ÚNOR 2024

Už jste někdy slyšeli slova etika a etiketa? Víte, že obě slova spolu velice blízce souvisí? Zatímco etika nás učí rozlišovat dobro a zlo nebo co je čestné a nečestné, etiketa poukazuje na pravidla a soubor společenských zvyklostí, které patří ke slušnému chování. Určitě jste už všichni slyšeli o „kouzelných slovíčkách“, která „otevírají“ mnoho dveří. Také o tom, že je slušné chování jakýsi nenápadný hrdina a že dodržování etikety může přinést překvapivé výhody nebo naopak její nedodržování může vést k velmi nepříjemným situacím.

 

Nelze však opomenout, že v rámci historie, stejně tak napříč kontinenty, se zdvořilostní normy i kultury liší. Zkrátka to, co platí v Česku nebo v zemi, kde žijete, nemusí v rámci etikety platit jinde. Styly komunikace, drobná gesta, způsoby stravování, vnímání času, osobního prostoru nebo očekávání respektu mají v rámci kontinentů, kultur, tradic i jednotlivých států odlišné normy.

 

 

Různorodost společností nám však přináší nejen nové možnosti, ale i výzvy. Pochopení, přijetí a ocenění těchto rozdílů nám pak pomáhá v budování harmonických mezikulturních vztahů. Může to znít složitě, ale věřte, že pokud k ostatním přistupujeme s respektem a úctou, není ta etiketa až tak velká věda.

 

 

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2024-02


LEDEN 2024

Milí čtenáři,

 nesmírně mě těší, že otvíráte první číslo už jedenáctého ročníku časopisu Krajánek, ve kterém vám každý měsíc nabízíme neotřelá témata a snažíme se osvěžit rubriky novými nápady.

 Hned na druhé stránce časopisu sídlí náš moudrý havran Rudolf, který vám poslední čtyři roky představoval česká přísloví a pořekadla, českou kuchyni a ve dvouletém cyklu výjimečné stavby ze zemí, které drží nad jednotlivými čísly Krajánka patronát. Rudolfova přísloví a pořekadla si můžete z naší webové stránky vytisknout jako nástěnný kalendář pro rok 2024. Bude vám zdobit pokojíček krásnými ilustracemi a moudry. Také letos se bude Rudolf držet tzv. patronátů a představí vám hudební skladatelky. Jen se přiznejte, kolik hudebních skladatelek znáte? Věřím, že vám Rudolf pomůže rozšířit si obzory.

 Obzory, nebo lépe rozhledy a výhledy vám určitě otevře i nové zaměření rubriky Putování českou krajinou. Česká republika má mnoho malebných a historicky významných lokalit, které jsou oblíbené mezi turisty a nabízejí impozantní výhledy na krajinu. Více než 400 z takových míst „okupují“ mnohdy architektonicky atraktivní rozhledny a věže a těm se od tohoto čísla začínáme věnovat.

 Příležitost k rozšíření obzorů si nenecháváme ujít ani na poli čtenářském. V nové rubrice Čtení s porozuměním prověříme vaši čtenářskou pozornost. Uvědomujeme si, že aktivní porozumění a interpretace psaného textu je klíčovou dovedností v mnoha oblastech života, pomáhá lépe porozumět informacím, zlepšuje komunikační dovednosti a podporuje celkový rozvoj intelektu. Navíc máme v úmyslu vás navnadit. Pokud vás ukázka zaujme, víte, co si přát třeba k narozeninám nebo na Vánoce…

 Věřím, že i naše stálé rubriky vám každý měsíc přinášejí zábavnou formou nové a zajímavé informace, takže už nebudu zdržovat – pusťte se do čtení!

 

Ivana Kaçmaz, šéfredaktorka

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ    a    https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2024-01