naši rodiče či prarodiče.  Stejně tak se může humor lišit napříč kontinenty. Zkrátka, každému nám může připadat legrační něco jiného. Všichni se ale rádi a od srdce zasmějeme. Často je to právě úsměv, který dokáže prolomit ledy v mezilidských vztazích. Dokáže nám zpříjemnit den, uvolnit z duše přebytečný balast a doslova nás rozzářit. Do všedního dne bychom měli zařadit co nejvíce pozitivních, radostných a humorných prvků. A je jedno, zda legraci přináší běžné humorné situace, povídání si s přáteli, veselý film či knížka. Při troše fantazie se dá legrace, humor a smích vytěžit i ze zdánlivě obyčejné situace. Humor je super ingredience, která naše životy přímo živí, občerstvuje, posiluje a prodlužuje.

 

Římský řečník, filozof a spisovatel Marcus Tullius Cicero řekl, že humor a vtip jsou příjemné a často mimořádně užitečné. Český herec a dramatik Jan Werich pronesl, že humorem lze bojovat s lidskou hloupostí.

 

Proto si naordinujme smích každý den, protože kdo prochází životem s humorem, je šťastnější a zdravější.

 

Veselé čtení!

 

 

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

KRAJÁNEK 04/2021 V PROHLÍŽEČI ISSUU:

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2021-04

 


BŘEZEN 2021

Jsou studnicí informací i fantazie. Plné dobrodružství, napětí, ale i pohody a zábavy. Inspirují nás, rozvíjí, poučují. Uklidňují nás, umí nám vykouzlit úsměv na tváři a pořádně nás rozveselit. Jindy nás nutí k hlubšímu zamyšlení a přemýšlení. Jsou nám učitelem i věrným přítelem, stejně tak průvodcem našich životů. Mají zkrátka velkou moc a pro mnohé z nás jsou doslova láskou na celý život.

 

Věrní čtenáři si zcela jistě všimli, že březnová čísla časopisu Krajánek věnujeme pravidelně knihám a projektu Noc s Andersenem, kdy malí i velcí čtenáři společně nocují v knihovnách plných knih připravených vtáhnout je do toho svého příběhu. Na společné Noci s Andersenem si bohužel budeme muset ještě chvilku počkat, nic nám ale nebrání začít si číst už teď. Nocovat s knihou tak můžeme třeba v pokojíčku, protože číst lze kdykoliv, kdekoliv a bez ohledu na to, co se okolo nás odehrává. Zkrátka když sáhneme po správné knížce, můžeme se nechat unášet do světa fantazie a neskutečných příběhů.

 

A protože letošní Noc s Andersenem je věnována 80. výročí Záhady hlavolamu, březnový Krajánek je o záhadách, hlavolamech a rébusech.

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

KRAJÁNEK 03/2021 K PROHLÍŽENÍ NA ISSUU:

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2021-03

 

SPECIÁL NSA K PROHLÍŽENÍ NA ISSUU:

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2021-03-specialnsa


ÚNOR 2021

Masky a kostýmy

 

Leden utekl jako voda a máme tu únor. Měsíc, který již tradičně patří masopustu, fašanku a karnevalům. Zábavě, při které se lidé veselí, holdují dobrému jídlu a pití. Převlékají se do rozmanitých kostýmů a průvody masek mnohde chodí doslova dům od domu. Tato tradice sahá až do dávné minulosti a maškarní průvody se prý pořádaly ještě před nástupem křesťanství. Dříve měly masky masopustních průvodů svoji symboliku a hluboký význam. Plnily určitá poslání, měly svoji charakteristickou úlohu i typické chování. Dnes se už fantazii meze nekladou, hlavní je se pobavit a vymyslet co nejoriginálnější kostým. Některá města pořádají velké průvody, které trvají i několik dnů. Někde se soutěží o nejlepší či nejoriginálnější masku. Spousta hudby, zábavy a úžasných módních kreací přináší lidem pobavení před čtyřicetidenním půstem, který pak předchází období Velikonoc.

 

Současná situace bujarému veselí bohužel nepřeje, tak si na další rej masek budeme muset počkat, ale nějakou pěknou masku či převlek si vyrobit můžeme i letos. Určitě nám to vykouzlí úsměv na tváři a zpříjemní čas, který jsme nyní nuceni trávit převážně doma. Spoustu zábavy a inspirace najdete i na stránkách dalšího čísla časopisu Krajánek.

 

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ  

 

KRAJÁNEK 02/2021 K PROHLÍŽENÍ NA ISSUU:

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2021-02


LEDEN 2021

Šťastný nový rok, naši milí krajánci!

 

Všichni asi doufáme, že letošní rok 2021 bude lepší než ten minulý. Máme za sebou velmi neobyčejný a zvláštní rok, který nám do života vnesl spoustu nepříjemností, nepohody a mnohdy i strachu. Zdánlivě dvě obyčejné dvojky a nuly dokázaly jak mávnutím kouzelného proutku proměnit naše životy k nepoznání. Doslova ze dne na den jsme zjišťovali, že již dávno neplatí nic z toho, co jsme doposud brali jako samozřejmost, rychle jsme se učili žít jinak a objevovat nové příležitosti.

 

Buďme optimisti, rok 2021 bude lepší! Bude, prostě bude! Tak či tak, už nyní vám můžeme slíbit, že se s časopisem Krajánek máte na co těšit. Bude i nadále vaším kamarádem a parťákem do nepohody. Také v roce 2021 budeme společně objevovat, poznávat a bavit se. Čeká na vás spousta zajímavého čtení a zábavy, my přidáme několik novinek a dál budeme šířit krásný český jazyk napříč celým širým světem.

 

Otevíráte první číslo roku 2021, mezitím my všichni v redakci už pilně pracujeme na číslech dalších a věřte, že to bude jízda, protože nás dobrá nálada neopouští a s elánem nám vlastním přichází i spousta dobrých nápadů.

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ 

 

KRAJÁNEK 01/2021 K PROHLÍŽENÍ NA ISSUU:

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2021-01