A tak jsme zahájili nový školní rok! A lepší start to ani být nemohl, to mi věřte.

 

Pan režisér Jiří Strach přivezl  krajanským dětem a  jejich rodinám báječný dárek – svoji pohádku Anděl Páně 2, která se těší nebývalému diváckému úspěchu. Jak přítomným během besedy sám prozradil, do dnešního dne jej v kinách vidělo 1.257.000 diváků!  A po včerejší sobotě to číslo ještě narostlo o naši krajanskou komunitu všech věkových kategorií. Anděl Petronel a jeho věčný pokušitel Uriáš si děti i dospělé zcela získali a ze sálu se chvílemi ozývaly výbuchy smíchu. Protože film byl promítán s italskými titulky, o skvělý zážitek nebyli ochuzeni ani naši italští tatínkové či kamarádi.

 

Po filmu se konala beseda a sympatický a nesmírně ochotný pan režisér velice hezky a vtipně vyprávěl  o  filmu a s úsměvem odpovídal na zvědavé dotazy diváků. Všichni byli nadšeni.

 

A protože víme, že pan režisér brzo bude slavit své narozeniny, připravili jsme mu malé překvapení. Dostal od nás perníkového anděla, kterého upekla a nazdobila Ola Votavová a celý sál mu italsky zazpíval “tanti auguri a te ..!”.

 

A protože promítání filmu se pojilo se slavnostním zahájením naší školy, malinké perníkové andílky dostaly i všechny přítomné děti.

 

Děkujeme panu režisérovi za to, že nám tento vskutku „božský“ film přivezl! Krásně jsme si jeho milou společnost užili a doufáme, že to snad nebylo naposledy. ;)

 


 

Kdo je  Jiří Strach ?

 

Není třeba dlouhého představování – navzdory jeho tak trochu zavádějícímu příjmení,  je tento sympaťák jedním z nejlaskavějších lidí a díky jeho tvorbě ho zbožňují děti i dospělí. Strach z něj rozhodně nejde. ;)

 

Už jako dítě hrál ve dvacítce filmů, v šestnácti se rozhodl postavit na druhou stranu natáčecí kamery -  vyhrála jeho touha něco smysluplného vytvořit. Přesto, když se – víceméně náhodou – díky Karlu Smycskovi vrátil na filmové plátno, jeho Lotrando se nesmazatelně vryl do paměti mnohých z nás.

 

Jako režisér má na kontě už pořádnou řádku úspěšných filmů – namátkou jmenujme třeba  Vůně vanilky, Operace Silver A, BrainStore, Vrásky z lásky, Osmy, ale je režisérem i neméně úspěšných pohádek, z nichž především Anděl Páně ( filmová pohádková komedie o patáliích hodného, ale trochu popleteného anděla Petronela a jeho kamaráda a věčného pokušitele čerta Uriáše) jej vynesl do  nebe.  A  to ostatně doslovně ;), i do toho filmového.

 

Rodiče pracovali ve finančnictví, bratr je lékař – chirurg. Jiří Strach se otevřeně  hlásí k víře v Boha, je praktikující římský katolík. Má ale i druhou, světskou víru a tou je Slávie. :) S manželkou Magdalénou mají nádherný láskyplný vztah, jsou svoji už přes 11 let. To ona je jeho prvním divákem i kritikem.

 

Velmi vřelý vztah má Jiří Strach i k Itálii, do Milána ale zavítá poprvé. Tak moc doufáme, že se mu u nás bude líbit a že jej přivítáme ještě vícekrát!

 

Jsem nesmírně šťastná, že se nám  - České škole Milán a Spolku krajanů a přátel ČR, za podpory milánského Českého centra a pod záštitou Honorárního konzulátu ČR v Miláně, povedlo dostat do Milána pro naše krajanské děti právě tento film - Anděl Páně 2.

 

Obrovský dík patří panu režisérovi Jiřímu Strachovi a opomenout nemohu ani velikou zásluhu paní Růženy Růžičkové Sanicolla - díky jejímuž překladu bude film promítán s italskými titulky, takže na své si přijdou i naši italští tatínkové.

 

 

 

 

30.8.2017

Soňa Alfieri

 

ředitelka ČŠM a předsedkyně Spolku

krajanů a přátel ČR