DUBEN 2024

Víte, že každý den se narodí několik nových mláďat? V přírodě přicházejí na svět zvířecí mláďata, která se narodí nebo se vylíhnou z vajíček. V lidském světě se pak narodí malá miminka – novorozenci.

 

Všechna tato malá stvoření mají společné to, že jsou nevinná, křehká a zranitelná. Zároveň jsou plná života a svou bezprostředností a hravostí nás dokážou doslova okouzlit a do našich životů přinášejí nevyčerpatelnou lásku.

 

Jsou to malé zárodky budoucnosti, které nás utvrzují v tom, že svět je krásným místem mnohých příležitostí a širokých možností.

 

Aby mohla malá mláďata vyrůst v silné a zdravé jedince, potřebují lásku, péči, ochranu a pochopení. Parťáka, který jim pomůže s jejich vývojem, růstem a důležitými milníky jejich života. Na oplátku nám mláďata udělují důležité životní lekce a učí nás trpělivosti, toleranci, empatii a zodpovědnosti. Jejich roztomilost a nevinný pohled na svět nám připomínají důležitost sounáležitosti a lásky k druhým, ať už jsme jakéhokoli věku. Také jsou připomínkou toho, že se společně můžeme mnohému naučit.

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2024-04


BŘEZEN 2024

Je tomu právě pět let, co se časopis Krajánek rozhodl oficiálně podpořit nádherný projekt Noc s Andersenem a věnovat mu každý rok jedno číslo v měsíci, kdy se tato akce koná.

 

Podívali jsme se na zoubek knihám obecně i zvlášť těm dětským, povídali jsme si o knihovnách a jejich důležité roli při podpoře čtenářství, mnoho stran jsme věnovali také spisovateli Andersenovi, jeho životu i tvorbě. Svou troškou do pohádkového mlýna jsme přispěli tím, že jsme pro vás připravili sbírku známých pohádek a příběhů ze všech zemí, kde působí Krajánkova redakce. V neposlední řadě se snažíme projekt podpořit i tím, že si vybíráme téma pro „andersenovské“ číslo Krajánka z témat navržených v rámci samotného projektu. Ať už to byly Záhady, hlavolamy a rébusy motivované Rychlými šípy Jaroslava Foglara, bohatý materiál k 135. výročí narození Josefa Lady nebo loňský speciál o Daisy Mrázkové.

 

Letos jsme se rozhodli vrátit k Andersenovi, respektive k jeho 180 let staré pohádce Sněhová královna. Doufáme, že se vám číslo Krajánka motivované tímto nesmrtelným příběhem bude líbit, stejně jako přídavky v podobě starších Knedlíkových dobrodružství či našeho staršího medailonu Eduarda Petišky, jehož 100. výročí narození si letos také připomínáme a jehož knihy „Bylo jednou jedno loutkové divadlo“ a „Olin a lišky“ jste si mohli číst na pokračování na stránkách Krajánka v uplynulých dvou letech.

 

A abychom nezapomněli – právě se rozbíhá 12. kolo soutěže se čtenářskými záznamy, ve které nám posíláte tipy na knihy, které čtete či doporučujete. Máte celý březen na to, abyste se pochlubili tím, co zajímavého jste v poslední době četli!

 

Příjemné čtení a hodně zábavy s Krajánkem! 

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2024-03


ÚNOR 2024

Už jste někdy slyšeli slova etika a etiketa? Víte, že obě slova spolu velice blízce souvisí? Zatímco etika nás učí rozlišovat dobro a zlo nebo co je čestné a nečestné, etiketa poukazuje na pravidla a soubor společenských zvyklostí, které patří ke slušnému chování. Určitě jste už všichni slyšeli o „kouzelných slovíčkách“, která „otevírají“ mnoho dveří. Také o tom, že je slušné chování jakýsi nenápadný hrdina a že dodržování etikety může přinést překvapivé výhody nebo naopak její nedodržování může vést k velmi nepříjemným situacím.

 

Nelze však opomenout, že v rámci historie, stejně tak napříč kontinenty, se zdvořilostní normy i kultury liší. Zkrátka to, co platí v Česku nebo v zemi, kde žijete, nemusí v rámci etikety platit jinde. Styly komunikace, drobná gesta, způsoby stravování, vnímání času, osobního prostoru nebo očekávání respektu mají v rámci kontinentů, kultur, tradic i jednotlivých států odlišné normy.

 

 

Různorodost společností nám však přináší nejen nové možnosti, ale i výzvy. Pochopení, přijetí a ocenění těchto rozdílů nám pak pomáhá v budování harmonických mezikulturních vztahů. Může to znít složitě, ale věřte, že pokud k ostatním přistupujeme s respektem a úctou, není ta etiketa až tak velká věda.

 

 

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ

https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2024-02


LEDEN 2024

Milí čtenáři,

 nesmírně mě těší, že otvíráte první číslo už jedenáctého ročníku časopisu Krajánek, ve kterém vám každý měsíc nabízíme neotřelá témata a snažíme se osvěžit rubriky novými nápady.

 Hned na druhé stránce časopisu sídlí náš moudrý havran Rudolf, který vám poslední čtyři roky představoval česká přísloví a pořekadla, českou kuchyni a ve dvouletém cyklu výjimečné stavby ze zemí, které drží nad jednotlivými čísly Krajánka patronát. Rudolfova přísloví a pořekadla si můžete z naší webové stránky vytisknout jako nástěnný kalendář pro rok 2024. Bude vám zdobit pokojíček krásnými ilustracemi a moudry. Také letos se bude Rudolf držet tzv. patronátů a představí vám hudební skladatelky. Jen se přiznejte, kolik hudebních skladatelek znáte? Věřím, že vám Rudolf pomůže rozšířit si obzory.

 Obzory, nebo lépe rozhledy a výhledy vám určitě otevře i nové zaměření rubriky Putování českou krajinou. Česká republika má mnoho malebných a historicky významných lokalit, které jsou oblíbené mezi turisty a nabízejí impozantní výhledy na krajinu. Více než 400 z takových míst „okupují“ mnohdy architektonicky atraktivní rozhledny a věže a těm se od tohoto čísla začínáme věnovat.

 Příležitost k rozšíření obzorů si nenecháváme ujít ani na poli čtenářském. V nové rubrice Čtení s porozuměním prověříme vaši čtenářskou pozornost. Uvědomujeme si, že aktivní porozumění a interpretace psaného textu je klíčovou dovedností v mnoha oblastech života, pomáhá lépe porozumět informacím, zlepšuje komunikační dovednosti a podporuje celkový rozvoj intelektu. Navíc máme v úmyslu vás navnadit. Pokud vás ukázka zaujme, víte, co si přát třeba k narozeninám nebo na Vánoce…

 Věřím, že i naše stálé rubriky vám každý měsíc přinášejí zábavnou formou nové a zajímavé informace, takže už nebudu zdržovat – pusťte se do čtení!

 

Ivana Kaçmaz, šéfredaktorka

 

ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ    a    https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2024-01