KVĚTEN 2023

Na druhou květnovou neděli připadá v České republice a v mnoha zemích světa svátek maminek zvaný Den matek. Ačkoliv se v současné době slaví prakticky po celém světě, vychází z různých tradic, a tak nemá jednotný způsob oslav a na mnoha místech připadá dokonce na odlišné termíny.

 

Jedno ale oslavy mateřství mají společné – Den matek je poctou a poděkováním všem maminkám za jejich odvahu, laskavost, trpělivost a bezmeznou lásku. Den matek je tak skvělou příležitostí připomenout si sílu mateřského pouta, které vzniká mezi maminkami a jejich ratolestmi, a lásky k rodině. Tak nezapomeňme dát maminkám sladkou pusu, vlastnoručně vyrobit přáníčko nebo nějaký dárek a poděkovat za vše, co pro nás v životě dělají.

 

Symbolem Dne matek se postupně stal karafiát, ale věřte, že maminkám uděláme radost jakoukoliv květinou. Ať už řezanou nebo v květináči, koupenou či natrhanou na louce.

 

Rostlinná říše je tak pestrobarevná, voňavá a fascinující, že i my v redakci jsme se nechali inspirovat…

 

 ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

KRAJÁNEK 05/2023 V PROHLÍŽEČI ISSUU: 

 

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2023-05


DUBEN 2023

Přijměte pozvání k nahlédnutí pod pomyslnou pokličku českých a moravských lidových tradic, zvyků a obyčejů, kterými si naši předci snažili krátit čekání na příchod jarního životadárného slunečního tepla a světla. Některé z pohanských a křesťanských svátků a obyčejů všichni dobře známe, jiné jsou opomíjené či již dávno zapomenuté.

 

Nejznámějším svátkem, který oslavuje jaro, návrat tepla a slunného počasí, jsou Velikonoce, kdy se všichni těšíme na pár dnů volna a koledu. Pro křesťany je to pak spolu s Vánocemi nejvýznamnější svátek roku. Víte, proč se slaví, a znáte všechny symboly Velikonoc a dalších svátků jara? Že přípravy na Velikonoce začínají už na Popeleční středu i to, proč se jí také říká Škaredá nebo Sazometná? Že po masopustu startuje 40denní půst, který se o nedělích přerušuje? Tušíte názvy šesti postních nedělí a jejich zvyky? Je vám známo, kdy se slaví Květná neděle a jaké tradice se pojí se Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem či Bílou sobotou? Kdy odlétají zvony do Říma? Jistě se shodneme, že dozvědět se více o jarních zvycích a svátcích, je fajn. Dubnový Krajánek je opět plný informací a zábavy.

 

Tak prima čtení a hezké Velikonoce!

 

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

KRAJÁNEK 04/2023 V PROHLÍŽEČI ISSUU: 

 

 https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2023-04


BŘEZEN 2023

Kdo by neznal Kocoura Modroočka, Palečka, Honzíkovu cestu či Děti z Bullerbynu. Ano, všechny tyto pohádkové knihy spojuje jméno české malířky a ilustrátorky Heleny Zmatlíkové. Knížky s jejími ilustracemi vyšly ve více než dvou desítkách jazyků a letos si budeme připomínat 100. výročí jejího narození.

 

Další oslavenkyní, která by letos oslavila sté narozeniny, je malířka, spisovatelka a autorka knížek pro děti Daisy Mrázková, která ve svých knihách seznamuje čtenáře se světem kolem nás a se základními otázkami života.

 

Slavit bude také veselý chlapík s červenou puntíkovanou mašlí kolem krku, který se ničeho nezalekne. Příběhy Ferdy Mravence poprvé vyšly v Lidových novinách v roce 1933 a náš kamarád Ferda baví generace malých čtenářů už 90 let.

 

O celých pět let je pak starší jedna z nejslavnějších postaviček světa. První a nejoblíbenější animovaná postavička z kouzelného světa Walta Disneyho Mickey Mouse neboli myšák Mickey. Ten se na filmovém plátně objevil poprvé 15. května 1928 v krátkém animovaném příběhu s názvem Plane Crazy.

 

Ošklivé káčátko slavného spisovatele H. Ch. Andersena oslaví dokonce 180 let.

 

 

Všechna tato výročí si připomene také 23. ročník nočního pohádkového dobrodružství Noc s Andersenem, který se uskuteční 31. března.

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

KRAJÁNEK 03/2023 V PROHLÍŽEČI ISSUU: 

 

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2023-03

 

 


ÚNOR 2023

Rádi cestujete a poznáváte nová místa? Chodíte rádi do přírody a kocháte se krásami okolní krajiny?

 

Každé místo, které navštívíme, má své jedinečné a nezapomenutelné kouzlo, máme ho spojené s informacemi, vůněmi, chutěmi, se zážitky či lidmi, které jsme zde potkali. Na některá místa se opakovaně vracíme, jiná nosíme navždy ve svých vzpomínkách. Jistě se shodneme, že i další generace by měly mít možnost pozorovat rozmanitost, barevnost a inspirativnost okolní krajiny.

 

Jednotlivé obory vnímají krajinu různě, některé jako území, jiné jako funkčně propojený ekosystém nebo životní prostor skládající se z přírodních prvků a lidských výtvorů. Pro ochranu přírody a krajinného rázu pro současné i budoucí generace se jednotlivci sdružují do spolků, agentur, neziskových organizací a dalších institucí. Existuje spousta regulací, směrnic, zákonů a úmluv napříč místními, státními a mezinárodními celky.

 

Ochrana přírody a krajinného rázu je zkrátka velmi důležitá, což věděl už císař Karel IV., který nutnost chránit lesy a lovnou zvěř zmínil v návrhu zemského zákoníku.

 

Přejeme vám prima čtení s únorovým číslem časopisu Krajánek a zkuste se zamyslet, co každý z nás může pro ochranu přírody a krajiny udělat.

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

KRAJÁNEK 02/2023 V PROHLÍŽEČI ISSUU: 

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2023-02

 


LEDEN 2023

Tak se nám opět rok s rokem sešel a my stojíme na prahu roku nového.

 

Dovolte nám proto prosím, abychom vám popřáli 365 úžasných dní plných zdraví, radosti, smíchu, pohody a nejlepších zážitků, dobrodružství a poznávání.

 

Ať je rok 2023 pro nás všechny plný pozitivních, krásných a kladných NEJ. Ať už nám přinese velká, nebo malá NEJ, pamatujme si, že i ty mnohdy zdánlivě malé či nejmenší drobnosti nám mohou vykouzlit ten nejkrásnější den, týden, měsíc, dokonce i rok.

 

Časopis Krajánek vám bude nadále dělat společnost a každý měsíc na vás bude opět čekat nové číslo plné informací a zábavy. Na jednotlivých číslech již pilně pracujeme a věřte, že se máte na co těšit. Stálí čtenáři už jistě dobře vědí, že pro Krajánka to bude rok doslova zlomový. Novým čtenářům pak prozradíme, že Krajánek je už „velký kluk“, kterého čekají první kulatiny a na svém narozeninovém dortu sfoukne krásných deset svíček. Popřejme tedy společně i Krajánkovi do toho desátého výročí všechno NEJLEPŠÍ a spoustu spokojených čtenářů.

 

Krásný leden do všech koutů světa a prima čtení!

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

 

KRAJÁNEK 01/2023 V PROHLÍŽEČI ISSUU:

 

 

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2023-01